رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه

افشای پولشویی سیاستمداران
اهمیت : عادی

11

به تازگی اسنادی از سوی یک شرکت حقوقی و مالی پانامایی به نام « موساک فونسکا» به بیرون درز کرده که نشان می‌دهد چگونه برخی سیاستمداران، شخصیت‌ها و دیکتاتورهای جهان به پولشویی، دور زدن تحریم‌ها و عدم پرداخت مالیات مشغول بوده‌اند. این 11 میلیون سند – مشهور به «اوراق پانامایی»- که از این شرکت حقوقی به بیرون درز کرده نشان می‌دهد که چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می‌کرده که پولشویی کنند، تحریم‌ها را دور بزنند و مالیات نپردازند.
دنیای اقتصاد:

به تازگی اسنادی از سوی یک شرکت حقوقی ومالی پانامایی به نام «موساک فونسکا» (Mossack Fonseca) به بیرون درز کرده که نشان می دهد چگونه رهبران، شخصیت ها و دیکتاتورهای جهان به پولشویی، دور زدن تحریم ها و عدم پرداخت مالیات مشغول بوده اند. بسیاری از آنها شامل رهبران قبلی و فعلی جهان می شوند. به گزارش گاردین، این ۱۱ میلیون سند – مشهور به «اوراق پانامایی»- که از این شرکت حقوقی به بیرون درز کرده نشان می دهد چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می کرده که پولشویی کنند، تحریم ها را دور بزنند و مالیات نپردازند. یکی از افرادی که در این سند ردپایی از اطرافیان او دیده می شود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است. به گزارش گاردین، شبکه ای از معاملات مخفی و وام هایی به ارزش ۲ میلیارد دلار بسیاری از حلقه های نزدیک به پوتین را آلوده کرده است. این اسناد که با عنوان «پاناما لیکس» هم یاد می شود نشان می دهد که چگونه این پول باعث ثروتمند شدن برخی از هواداران رئیس جمهوری روسیه شده است. گاردین می افزاید اگرچه به طور رسمی نامی از پوتین در این اسناد برده نشده اما دوستان او بدون حمایت های وی نمی توانستند به چنین مبالغی دست پیدا کنند.

این اسناد نشان می دهد که خانواده پوتین هم از این پول ها بهره مند شده اند. گاردین با اشاره به اینکه این شرکت حقوقی چهارمین شرکت بزرگ فراساحلی در دنیاست افزوده این اسناد نشان می دهد که چگونه «ثروتمندان» و «قدرتمندان» توانسته اند از رژیم مالیاتی فراساحلی و مخفی به شیوه های مختلف سوءاستفاده کنند. مسیر این پول ها از پاناما شروع می شود و به روسیه، سوئیس و قبرس می رسد. البته بخشی از این اسناد به یک مکان تفریحی خصوصی برای اسکی اشاره دارد که کاترینا، دختر جوان پوتین، در سال ۲۰۱۳ مراسم ازدواج خود را در آنجا برگزار کرد. «اوراق پاناما» همچنین پرتویی می افکند به «سرگئی رولدوگین»، نوازنده حرفه ای ویولن سل، که از زمان نوجوانی با ولادیمیر پوتین آشنا بوده و پدرخوانده ماریا، دختر پوتین است. به نوشته گاردین «وی بهترین دوست پوتین است.» این گزارش می افزاید: رولدوگین، پوتین را به زنی به نام «لیودمیلا» معرفی کرد که رهبر کرملین بعدها با او ازدواج کرد.

این اسناد نشان می دهد که رولدوگین صاحب دو شرکت به نام «اینترنشنال میدیا اورسیز» و «سونت اورسیز» بوده و صدها میلیون دلار از معاملات مشکوک سود برده است. مدارک مربوط به شرکت رولدوگین نشان می دهد که «شرکت های وی، یک شرکت صوری برای پنهان کردن و محرمانه نگه داشتن هویت مالک و منتفع اصلی بوده است.» برای مثال، اسناد درز یافته نشان می دهد که شرکت «اینترنشنال میدیا اورسیز»، در سال ۲۰۰۷ شش میلیون دلار قرض گرفته است. سه ماه بعد این قرض تنها با پرداخت یک دلار تسویه شده است. در یک معامله مشکوک دیگر در سال ۲۰۱۱، شرکت اینترنشنال میدیا اورسیز تمام حقوق، از جمله بهره و بازپرداخت های یک وام ۲۰۰ میلیون دلاری را به قیمت تنها یک دلار خرید؛ در حالی که بازپرداخت سود این وام به تنهایی سالی ۸ میلیون دلار برای شرکت رولدوگین ارزش داشت.

گاردین می افزاید: رولدوگین به این دلیل برای چنین نقشی انتخاب شد که دارای پیشینه ای ناشناخته است. با این حال، وی هرگونه رابطه نزدیک با مقام های دولتی روسیه یا مقام های بانکی در سوئیس و لوکزامبورگ را رد کرده و همچنین اعلام کرده که «اصلا تاجر نیست.» این اسناد همچنین نشان می دهد که این دوست نزدیک و صمیمی پوتین ۵/ ۱۲ درصد از سهام بزرگ ترین آژانس تبلیغاتی روسیه، «ویدئو اینترنشنال»، را در اختیار دارد که درآمد سالانه این تلویزیون بزرگ دولتی روسیه حدود ۸۰۰ میلیون پوند در سال می شود. پیش تر، مالکیت این تلویزیون مخفی نگه داشته می شد. همچنین به رولدوگین یک امتیاز مخفی دیگر هم داده شد و آن خرید سهام یک شرکت سازنده کامیون با نام «کاماز» است که خودروهای زرهی می سازد. او همچنین ۱۵ درصد از سهام شرکت ثبت شده در قبرس را که «رایتار» نامیده می شود نیز دارد. با این حال، رولدوگین یکی از نام هایی است که مطرح شده است. اسناد فاش شده نشان می دهد برخی از سیاستمداران گذشته و فعلی جهان هم در پولشویی دست داشته اند. از جمله می توان به خانواده ها و نزدیکان کسانی چون حسنی مبارک و معمر قذافی، روسای جمهور پیشین مصر و لیبی اشاره کرد. همچنین نام زیگموندور گونلاگسون، نخست وزیر ایسلند مطرح است که در بانکی در این کشور منافع و دارایی های اعلام نشده داشته است.

رولدوگین همچنین مالک ۲/ ۳ درصد از بانک «روسیوا» در روسیه است. بانک خصوصی «سن پترزبورگ» هم به عنوان «بانک نزدیکان» پوتین توصیف می شود. ایالات متحده پس از تهاجم سال۲۰۱۴ به اوکراین تحریم هایی بر آن اعمال کرد. بانک «روسیوا» از سوی «یوری کووالچوک» اداره می شود. ایالات متحده ادعا می کند که وی «بانکدار شخصی» بسیاری از مقام های دولتی روسیه از جمله پوتین است. اوراق پاناما نشان می دهد که بانک «روسیوا» و «یوری کووالچوک» حدود یک میلیارد دلار پول به شرکتی به نام «سندالوود کنتینانتال» منتقل کرده اند. به نوشته گاردین، این پول ها از وام های کلان بدون ضمانت از بانک دولتی روسیه به نام «کامرشال بانک» (RCB) نشأت گرفته که در قبرس قرار گرفته است. روزنامه زود دویچه سایتونگ آلمان هم یکی از پایگاه های خبری است که به این اسناد دست یافته است. این روزنامه آلمانی می نویسد: با بررسی اسناد پاناما لیکس چنین به نظر می رسد که شرکت های «سونت اورسیز»، «اینترنشنال میدیا اورسیز»، «سانبارن» و «سندالوود کنتینانتال» ظاهرا از اقداماتی چون مبادله سهام تقلبی، مشاوره های صوری، وام های غیرتجاری و خرید زیرقیمت اموال سود برده اند. برای مثال، شرکت «سندالوود» مالی را به یک دلار خریده و سه ماه بعد آن را به قیمت ۱۳۳ میلیون دلار فروخته است.

این شرکت همچنین ۸۰۰ میلیون دلار از بانک دولتی روسیه وام گرفته اما در مدارک به دست آمده هیچ نشانه ای وجود ندارد که سندالوود برای گرفتن این وام ضمانتی تامین کرده باشد یا آن را بازپرداخته باشد. گاردین می افزاید: «یک قایق بادبانی ۶ میلیون دلاری هم از سوی سندالوود خریداری و به یک بندر در نزدیکی سنت پترزبورگ منتقل شد. پول هایی نیز به طور مستقیم به حلقه نزدیکان پوتین پرداخت می شد، اما این بار در قالب وام هایی ارزان و بدون ضمانت پرداخت بود که نرخ سود آن کمتر از یک درصد بود. معلوم نیست آیا این وام ها پرداخت شده یا خیر. در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ سندالوود سه وام به ارزش ۳/ ۱۱ میلیون دلار به شرکتی به نام «اوزون» داد که مالک یک مرکز تفریحی اسکی ایگورا در منطقه لنینگراد است. این شرکت به کووالچوک و یک شرکت قبرسی تعلق دارد. پوتین یکی از حامیان جدی و از استفاده کنندگان این مرکز تفریحی است. ۱۸ ماه پس از این وام «کاترینا» دختر پوتین مراسم ازدواج خود با «کیریل شامالوف» را در این مکان برگزار کرد؛ شامالوف فرزند یکی از دوستان قدیمی سن پترزبورگی پوتین است.

گاردین می نویسد: این اسناد را روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ به دست آورده و آنها را در اختیار «کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی» (ICIJ) قرار داده است. برنامه پانورامای بی بی سی و روزنامه گاردین در میان ۱۰۷ رسانه ای در ۷۸ کشور جهان هستند که این اسناد را بررسی کرده اند، اما بی بی سی از هویت منبعی که این اسناد را در اختیار آن گذاشته مطلع نیست. جرارد رایل، رئیس کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی می گوید که این اسناد حاوی فعالیت روزانه شرکت موساک فونسکا در ۴۰ سال گذشته است. وی گفت: «گمان می کنم با توجه به گستردگی این اسناد، لو رفتن آنها احتمالا بزرگ ترین ضربه به فعالیت های پناهگاه های مالیاتی جهان باشد.» این اسناد نشان می دهد که حلقه نزدیک پوتین مانورهایی برای انتقال این پول ها به جاهای دیگر انجام داده اند.

«نواز شریف» نخست وزیر پاکستان هم از دیگر سیاستمدارانی است که شرکت «موساک فونسکا» در پاناما دارایی های او در خارج از کشور را آشکار کرده است. بر اساس اسناد موجود روی این سایت، «مریم»، «حسن» و «حسین» فرزندان نخست وزیر پاکستان قادر به انتقال پول چند شرکت در کشورهای خارجی هستند. مریم نواز دختر نواز شریف، صاحب شرکت های «نلسون» و «نیسکول» در ایسلند است. پاناما لیکس آدرس این شرکت نلسون را ساختمان «سرور» در «جده» عربستان اعلام کرده است. به گزارش «داون نیوز»، مریم و حسین در سال ۲۰۰۷ میلادی اسناد وام ۸/ ۱۳ میلیون دلاری از بانک دویچه ژنو برای شرکت نلسون و سایر شرکت ها را امضا کردند.

این دو شرکت در سال ۲۰۱۴ میلادی به یک همکار دیگر فرزندان نخست وزیر پاکستان انتقال یافته اند. اسناد پاناما همچنین حسن نواز شریف فرزند دیگر نخست وزیر پاکستان را صاحب املاک «هینگون» معرفی کرده است. صاحب املاک هینگون در آگوست سال ۲۰۰۷ میلادی شرکت «کیسکون» در «لیبریا» را با هزینه ۲/ ۱۱ میلیون دلار خریداری کرده است.«ملک سلمان» پادشاه عربستان هم سیاستمدار دیگری است که به دارایی او و خانواده اش در خارج پرداخته شده است. براساس اسناد منتشر شده سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در دو مرحله اموالی را به صورت استقراضی به شرکت «ورس دیفیلوبمنت کورب» و «انرو» از زیر مجموعه های شرکت مذکور داده است. بدهی شرکت ورس ۲۶ میلیون دلار و بدهی شرکت انرو ۸ میلیون دلار است.

این پول ها برای خرید منازل گران بها در مرکز لندن استفاده شده است. البته اسناد مذکور ارتباط مستقیم سلمان با این استقراض ها را مشخص نکرده، اما توضیح می دهد که این اموال متعلق به وی است. اسناد مذکور همچنین از یک کشتی تفریحی در لندن خبر می دهد که استفاده کننده اصلی آن سلمان بن عبدالعزیز است.خلیفه بن زاید رئیس دولت امارات یکی دیگر از قهرمانان سرمایه گذاری در این شرکت های غیرقانونی است. به نظر می رسد وی سهام دست کم ۳۰ شرکت را در اختیار داشته که از سوی موسسه مذکور در انگلیس تاسیس شده است. وی همچنین منازل مسکونی و تجاری متعددی در مناطق مرفه لندن در اختیار دارد. اموال او در این شرکت بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار برآورد شده است. از دیگر شخصیت های عربی مرتبط با این پرونده می توان به حمد بن خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر و حمد بن جاسم نخست وزیر وی، ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق، علی ابو الراغب نخست وزیر اسبق اردن و احمد المیر غنی رئیس جمهور اسبق سودان اشاره کرد. همچنین نام ۶ تن از اعضای مجلس اعیان انگلیس و سه تن از قانونگذاران سابق این کشور و ده ها تن از حامیان مالی احزاب سیاسی انگلیس هم در این اسناد دیده می شود. در این میان نام یکی از اعضای کمیته اخلاق فیفا نیز ذکر شده است.

گاردین در پایان گزارش خود از افراد دیگری همچون «آرکادی» و «بوریس روتنبرگ» نام برده که دوستان کودکی پوتین و حریف تمرینی او در جودو هستند. آنها غول ها و میلیاردرهای ساخت و ساز هستند. همچنین شرکت «سانبارن» متعلق به روتنبرگ هاست که در مجموع ۲۳۱ میلیون دلار وام گرفته است. اینجا هم نه شواهدی از تامین ضمانت دیده می شود و نه نشانه ای از بازپرداخت وام ها وجود دارد. در همان زمانی که این وام ها در اختیار شرکت سانبارن قرار گرفت، یکی از شرکت های روتنبرگ قراردادی بسیار پر سود برای کار کردن روی خط لوله گاز روسیه به اروپا به ارزش ۴۰ میلیارد دلار به دست آورد. پروژه گاز «مسیر جنوبی» بعدا لغو شد.

با این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی پوتین از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. وی می گوید: جاسوسان و آژانس های اطلاعاتی غرب دست به کار شده اند تا پیش از فرا رسیدن انتخابات روسیه بتوانند دست به «حمله ای اطلاعاتی» زده و کشور را به سوی بی ثباتی سوق دهند. او می گوید روسیه «ابزارهای قانونی» لازم برای دفاع از وجهه رئیس جمهور را دارد. با این حال، با توجه به افزایش نرخ محبوبیت پوتین در تحولات سوریه برخی می گویند این اسناد می تواند ضربه اساسی بر اعتبار داخلی پوتین وارد آورد. «کارن داویشا» اندیشمند سیاسی آمریکایی می گوید غیرقابل تصور این است که دوستان پوتین بدون حمایت او پولدار شده باشند. او می گوید: «پوتین هر چه را می خواهد به دست می آورد. وقتی شما رئیس جمهور روسیه باشید نیازی به قرارداد رسمی و مکتوب ندارید. خودتان قانون هستید.»
برچسب‌ها:


به تازگی اسنادی از سوی یک شرکت حقوقی و مالی پانامایی به نام « موساک فونسکا» به بیرون درز کرده که نشان می‌دهد چگونه برخی سیاستمداران، شخصیت‌ها و دیکتاتورهای جهان به پولشویی، دور زدن تحریم‌ها و عدم پرداخت مالیات مشغول بوده‌اند. این 11 میلیون سند – مشهور به «اوراق پانامایی»- که از این شرکت حقوقی به بیرون درز کرده نشان می‌دهد که چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می‌کرده که پولشویی کنند، تحریم‌ها را دور بزنند و مالیات نپردازند.
دنیای اقتصاد:

به تازگی اسنادی از سوی یک شرکت حقوقی ومالی پانامایی به نام «موساک فونسکا» (Mossack Fonseca) به بیرون درز کرده که نشان می دهد چگونه رهبران، شخصیت ها و دیکتاتورهای جهان به پولشویی، دور زدن تحریم ها و عدم پرداخت مالیات مشغول بوده اند. بسیاری از آنها شامل رهبران قبلی و فعلی جهان می شوند. به گزارش گاردین، این ۱۱ میلیون سند – مشهور به «اوراق پانامایی»- که از این شرکت حقوقی به بیرون درز کرده نشان می دهد چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می کرده که پولشویی کنند، تحریم ها را دور بزنند و مالیات نپردازند. یکی از افرادی که در این سند ردپایی از اطرافیان او دیده می شود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است. به گزارش گاردین، شبکه ای از معاملات مخفی و وام هایی به ارزش ۲ میلیارد دلار بسیاری از حلقه های نزدیک به پوتین را آلوده کرده است. این اسناد که با عنوان «پاناما لیکس» هم یاد می شود نشان می دهد که چگونه این پول باعث ثروتمند شدن برخی از هواداران رئیس جمهوری روسیه شده است. گاردین می افزاید اگرچه به طور رسمی نامی از پوتین در این اسناد برده نشده اما دوستان او بدون حمایت های وی نمی توانستند به چنین مبالغی دست پیدا کنند.

این اسناد نشان می دهد که خانواده پوتین هم از این پول ها بهره مند شده اند. گاردین با اشاره به اینکه این شرکت حقوقی چهارمین شرکت بزرگ فراساحلی در دنیاست افزوده این اسناد نشان می دهد که چگونه «ثروتمندان» و «قدرتمندان» توانسته اند از رژیم مالیاتی فراساحلی و مخفی به شیوه های مختلف سوءاستفاده کنند. مسیر این پول ها از پاناما شروع می شود و به روسیه، سوئیس و قبرس می رسد. البته بخشی از این اسناد به یک مکان تفریحی خصوصی برای اسکی اشاره دارد که کاترینا، دختر جوان پوتین، در سال ۲۰۱۳ مراسم ازدواج خود را در آنجا برگزار کرد. «اوراق پاناما» همچنین پرتویی می افکند به «سرگئی رولدوگین»، نوازنده حرفه ای ویولن سل، که از زمان نوجوانی با ولادیمیر پوتین آشنا بوده و پدرخوانده ماریا، دختر پوتین است. به نوشته گاردین «وی بهترین دوست پوتین است.» این گزارش می افزاید: رولدوگین، پوتین را به زنی به نام «لیودمیلا» معرفی کرد که رهبر کرملین بعدها با او ازدواج کرد.

این اسناد نشان می دهد که رولدوگین صاحب دو شرکت به نام «اینترنشنال میدیا اورسیز» و «سونت اورسیز» بوده و صدها میلیون دلار از معاملات مشکوک سود برده است. مدارک مربوط به شرکت رولدوگین نشان می دهد که «شرکت های وی، یک شرکت صوری برای پنهان کردن و محرمانه نگه داشتن هویت مالک و منتفع اصلی بوده است.» برای مثال، اسناد درز یافته نشان می دهد که شرکت «اینترنشنال میدیا اورسیز»، در سال ۲۰۰۷ شش میلیون دلار قرض گرفته است. سه ماه بعد این قرض تنها با پرداخت یک دلار تسویه شده است. در یک معامله مشکوک دیگر در سال ۲۰۱۱، شرکت اینترنشنال میدیا اورسیز تمام حقوق، از جمله بهره و بازپرداخت های یک وام ۲۰۰ میلیون دلاری را به قیمت تنها یک دلار خرید؛ در حالی که بازپرداخت سود این وام به تنهایی سالی ۸ میلیون دلار برای شرکت رولدوگین ارزش داشت.

گاردین می افزاید: رولدوگین به این دلیل برای چنین نقشی انتخاب شد که دارای پیشینه ای ناشناخته است. با این حال، وی هرگونه رابطه نزدیک با مقام های دولتی روسیه یا مقام های بانکی در سوئیس و لوکزامبورگ را رد کرده و همچنین اعلام کرده که «اصلا تاجر نیست.» این اسناد همچنین نشان می دهد که این دوست نزدیک و صمیمی پوتین ۵/ ۱۲ درصد از سهام بزرگ ترین آژانس تبلیغاتی روسیه، «ویدئو اینترنشنال»، را در اختیار دارد که درآمد سالانه این تلویزیون بزرگ دولتی روسیه حدود ۸۰۰ میلیون پوند در سال می شود. پیش تر، مالکیت این تلویزیون مخفی نگه داشته می شد. همچنین به رولدوگین یک امتیاز مخفی دیگر هم داده شد و آن خرید سهام یک شرکت سازنده کامیون با نام «کاماز» است که خودروهای زرهی می سازد. او همچنین ۱۵ درصد از سهام شرکت ثبت شده در قبرس را که «رایتار» نامیده می شود نیز دارد. با این حال، رولدوگین یکی از نام هایی است که مطرح شده است. اسناد فاش شده نشان می دهد برخی از سیاستمداران گذشته و فعلی جهان هم در پولشویی دست داشته اند. از جمله می توان به خانواده ها و نزدیکان کسانی چون حسنی مبارک و معمر قذافی، روسای جمهور پیشین مصر و لیبی اشاره کرد. همچنین نام زیگموندور گونلاگسون، نخست وزیر ایسلند مطرح است که در بانکی در این کشور منافع و دارایی های اعلام نشده داشته است.

رولدوگین همچنین مالک ۲/ ۳ درصد از بانک «روسیوا» در روسیه است. بانک خصوصی «سن پترزبورگ» هم به عنوان «بانک نزدیکان» پوتین توصیف می شود. ایالات متحده پس از تهاجم سال۲۰۱۴ به اوکراین تحریم هایی بر آن اعمال کرد. بانک «روسیوا» از سوی «یوری کووالچوک» اداره می شود. ایالات متحده ادعا می کند که وی «بانکدار شخصی» بسیاری از مقام های دولتی روسیه از جمله پوتین است. اوراق پاناما نشان می دهد که بانک «روسیوا» و «یوری کووالچوک» حدود یک میلیارد دلار پول به شرکتی به نام «سندالوود کنتینانتال» منتقل کرده اند. به نوشته گاردین، این پول ها از وام های کلان بدون ضمانت از بانک دولتی روسیه به نام «کامرشال بانک» (RCB) نشأت گرفته که در قبرس قرار گرفته است. روزنامه زود دویچه سایتونگ آلمان هم یکی از پایگاه های خبری است که به این اسناد دست یافته است. این روزنامه آلمانی می نویسد: با بررسی اسناد پاناما لیکس چنین به نظر می رسد که شرکت های «سونت اورسیز»، «اینترنشنال میدیا اورسیز»، «سانبارن» و «سندالوود کنتینانتال» ظاهرا از اقداماتی چون مبادله سهام تقلبی، مشاوره های صوری، وام های غیرتجاری و خرید زیرقیمت اموال سود برده اند. برای مثال، شرکت «سندالوود» مالی را به یک دلار خریده و سه ماه بعد آن را به قیمت ۱۳۳ میلیون دلار فروخته است.

این شرکت همچنین ۸۰۰ میلیون دلار از بانک دولتی روسیه وام گرفته اما در مدارک به دست آمده هیچ نشانه ای وجود ندارد که سندالوود برای گرفتن این وام ضمانتی تامین کرده باشد یا آن را بازپرداخته باشد. گاردین می افزاید: «یک قایق بادبانی ۶ میلیون دلاری هم از سوی سندالوود خریداری و به یک بندر در نزدیکی سنت پترزبورگ منتقل شد. پول هایی نیز به طور مستقیم به حلقه نزدیکان پوتین پرداخت می شد، اما این بار در قالب وام هایی ارزان و بدون ضمانت پرداخت بود که نرخ سود آن کمتر از یک درصد بود. معلوم نیست آیا این وام ها پرداخت شده یا خیر. در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ سندالوود سه وام به ارزش ۳/ ۱۱ میلیون دلار به شرکتی به نام «اوزون» داد که مالک یک مرکز تفریحی اسکی ایگورا در منطقه لنینگراد است. این شرکت به کووالچوک و یک شرکت قبرسی تعلق دارد. پوتین یکی از حامیان جدی و از استفاده کنندگان این مرکز تفریحی است. ۱۸ ماه پس از این وام «کاترینا» دختر پوتین مراسم ازدواج خود با «کیریل شامالوف» را در این مکان برگزار کرد؛ شامالوف فرزند یکی از دوستان قدیمی سن پترزبورگی پوتین است.

گاردین می نویسد: این اسناد را روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ به دست آورده و آنها را در اختیار «کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی» (ICIJ) قرار داده است. برنامه پانورامای بی بی سی و روزنامه گاردین در میان ۱۰۷ رسانه ای در ۷۸ کشور جهان هستند که این اسناد را بررسی کرده اند، اما بی بی سی از هویت منبعی که این اسناد را در اختیار آن گذاشته مطلع نیست. جرارد رایل، رئیس کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی می گوید که این اسناد حاوی فعالیت روزانه شرکت موساک فونسکا در ۴۰ سال گذشته است. وی گفت: «گمان می کنم با توجه به گستردگی این اسناد، لو رفتن آنها احتمالا بزرگ ترین ضربه به فعالیت های پناهگاه های مالیاتی جهان باشد.» این اسناد نشان می دهد که حلقه نزدیک پوتین مانورهایی برای انتقال این پول ها به جاهای دیگر انجام داده اند.

«نواز شریف» نخست وزیر پاکستان هم از دیگر سیاستمدارانی است که شرکت «موساک فونسکا» در پاناما دارایی های او در خارج از کشور را آشکار کرده است. بر اساس اسناد موجود روی این سایت، «مریم»، «حسن» و «حسین» فرزندان نخست وزیر پاکستان قادر به انتقال پول چند شرکت در کشورهای خارجی هستند. مریم نواز دختر نواز شریف، صاحب شرکت های «نلسون» و «نیسکول» در ایسلند است. پاناما لیکس آدرس این شرکت نلسون را ساختمان «سرور» در «جده» عربستان اعلام کرده است. به گزارش «داون نیوز»، مریم و حسین در سال ۲۰۰۷ میلادی اسناد وام ۸/ ۱۳ میلیون دلاری از بانک دویچه ژنو برای شرکت نلسون و سایر شرکت ها را امضا کردند.

این دو شرکت در سال ۲۰۱۴ میلادی به یک همکار دیگر فرزندان نخست وزیر پاکستان انتقال یافته اند. اسناد پاناما همچنین حسن نواز شریف فرزند دیگر نخست وزیر پاکستان را صاحب املاک «هینگون» معرفی کرده است. صاحب املاک هینگون در آگوست سال ۲۰۰۷ میلادی شرکت «کیسکون» در «لیبریا» را با هزینه ۲/ ۱۱ میلیون دلار خریداری کرده است.«ملک سلمان» پادشاه عربستان هم سیاستمدار دیگری است که به دارایی او و خانواده اش در خارج پرداخته شده است. براساس اسناد منتشر شده سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در دو مرحله اموالی را به صورت استقراضی به شرکت «ورس دیفیلوبمنت کورب» و «انرو» از زیر مجموعه های شرکت مذکور داده است. بدهی شرکت ورس ۲۶ میلیون دلار و بدهی شرکت انرو ۸ میلیون دلار است.

این پول ها برای خرید منازل گران بها در مرکز لندن استفاده شده است. البته اسناد مذکور ارتباط مستقیم سلمان با این استقراض ها را مشخص نکرده، اما توضیح می دهد که این اموال متعلق به وی است. اسناد مذکور همچنین از یک کشتی تفریحی در لندن خبر می دهد که استفاده کننده اصلی آن سلمان بن عبدالعزیز است.خلیفه بن زاید رئیس دولت امارات یکی دیگر از قهرمانان سرمایه گذاری در این شرکت های غیرقانونی است. به نظر می رسد وی سهام دست کم ۳۰ شرکت را در اختیار داشته که از سوی موسسه مذکور در انگلیس تاسیس شده است. وی همچنین منازل مسکونی و تجاری متعددی در مناطق مرفه لندن در اختیار دارد. اموال او در این شرکت بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار برآورد شده است. از دیگر شخصیت های عربی مرتبط با این پرونده می توان به حمد بن خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر و حمد بن جاسم نخست وزیر وی، ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق، علی ابو الراغب نخست وزیر اسبق اردن و احمد المیر غنی رئیس جمهور اسبق سودان اشاره کرد. همچنین نام ۶ تن از اعضای مجلس اعیان انگلیس و سه تن از قانونگذاران سابق این کشور و ده ها تن از حامیان مالی احزاب سیاسی انگلیس هم در این اسناد دیده می شود. در این میان نام یکی از اعضای کمیته اخلاق فیفا نیز ذکر شده است.

گاردین در پایان گزارش خود از افراد دیگری همچون «آرکادی» و «بوریس روتنبرگ» نام برده که دوستان کودکی پوتین و حریف تمرینی او در جودو هستند. آنها غول ها و میلیاردرهای ساخت و ساز هستند. همچنین شرکت «سانبارن» متعلق به روتنبرگ هاست که در مجموع ۲۳۱ میلیون دلار وام گرفته است. اینجا هم نه شواهدی از تامین ضمانت دیده می شود و نه نشانه ای از بازپرداخت وام ها وجود دارد. در همان زمانی که این وام ها در اختیار شرکت سانبارن قرار گرفت، یکی از شرکت های روتنبرگ قراردادی بسیار پر سود برای کار کردن روی خط لوله گاز روسیه به اروپا به ارزش ۴۰ میلیارد دلار به دست آورد. پروژه گاز «مسیر جنوبی» بعدا لغو شد.

با این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی پوتین از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. وی می گوید: جاسوسان و آژانس های اطلاعاتی غرب دست به کار شده اند تا پیش از فرا رسیدن انتخابات روسیه بتوانند دست به «حمله ای اطلاعاتی» زده و کشور را به سوی بی ثباتی سوق دهند. او می گوید روسیه «ابزارهای قانونی» لازم برای دفاع از وجهه رئیس جمهور را دارد. با این حال، با توجه به افزایش نرخ محبوبیت پوتین در تحولات سوریه برخی می گویند این اسناد می تواند ضربه اساسی بر اعتبار داخلی پوتین وارد آورد. «کارن داویشا» اندیشمند سیاسی آمریکایی می گوید غیرقابل تصور این است که دوستان پوتین بدون حمایت او پولدار شده باشند. او می گوید: «پوتین هر چه را می خواهد به دست می آورد. وقتی شما رئیس جمهور روسیه باشید نیازی به قرارداد رسمی و مکتوب ندارید. خودتان قانون هستید.»
برچسب‌ها:

1395/01/17
0
/
0
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333