رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه

سیاسی کاری در شاخص پولشویی
اهمیت : خیلی مهم

4

با وجود اقدامات موثر ایران در مبارزه با پولشویی، نهادهای بین‌المللی همچنان با بهانه‌های سیاسی، ایران را جزو کشورهای پرریسک در امر پولشویی قرار می‌دهند که به گفته کارشناسان، ناشی از سلطه دشمنان انقلاب اسلامی بر این نهادهای بین‌المللی است. روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال چند روز پیش ادعا کرد که بر اساس شاخص مبارزه با پولشویی بازل، ایران برای سومین سال متوالی پرریسک‌ترین کشور از نظر فعالیت‌های پولشویی معرفی شده است. از نظر شاخص بازل، کشورهایی که بالاترین ریسک پولشویی در آنها وجود دارد ...
نهایت‌نگر:

با وجود اقدامات موثر ایران در مبارزه با پولشویی، نهادهای بین المللی همچنان با بهانه های سیاسی، ایران را جزو کشورهای پرریسک در امر پولشویی قرار می دهند که به گفته کارشناسان، ناشی از سلطه دشمنان انقلاب اسلامی بر این نهادهای بین المللی است.

به گزارش جام جم، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال چند روز پیش ادعا کرد که بر اساس شاخص مبارزه با پولشویی بازل، ایران برای سومین سال متوالی پرریسک ترین کشور از نظر فعالیت های پولشویی معرفی شده است.

از نظر شاخص بازل، کشورهایی که بالاترین ریسک پولشویی در آنها وجود دارد عبارتند از: ایران، افغانستان، تاجیکستان، گینه بیسائو، مالی، کامبوج، موزامبیک، اوگاندا، سوازیلند و میانمار. گروه کاری اقدام مالی، که یک نهاد بین المللی مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است در ماه ژوئن ایران را همچنان در لیست سیاه خود حفظ کرد اما با تعلیق اقدامات متقابل خود علیه کشورمان به مدت یک سال، به تهران فرصت داد تا برای تقویت قوانین خود در این زمینه اقدام نماید.

با توجه به اقدامات موثر ایران در امر مبارزه با پولشویی در یک دهه اخیر، رتبه بندی مذکور کاملا سیاسی است.

اقدامات ایران

ایران از یک دهه پیش برای مبارزه با پولشویی و آثار و تبعات مخرب آن، تدوین استانداردهای بین المللی، تهیه زیرساخت های حقوقی (قوانین و مقررات مربوط)، معرفی بهترین روش ها و رویه ها برای مقابله با این معضل، استفاده از فناوری های روز و گسترش همکاری های بین المللی را در دستور قرار داده است.

ایران نیز همگام با دیگر کشورها، این پدیده را جرم انگاری کرده، قانون و مقررات لازم را تهیه و به تصویب مراجع ذی صلاح رسانده است. علاوه بر این، اقدامات بسیار گسترده ای در بخش مالی کشور به خصوص در بانک ها و مؤسسات اعتباری به عمل آمده است.

رده بندی موسسات بین المللی که ایران را پرریسک ترین کشور جهان از لحاظ پولشویی قرار داده اند، در حالی است که ایران در سال های اخیر قوانین مؤثر و مهمی در این باره به تصویب رسانده است.

طی یک دهه اخیر سه قانون مستقیم یا غیرمستقیم درباره مبارزه با پولشویی، ۶ آیین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران، بیش از ۱۰ دستورالعمل مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی و نزدیک به ۵۰ بخشنامه ابلاغی از جانب بانک مرکزی به شبکه بانکی در ارتباط با پولشویی در ایران انجام شده است. با این عملکرد، قرار دادن ایران به عنوان پرریسک ترین کشور جهان از لحاظ پولشویی، اقدامی کاملا سیاسی است.

مبارزه با پولشویی در قوانین

علاوه بر قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال ۱۳۸۶، در قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در سال ۱۳۹۲ تصویب شد، با هدف مقابله با پولشویی درآمد حاصله از قاچاق کالا و ارز، تمهیدات مؤثری پیش بینی شده که در صورت اجرا شدن می تواند هم در مبارزه با قاچاق کالا و هم در مبارزه با پولشویی، مفید باشد. همچنین قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم که اواخر سال ۱۳۹۴ به تصویب مجلس رسید، تمامی روزنه های قانونی برای پولشویی در ایران را بست و ایران را از لحاظ زیرساخت های قانونی مبارزه با پولشویی، پیشگام در سطح منطقه و جهان قرار داد.

شناسایی پول های کثیف در ایران

این در حالی است که اخیرا علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت وگو با شبکه خبری بلومبرگ درباره قوانین مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، گفت: ما اقدامات بسیار خوبی را در سال های گذشته انجام داده ایم. ما اکنون مجهز به تکنولوژی ها و سیستم های جمع آوری اطلاعات هستیم که می توانیم هر فعالیت مشکوک به پولشویی را شناسایی کنیم و مؤسسات مربوط موظفند که هر فعالیت مشکوکی را به واحد اطلاعات مالی که در درون وزارت اقتصاد مستقر است گزارش دهند.

وی افزود: اصلاحات به این حوزه محدود نبوده است. ما اصلاحات گسترده ای را برای کل بازارهای مالی و سیستم بانکی کشور طراحی کرده ایم. هدف همه این برنامه ها آماده کردن زمینه برای تأمین مالی ساده تر و ارزان تر جهت فعالیت اقتصادی است.

طیب نیا در ادامه گفت: همکاران ما در حال مذاکره با همه آژانس های اعتبارسنجی هستند. اخیرا ما شاهد بهبود رتبه ایران از سوی سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای بوده ایم، البته ما انتظار داشتیم رتبه ایران بیشتر ارتقا یابد و آنها در مذاکراتشان با ما گفته بودند که شرایط در ایران شرایط مساعدتری است و این که در سال های گذشته زمانی که رتبه ایران تنزل یافت، به دلیل شرایط واقعی اقتصاد ایران نبود، بلکه به دلیل تحریم ها و دلایل سیاسی بود. بنابراین در واقعیت، بر اساس باید رتبه ایران چند پله افزایش می یافت، اما آنها به ما گفتند که براساس ضوابط موجود، آنها نمی توانند در یک نوبت بیش از یک پله رتبه یک کشور را ارتقا دهند.

رتبه بندی جدید ایران در حوزه پولشویی «سیاسی» است

ساسان شاه ویسی کارشناس اقتصاد بین الملل، رتبه بندی جدید ایران در حوزه پولشویی را که توسط موسسه بازل وابسته به دولت سوئیس انجام شده است، ناشی از «رویکردهای خاص مبتنی بر عوامل سیاسی» دانست.

وی در گفت وگو با جام جم اظهار کرد: این که ایران را با کشوری مثل موزامبیک یا افغانستان مقایسه می کنند، به نظر می رسد یک دسته بندی جدید برای پُرفشار کردن مذاکرات تجاری و بانکی با ایران و رویکردهای خاص مبتنی بر عوامل سیاسی است.

وی گفت: آمریکا مدعی است که بزرگ ترین کشور برای مقابله با پولشویی است اما اگر نگاهی به تاریخ اقتصادی این کشور بیندازیم متوجه خواهیم شد که رکودهای مختلف در سال های نه چندان دور گریبان این کشور را گرفته و همه این موضوعات ناشی از پولشویی است که در اقتصاد آمریکا رخ داده است.

وی افزود: نمونه بارز پولشویی بحران ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ است که حدود ۱۴ هزار میلیارد دلار برای این کشور تبعات داشت. همچنین در سال ۱۹۲۹ و ۱۹۵۹ سقف پولشویی در این کشور به حدود ۳۰ درصد تعریف شده بود در حالی که در همان زمان سقف پولشویی بین ۳ تا ۷ درصد در کشورها بود.

شاه ویسی ادامه داد: برخی کشورهای قدرتمند تروریسم مالی را مطرح می کنند و از سوی دیگر تحریم های اقتصادی را علیه کشورهای دیگر اعمال می کنند تا بتوانند هدف خود را که کنترل بر بازار پولی آن کشورهاست پیاده کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در کشور آمریکا سازمان هایی وظیفه کنترل توزیع دلار در سطح جهان را دارند اما باز هم شاهد پولشویی با استفاده از این واحد پولی هستیم که همین امر نشان دهنده ضعف این کشور در مقابله با این موضوع است.

وی تاکید کرد: پول های کسب شده از کالاهای قاچاق می تواند رکودهای سنگین را به جهان تحمیل کند و اختلاط این پول های سیاه با پول های سالم قطعاً تبعاتی را به دنبال خواهد داشت که در سال های نه چندان دور جهان چندین بار این موضوع را تجربه کرده است.

شاه ویسی با اشاره به پولشویی در ایران اظهار کرد: ایران اکنون بانکداری خود را به سمت بانکداری نوین هدایت کرده و مراکزی را برای مبارزه با این پدیده در نظر گرفته است که می تواند تاثیرات مثبتی در اقتصاد داشته باشد.

از سوی دیگر دکتر حیدر مستخدمین حسینی، کارشناس امور بانکی به جام جم اظهار کرد: قاچاق یکی از مصادیق کلیدی پولشویی است که البته دارای ابعاد گسترده بوده اما مهم ترین آنها قاچاق لقب گرفته که به پول سیاه و یا کثیف نیز معروف است.

وی اضافه کرد: برخی کشورهای قدرتمند با اعمال تحریم های ظالمانه کشورهای درحال توسعه را تحریم های اقتصادی می کنند که بتوانند هزینه کالا را در آن کشور افزایش دهندو به دنبال آن کالاهای بی کیفیت را بدون در نظر گرفتن عوارض دولتی وارد کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در سطح جهان مطرح می شود حمایت نکردن از گروه های تروریستی است که کشورهای غربی این کار را به صورت شفاف انجام می دهند و قطعا این پول از طریق قاچاق کالاهایی است که به کشورهای دیگر صادر شده و برای ایجاد بحران در جهان تامین می شود.

مستخدمین حسینی گفت: اکنون در ایران بحث مبارزه با قاچاق کالا انجام می شود و اقدامات زیادی برای مقابله با این پدیده شوم انجام می شود. همچنین مرکز مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد وجود دارد که رئیس آن شخص وزیر است و اگر میزان ورودی و خروجی پول ها بیش از حد نرمال باشد قطعا پیگیری های لازم انجام خواهد شد.

همچنین مجیدرضا حریری، فعال اقتصادی به جام جم گفت: برخی کشورها که مدعی مبارزه با پولشویی هستند اما خودشان درگیر این موضوع هستند و پول های قاچاق در اقتصادشان به صورت مستقیم هزینه می شود.

وی افزود: قاچاق و پولشویی رابطه مستقیمی با هم دارند و برخی کشورها برای مقابله با این موضوع از سیستم بانکی خود بهره می برند. به طوریکه منشاء و مبدا پول را ردیابی می کنند و سریعا آن را گزارش می دهند تا مالیات دولت اخذ شود.

مهم ترین قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی در ایران

قانون مبارزه با پولشویی مصوب ۱۳۸۶
قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲
قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم مصوب ۱۳۹۴
آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی
آیین نامه مستندسازی جریان وجوه در کشور
آیین نامه اجرایی قانون الزام اختصاصی شماره ملی و کد پستی برای کلیه اتباع ایرانی
آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی
آیین نامه تعیین شماره اختصاصی برای اشخاص خارجی مرتبط با کشور
دستورالعمل چگونگی شناسایی مشتریان ایرانی موسسات اعتباری
دستورالعمل چگونگی شناسایی مشتریان خارجی موسسات اعتباری
دستورالعمل نحوه اعمال دقت و نظارت ویژه هنگام ارائه خدمات پایه
دستورالعمل نحوه ارسال اسناد و مدارک مشتریان موسسات اعتباری
دستورالعمل نحوه تعیین سطح فعالیت مورد انتظار مشتری در مؤسسات اعتباری
دستورالعمل نحوه مراقبت از اشخاص مظنون در موسسات اعتباری
دستورالعمل اجرایی نحوه گزارش واریز نقدی وجوه بیش از سقف مقرر
دستورالعمل شناسایی معاملات مشکوک و شیوه گزارش دهی
دستورالعمل رعایت مقررات مبارزه با پولشویی
دستورالعمل اقدامات لازم برای حصول اطمینان از رعایت مبارزه با پولشویی
دستورالعمل لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در روابط کارگزاری
آیین نامه مدت و طرز نگاهداری اوراق بازرگانی، اسناد و دفاتر بانک ها
دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی ها


با وجود اقدامات موثر ایران در مبارزه با پولشویی، نهادهای بین‌المللی همچنان با بهانه‌های سیاسی، ایران را جزو کشورهای پرریسک در امر پولشویی قرار می‌دهند که به گفته کارشناسان، ناشی از سلطه دشمنان انقلاب اسلامی بر این نهادهای بین‌المللی است. روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال چند روز پیش ادعا کرد که بر اساس شاخص مبارزه با پولشویی بازل، ایران برای سومین سال متوالی پرریسک‌ترین کشور از نظر فعالیت‌های پولشویی معرفی شده است. از نظر شاخص بازل، کشورهایی که بالاترین ریسک پولشویی در آنها وجود دارد ...
نهایت‌نگر:

با وجود اقدامات موثر ایران در مبارزه با پولشویی، نهادهای بین المللی همچنان با بهانه های سیاسی، ایران را جزو کشورهای پرریسک در امر پولشویی قرار می دهند که به گفته کارشناسان، ناشی از سلطه دشمنان انقلاب اسلامی بر این نهادهای بین المللی است.

به گزارش جام جم، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال چند روز پیش ادعا کرد که بر اساس شاخص مبارزه با پولشویی بازل، ایران برای سومین سال متوالی پرریسک ترین کشور از نظر فعالیت های پولشویی معرفی شده است.

از نظر شاخص بازل، کشورهایی که بالاترین ریسک پولشویی در آنها وجود دارد عبارتند از: ایران، افغانستان، تاجیکستان، گینه بیسائو، مالی، کامبوج، موزامبیک، اوگاندا، سوازیلند و میانمار. گروه کاری اقدام مالی، که یک نهاد بین المللی مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است در ماه ژوئن ایران را همچنان در لیست سیاه خود حفظ کرد اما با تعلیق اقدامات متقابل خود علیه کشورمان به مدت یک سال، به تهران فرصت داد تا برای تقویت قوانین خود در این زمینه اقدام نماید.

با توجه به اقدامات موثر ایران در امر مبارزه با پولشویی در یک دهه اخیر، رتبه بندی مذکور کاملا سیاسی است.

اقدامات ایران

ایران از یک دهه پیش برای مبارزه با پولشویی و آثار و تبعات مخرب آن، تدوین استانداردهای بین المللی، تهیه زیرساخت های حقوقی (قوانین و مقررات مربوط)، معرفی بهترین روش ها و رویه ها برای مقابله با این معضل، استفاده از فناوری های روز و گسترش همکاری های بین المللی را در دستور قرار داده است.

ایران نیز همگام با دیگر کشورها، این پدیده را جرم انگاری کرده، قانون و مقررات لازم را تهیه و به تصویب مراجع ذی صلاح رسانده است. علاوه بر این، اقدامات بسیار گسترده ای در بخش مالی کشور به خصوص در بانک ها و مؤسسات اعتباری به عمل آمده است.

رده بندی موسسات بین المللی که ایران را پرریسک ترین کشور جهان از لحاظ پولشویی قرار داده اند، در حالی است که ایران در سال های اخیر قوانین مؤثر و مهمی در این باره به تصویب رسانده است.

طی یک دهه اخیر سه قانون مستقیم یا غیرمستقیم درباره مبارزه با پولشویی، ۶ آیین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران، بیش از ۱۰ دستورالعمل مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی و نزدیک به ۵۰ بخشنامه ابلاغی از جانب بانک مرکزی به شبکه بانکی در ارتباط با پولشویی در ایران انجام شده است. با این عملکرد، قرار دادن ایران به عنوان پرریسک ترین کشور جهان از لحاظ پولشویی، اقدامی کاملا سیاسی است.

مبارزه با پولشویی در قوانین

علاوه بر قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال ۱۳۸۶، در قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در سال ۱۳۹۲ تصویب شد، با هدف مقابله با پولشویی درآمد حاصله از قاچاق کالا و ارز، تمهیدات مؤثری پیش بینی شده که در صورت اجرا شدن می تواند هم در مبارزه با قاچاق کالا و هم در مبارزه با پولشویی، مفید باشد. همچنین قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم که اواخر سال ۱۳۹۴ به تصویب مجلس رسید، تمامی روزنه های قانونی برای پولشویی در ایران را بست و ایران را از لحاظ زیرساخت های قانونی مبارزه با پولشویی، پیشگام در سطح منطقه و جهان قرار داد.

شناسایی پول های کثیف در ایران

این در حالی است که اخیرا علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت وگو با شبکه خبری بلومبرگ درباره قوانین مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، گفت: ما اقدامات بسیار خوبی را در سال های گذشته انجام داده ایم. ما اکنون مجهز به تکنولوژی ها و سیستم های جمع آوری اطلاعات هستیم که می توانیم هر فعالیت مشکوک به پولشویی را شناسایی کنیم و مؤسسات مربوط موظفند که هر فعالیت مشکوکی را به واحد اطلاعات مالی که در درون وزارت اقتصاد مستقر است گزارش دهند.

وی افزود: اصلاحات به این حوزه محدود نبوده است. ما اصلاحات گسترده ای را برای کل بازارهای مالی و سیستم بانکی کشور طراحی کرده ایم. هدف همه این برنامه ها آماده کردن زمینه برای تأمین مالی ساده تر و ارزان تر جهت فعالیت اقتصادی است.

طیب نیا در ادامه گفت: همکاران ما در حال مذاکره با همه آژانس های اعتبارسنجی هستند. اخیرا ما شاهد بهبود رتبه ایران از سوی سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای بوده ایم، البته ما انتظار داشتیم رتبه ایران بیشتر ارتقا یابد و آنها در مذاکراتشان با ما گفته بودند که شرایط در ایران شرایط مساعدتری است و این که در سال های گذشته زمانی که رتبه ایران تنزل یافت، به دلیل شرایط واقعی اقتصاد ایران نبود، بلکه به دلیل تحریم ها و دلایل سیاسی بود. بنابراین در واقعیت، بر اساس باید رتبه ایران چند پله افزایش می یافت، اما آنها به ما گفتند که براساس ضوابط موجود، آنها نمی توانند در یک نوبت بیش از یک پله رتبه یک کشور را ارتقا دهند.

رتبه بندی جدید ایران در حوزه پولشویی «سیاسی» است

ساسان شاه ویسی کارشناس اقتصاد بین الملل، رتبه بندی جدید ایران در حوزه پولشویی را که توسط موسسه بازل وابسته به دولت سوئیس انجام شده است، ناشی از «رویکردهای خاص مبتنی بر عوامل سیاسی» دانست.

وی در گفت وگو با جام جم اظهار کرد: این که ایران را با کشوری مثل موزامبیک یا افغانستان مقایسه می کنند، به نظر می رسد یک دسته بندی جدید برای پُرفشار کردن مذاکرات تجاری و بانکی با ایران و رویکردهای خاص مبتنی بر عوامل سیاسی است.

وی گفت: آمریکا مدعی است که بزرگ ترین کشور برای مقابله با پولشویی است اما اگر نگاهی به تاریخ اقتصادی این کشور بیندازیم متوجه خواهیم شد که رکودهای مختلف در سال های نه چندان دور گریبان این کشور را گرفته و همه این موضوعات ناشی از پولشویی است که در اقتصاد آمریکا رخ داده است.

وی افزود: نمونه بارز پولشویی بحران ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ است که حدود ۱۴ هزار میلیارد دلار برای این کشور تبعات داشت. همچنین در سال ۱۹۲۹ و ۱۹۵۹ سقف پولشویی در این کشور به حدود ۳۰ درصد تعریف شده بود در حالی که در همان زمان سقف پولشویی بین ۳ تا ۷ درصد در کشورها بود.

شاه ویسی ادامه داد: برخی کشورهای قدرتمند تروریسم مالی را مطرح می کنند و از سوی دیگر تحریم های اقتصادی را علیه کشورهای دیگر اعمال می کنند تا بتوانند هدف خود را که کنترل بر بازار پولی آن کشورهاست پیاده کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در کشور آمریکا سازمان هایی وظیفه کنترل توزیع دلار در سطح جهان را دارند اما باز هم شاهد پولشویی با استفاده از این واحد پولی هستیم که همین امر نشان دهنده ضعف این کشور در مقابله با این موضوع است.

وی تاکید کرد: پول های کسب شده از کالاهای قاچاق می تواند رکودهای سنگین را به جهان تحمیل کند و اختلاط این پول های سیاه با پول های سالم قطعاً تبعاتی را به دنبال خواهد داشت که در سال های نه چندان دور جهان چندین بار این موضوع را تجربه کرده است.

شاه ویسی با اشاره به پولشویی در ایران اظهار کرد: ایران اکنون بانکداری خود را به سمت بانکداری نوین هدایت کرده و مراکزی را برای مبارزه با این پدیده در نظر گرفته است که می تواند تاثیرات مثبتی در اقتصاد داشته باشد.

از سوی دیگر دکتر حیدر مستخدمین حسینی، کارشناس امور بانکی به جام جم اظهار کرد: قاچاق یکی از مصادیق کلیدی پولشویی است که البته دارای ابعاد گسترده بوده اما مهم ترین آنها قاچاق لقب گرفته که به پول سیاه و یا کثیف نیز معروف است.

وی اضافه کرد: برخی کشورهای قدرتمند با اعمال تحریم های ظالمانه کشورهای درحال توسعه را تحریم های اقتصادی می کنند که بتوانند هزینه کالا را در آن کشور افزایش دهندو به دنبال آن کالاهای بی کیفیت را بدون در نظر گرفتن عوارض دولتی وارد کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در سطح جهان مطرح می شود حمایت نکردن از گروه های تروریستی است که کشورهای غربی این کار را به صورت شفاف انجام می دهند و قطعا این پول از طریق قاچاق کالاهایی است که به کشورهای دیگر صادر شده و برای ایجاد بحران در جهان تامین می شود.

مستخدمین حسینی گفت: اکنون در ایران بحث مبارزه با قاچاق کالا انجام می شود و اقدامات زیادی برای مقابله با این پدیده شوم انجام می شود. همچنین مرکز مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد وجود دارد که رئیس آن شخص وزیر است و اگر میزان ورودی و خروجی پول ها بیش از حد نرمال باشد قطعا پیگیری های لازم انجام خواهد شد.

همچنین مجیدرضا حریری، فعال اقتصادی به جام جم گفت: برخی کشورها که مدعی مبارزه با پولشویی هستند اما خودشان درگیر این موضوع هستند و پول های قاچاق در اقتصادشان به صورت مستقیم هزینه می شود.

وی افزود: قاچاق و پولشویی رابطه مستقیمی با هم دارند و برخی کشورها برای مقابله با این موضوع از سیستم بانکی خود بهره می برند. به طوریکه منشاء و مبدا پول را ردیابی می کنند و سریعا آن را گزارش می دهند تا مالیات دولت اخذ شود.

مهم ترین قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی در ایران

قانون مبارزه با پولشویی مصوب ۱۳۸۶
قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲
قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم مصوب ۱۳۹۴
آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی
آیین نامه مستندسازی جریان وجوه در کشور
آیین نامه اجرایی قانون الزام اختصاصی شماره ملی و کد پستی برای کلیه اتباع ایرانی
آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی
آیین نامه تعیین شماره اختصاصی برای اشخاص خارجی مرتبط با کشور
دستورالعمل چگونگی شناسایی مشتریان ایرانی موسسات اعتباری
دستورالعمل چگونگی شناسایی مشتریان خارجی موسسات اعتباری
دستورالعمل نحوه اعمال دقت و نظارت ویژه هنگام ارائه خدمات پایه
دستورالعمل نحوه ارسال اسناد و مدارک مشتریان موسسات اعتباری
دستورالعمل نحوه تعیین سطح فعالیت مورد انتظار مشتری در مؤسسات اعتباری
دستورالعمل نحوه مراقبت از اشخاص مظنون در موسسات اعتباری
دستورالعمل اجرایی نحوه گزارش واریز نقدی وجوه بیش از سقف مقرر
دستورالعمل شناسایی معاملات مشکوک و شیوه گزارش دهی
دستورالعمل رعایت مقررات مبارزه با پولشویی
دستورالعمل اقدامات لازم برای حصول اطمینان از رعایت مبارزه با پولشویی
دستورالعمل لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در روابط کارگزاری
آیین نامه مدت و طرز نگاهداری اوراق بازرگانی، اسناد و دفاتر بانک ها
دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی ها

1395/05/10
0
/
1
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333