رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه

حمایت تمام‌قد از الحاق ایران به WTO
اهمیت : مهم

6

رئیس‌جمهوری سوئیس که برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب به ایران آمده است، روز گذشته در جمع فعالان اقتصادی ایران، حمایت همه‌جانبه کشورش را از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) اعلام کرد. این حمایت در حالی مطرح شده که سوئیس به‌عنوان گزینه ریاست کارگروه ایران در روند الحاق است. پیش از این نیز کارشناسان ایرانی نسبت به این انتخاب ابراز خوش‌بینی کرده و با توجه به بی‌طرفی سیاسی این کشور و مراودات اقتصادی و تجاری خوب آن با ایران، این انتخاب را در تسریع روند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی بسیار تاثیر...
دنیای اقتصاد:

رئیس جمهوری سوئیس که برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب به ایران آمده است، روز گذشته در جمع فعالان اقتصادی ایران، حمایت همه جانبه کشورش را از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) اعلام کرد. این حمایت در حالی مطرح شده که سوئیس به عنوان گزینه ریاست کارگروه ایران در روند الحاق است. پیش از این نیز کارشناسان ایرانی نسبت به این انتخاب ابراز خوش بینی کرده و با توجه به بی طرفی سیاسی این کشور و مراودات اقتصادی و تجاری خوب آن با ایران، این انتخاب را در تسریع روند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی بسیار تاثیرگذار دانستند.

از سویی ایجاد روابط بانکی بین ایران و سوئیس موضوعی بود که در این نشست، مورد تاکید طرف ایرانی قرار گرفت. هر چند سوئیسی ها نیز نسبت به برقراری رابطه بانکی با ایران ابراز تمایل کردند؛ اما تحریم های اولیه آمریکا را مانعی برای این امر دانستند. در این دیدار، مقامات ایرانی و سوئیسی هر دو به جز توسعه روابط اقتصادی، خواستار همکاری های آموزشی، فنی و فرهنگی شدند. «یوهان اشنایدر آمان»، رئیس جمهوری سوئیس در دیدار با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اعلام حمایت از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی گفت: سوئیس حمایت لازم را از جمهوری اسلامی ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی به عمل خواهد آورد و بر همین اساس حمایت لازم صورت می گیرد تا به زودی الحاق ایران به WTO عملیاتی شود. وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد سوئیس معتقد است ایران باید وارد سازمان های بین المللی اقتصادی شود، خاطرنشان کرد: البته یکسری شرایط فنی و سیاسی پیش روی الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی وجود دارد که من از طرف خودم قول می دهم که حمایت های بین المللی از این الحاق صورت گیرد و به زودی ایران، عضو سازمان تجارت جهانی شود.

رئیس جمهوری سوئیس درخصوص برقراری روابط بانکی افزود: من به عنوان کسی که در گذشته در بخش خصوصی فعالیت داشته، می دانم که برای فعال سازی اقتصاد، باید فاینانس نیز فعال باشد. سوئیس نیز علاقه مند به همکاری بین بانک های دو کشور است اما موانع سختی بر سر راه این همکاری وجود دارد که به تحریم های اولیه آمریکا درخصوص همکاری بانکی با ایران بر می گردد. وی تصریح کرد: روابط اقتصادی ایران و سوئیس تاکنون بسیار مطلوب بوده و اگرچه در دوران تحریم اندکی کمرنگ شده است اما امیدواریم مجدد بهتر شود. وی با اشاره به ضرورت اعتمادسازی بین دو کشور در بخش اقتصاد گفت: طی دو روز آینده در مذاکراتی که خواهم داشت بر این موضوع تاکید خواهم کرد. در شرایطی که اعتماد متقابل میان دو کشور وجود نداشته باشد، سرمایه گذاران عقب نشینی می کنند؛ بنابراین وجود اعتماد متقابل میان تجار دو کشور حرف اول را می زند.

رئیس جمهوری سوئیس گفت: من اولین کسی نیستم که بعد از برجام به تهران آمدم و البته شنیده ام که بیش از ۱۴۰ هیات مختلف خارجی به کشور شما سفر کرده اند تا از پتانسیل بازار ایران بهره ببرند اما به همراه من هم ۴۰ شرکت در حوزه های صنایع، داروسازی، ساعت سازی و توریسم حضور دارند. بنابراین طیف گسترده ای از تجار همراه من آمده اند تا بتوانیم از فرصت پیش روی ایران در توسعه اقتصادی بهره بگیریم. وی افزود: سوئیس به جز ایجاد روابط اقتصادی، به دنبال برقراری روابط آموزشی و دانشگاهی نیز هست که در این سفر، هیاتی در این خصوص به همراه آورده ایم و مذاکراتی را در این زمینه ها صورت می دهیم. دو طرف می توانند پروژه های مشترک را با همکاری یکدیگر پیش ببرند. وی خاطرنشان کرد: سوئیس بسیار به رقابت اهمیت می دهد و امیدوار است که دانشمندان ایرانی را در حوزه های مختلف ملاقات کند اما به هر حال سوئیس کشور تجمیع اقلیت ها است. از رئیس جمهور ایران برای حضور در سوئیس دعوت به عمل آمده است که امیدواریم بتواند با یک هیات اقتصادی مناسب در سوئیس حضور یابد.

وی به این نکته اشاره کرد که سوئیس از تفاهم ایران با ۶ قدرت جهانی استقبال می کند و همواره به دنبال راه حل های دیپلماتیک بوده است. به گونه ای که در فرآیند مذاکرات نیز وارد عمل شده است. حتی پیشنهاد دادیم که در اجرای برجام می خواهیم مشارکت داشته باشیم. امیدوارم اجرای برجام بتواند امکان توسعه را به ایران بدهد. «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست تجاری ایران وسوئیس گفت: رئیس جمهوری سوئیس از رئیس جمهوری ایران برای سفر به کشورش دعوت به عمل آورده و درخواست کرده است تا هیاتی ۴۰۰ نفره او را در این سفر همراهی کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هم اکنون ۴۰ شرکت معتبر سوئیسی در ایران به سر می برند که امیدواریم بتوانیم زمینه های همکاری مناسبی را میان دو کشور رقم بزنیم. وی تصریح کرد: ایران جمعیتی جوان، تحصیل کرده، فعال و بااستعداد دارد که در کنار نیروهای باتجربه و مسن سوئیسی می توانند هم افزایی بالایی را رقم زنند. نعمت زاده اظهار کرد: تمام امید ما این است که بتوانیم در تعامل با شرکت های سوئیسی زمینه ساز توسعه اقتصادی ایران شده و البته در این میان خواستار این هستیم که بتوانیم روابط بانکی دو کشور را تسهیل کنیم؛ چراکه روابط بانکی یکی از پیش شرط های توسعه اقتصادی به شمار می رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ۵/ ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی سوئیس در حوزه تحقیق و توسعه صرف می شود که این یک پتانسیل مناسب برای شرکت های دانش بنیان ایران است. «محسن جلا ل پور» رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست تجاری ایران و سوئیس گفت: روابط ایران و سوئیس در سال های گذشته از قدمت بسیار بالایی برخوردار بوده و سابقه روابط دو کشور به قرن ۱۷ میلادی برمی گردد که در سال ۱۲۵۲ نیز عهدنامه مودت بین دو کشور ایران و سوئیس امضا شده است. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: تمامی زمینه ها نشان از روابط عمیق و دیرینه میان ایران و سوئیس دارد و این کشور بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی را به رسمیت شناخته و همواره روابط متعادلی میان دو کشور برقرار شده است. وی با اشاره به میزبانی سوئیس در مذاکرات ۱+۵ تصریح کرد: این میزبانی در ذهن ایرانی ها ماندگار شده و سوئیس در سال های گذشته نسبت به گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران از خود اشتیاق نشان داده، ضمن اینکه در ماه های گذشته با میزبانی خود در مذاکرات ۱+۵ نشان داده که خواستار تعمیق روابط با ایران است. به گفته جلال پور، در سال های گذشته روابط ایران و سوئیس تحت تاثیر موضوع هسته ای کمرنگ شده است، اما ظرفیت بالقوه، متنوع و وسیع بین دو کشور، چشم انداز روشن و امیدبخشی را در ماه های آتی در روابط اقتصادی نوید می دهد. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: توانمندی و ظرفیت برای توسعه روابط تجاری دو کشور وجود دارد که باید از آن بهره برد اما تقاضای ویژه ما از رئیس جمهوری سوئیس این است که در جریان مسائل بانکی، تسریع لازم به عمل آید.

وی اظهار کرد: وجود بانک های معتبر در سوئیس می تواند راهگشای همکاری اقتصادی بین دو کشور باشد؛ اگر چه برخی کشورهای اروپایی دیگر همچون ایتالیا نیز در این زمینه پیشگام شده اند اما به هر حال روابط ما با سوئیس یک رابطه پایدار و درازمدت بوده است که به نظر می رسد با دستور رئیس جمهوری باید در جهت تسریع مسائل بانکی گام بردارد. جلال پور خاطرنشان کرد: استمرار همکاری در حوزه دارو، لوازم پزشکی، محصولات شیمیایی و صنایع غذایی مدنظر ایران است، ضمن اینکه فعالان اقتصادی دو کشور بازار وسیع و حوزه نفوذ مناسبی در اقتصاد کشورهای منطقه دارند که بر این اساس می توان ایران را پایگاه خوبی برای حضور در یک منطقه پرجمعیت دانست.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: امروز سرآغاز مجدد برای توسعه روابط اقتصادی ایران و سوئیس است که امیدواریم بتوانیم با سرعت، زمان های هدررفته را جبران و به یک زمینه مساعد تبدیل کنیم و در این میان، اتاق های بازرگانی هم موتور محرک در این خصوص محسوب می شوند. وی خواستار برقراری رابطه دانشگاهی، علمی، فناوری و تکنولوژیک میان ایران و سوئیس شد و گفت: آینده روابط ایران و سوئیس بسیار روشن است؛ ضمن اینکه بخش خصوصی از توسعه روابط استقبال می کند. رئیس اتاق بازرگانی ایران، همکاری در حوزه های دارو، محصولات شیمیایی، محیط زیست، انتقال آب و آب شیرین کن ها را از جمله مسائلی برشمرد که می تواند مورد توجه دو کشور قرار گیرد. در ادامه این دیدار، کارن رئیس کنفدراسیون تجارت سوئیس نیز خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکت های سوئیسی قبل و بعد از برجام وارد ایران شده و بررسی های اولیه را انجام داده اند؛ اما مرحله بعدی ایجاد تضمین های حقوقی و تجاری است که در این باره مذاکره خواهیم کرد. وی در مورد شرایط اقتصادی کشورش اظهار کرد: سوئیس دارای اقتصادی باز و منابع طبیعی است. همچنین کالاهای تولید شده در این کشور از کیفیت خوبی برخوردارند و این کشور شهرت خوبی در زمینه ثبات اقتصادی دارد. فرهاد شریف، معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران در این نشست، ضمن اشاره به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه، بازار بزرگ داخلی و بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه عنوان کرد: ایران کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب است و می تواند در زمینه ترانزیت نقش مهمی را ایفا کند.

وی عنوان کرد: ایران با کاهش سهم نفت در اقتصاد، قصد دارد به سمت اقتصاد تولیدمحور و بدون نفت پیش برود و ساختار اقتصادی را عوض کند. ضمن اینکه زیرساخت های مناسبی در این کشور وجود دارد. شریف اظهار کرد: در حال حاضر ایران در زمینه تجارت، با کشورهایی همچون امارات و چین در ارتباط است. اما پتانسیل آن وجود دارد که در آینده این برنامه تجاری تغییر کند. به گفته وی، صنعت ایران به سوی رقابت پذیری در حال حرکت است. از این رو می توانیم پیشنهادهای خوبی را به فعالان بخش خصوصی سوئیس ارائه دهیم. معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پروژه های نیمه تمام ایران، آن را فرصتی برای سرمایه گذاری در این خصوص و سایر پروژه های عمرانی دانست.


سطح روابط اقتصادی ایران و سوئیس

در سال های گذشته مناسبات اقتصادی و بازرگانی تهران و برن آن گونه که «جولیو هاس» سفیر سوئیس در ایران می گوید کاهش یافته است اما برن به دنبال آن است تا حجم تبادلات اقتصادی را به پیش از اعمال تحریم های جهانی علیه ایران بازگرداند. بر پایه آمار رسمی گمرک ایران، میزان واردات ایران از سوئیس با اختلافی فاحش بیشتر از میزان صادرات ایران به این کشور است. ازجمله در ۱۰ ماهه سال ۹۴ ایران به میزان دو میلیارد دلار کالا از این کشور وارد کرده است؛ اما حجم صادرات ایران به سوئیس معادل ۵/ ۷ میلیون دلار ثبت شده است. بررسی روند ۱۰ساله مبادلات تجاری ایران و سوئیس نیز نشان می دهد ارزش صادرات ایران به این کشور کاهشی قابل توجه داشته است. صادرات ایران به سوئیس در سال ۸۵ معادل ۹/ ۱۹ میلیون دلار بوده که این مقدار در سال ۹۳ به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار تنزل پیدا کرد.

این در حالی است که واردات ایران از سوئیس که در سال ۸۵، معادل ۲میلیارد و ۲۸۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده، در سال ۹۳ با تغییراتی اندک، به ۲ میلیارد و ۴۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسیده است. به گزارش اتاق تهران روابط ایران با سوئیس همواره از فراز و نشیب کمتری نسبت به روابط تهران با دیگر کشورهای اروپایی برخوردار بوده است. با این حال اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات گروه ۱+۵ و لغو تحریم های اقتصادی غرب علیه تهران، مناسبات تهران- برن را وارد مرحله تازه ای کرد. خانم «لیویا لو» (Livia Leu) که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲-۱۳۸۸) مسوولیت سفارت سوئیس در تهران را برعهده داشت و اکنون مسوول روابط دوجانبه ایران- سوئیس در دبیرخانه دولتی امور اقتصادی سوئیس (سکو) است، پیش تر در سفر دی ماه خود به ایران گفته بود کشورش موقعیت خوبی در روابط با ایران دارد و می تواند در این زمینه با سایرین رقابت کند. وی اردیبهشت ۹۴ پیش از نهایی شدن توافق هسته ای ایران نیز در راس هیاتی اقتصادی و با هدف بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری به ایران سفر کرده بود. سفیر سابق سوئیس در تهران با ابراز رضایت از آن سفر، اعلام کرده بود ارزش مبادلات دو کشور از ۸۰۰ میلیون فرانک در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) به ۴۰۰ میلیون فرانک (بدون احتساب طلا) در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) میلادی رسید. شورای فدرال سوئیس پیشتر با اعلام لغو تحریم های هسته ای علیه ایران، عنوان کرده بود: سوئیس همیشه از روند مذاکره و اجرای توافق حمایت کرده است. شورای فدرال اطمینان دارد که اجرای توافق هسته ای و برداشتن تحریم های بین المللی، مراودات سیاسی و اقتصادی با ایران را افزایش می دهد.


برچسب‌ها:


رئیس‌جمهوری سوئیس که برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب به ایران آمده است، روز گذشته در جمع فعالان اقتصادی ایران، حمایت همه‌جانبه کشورش را از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) اعلام کرد. این حمایت در حالی مطرح شده که سوئیس به‌عنوان گزینه ریاست کارگروه ایران در روند الحاق است. پیش از این نیز کارشناسان ایرانی نسبت به این انتخاب ابراز خوش‌بینی کرده و با توجه به بی‌طرفی سیاسی این کشور و مراودات اقتصادی و تجاری خوب آن با ایران، این انتخاب را در تسریع روند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی بسیار تاثیر...
دنیای اقتصاد:

رئیس جمهوری سوئیس که برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب به ایران آمده است، روز گذشته در جمع فعالان اقتصادی ایران، حمایت همه جانبه کشورش را از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) اعلام کرد. این حمایت در حالی مطرح شده که سوئیس به عنوان گزینه ریاست کارگروه ایران در روند الحاق است. پیش از این نیز کارشناسان ایرانی نسبت به این انتخاب ابراز خوش بینی کرده و با توجه به بی طرفی سیاسی این کشور و مراودات اقتصادی و تجاری خوب آن با ایران، این انتخاب را در تسریع روند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی بسیار تاثیرگذار دانستند.

از سویی ایجاد روابط بانکی بین ایران و سوئیس موضوعی بود که در این نشست، مورد تاکید طرف ایرانی قرار گرفت. هر چند سوئیسی ها نیز نسبت به برقراری رابطه بانکی با ایران ابراز تمایل کردند؛ اما تحریم های اولیه آمریکا را مانعی برای این امر دانستند. در این دیدار، مقامات ایرانی و سوئیسی هر دو به جز توسعه روابط اقتصادی، خواستار همکاری های آموزشی، فنی و فرهنگی شدند. «یوهان اشنایدر آمان»، رئیس جمهوری سوئیس در دیدار با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اعلام حمایت از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی گفت: سوئیس حمایت لازم را از جمهوری اسلامی ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی به عمل خواهد آورد و بر همین اساس حمایت لازم صورت می گیرد تا به زودی الحاق ایران به WTO عملیاتی شود. وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد سوئیس معتقد است ایران باید وارد سازمان های بین المللی اقتصادی شود، خاطرنشان کرد: البته یکسری شرایط فنی و سیاسی پیش روی الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی وجود دارد که من از طرف خودم قول می دهم که حمایت های بین المللی از این الحاق صورت گیرد و به زودی ایران، عضو سازمان تجارت جهانی شود.

رئیس جمهوری سوئیس درخصوص برقراری روابط بانکی افزود: من به عنوان کسی که در گذشته در بخش خصوصی فعالیت داشته، می دانم که برای فعال سازی اقتصاد، باید فاینانس نیز فعال باشد. سوئیس نیز علاقه مند به همکاری بین بانک های دو کشور است اما موانع سختی بر سر راه این همکاری وجود دارد که به تحریم های اولیه آمریکا درخصوص همکاری بانکی با ایران بر می گردد. وی تصریح کرد: روابط اقتصادی ایران و سوئیس تاکنون بسیار مطلوب بوده و اگرچه در دوران تحریم اندکی کمرنگ شده است اما امیدواریم مجدد بهتر شود. وی با اشاره به ضرورت اعتمادسازی بین دو کشور در بخش اقتصاد گفت: طی دو روز آینده در مذاکراتی که خواهم داشت بر این موضوع تاکید خواهم کرد. در شرایطی که اعتماد متقابل میان دو کشور وجود نداشته باشد، سرمایه گذاران عقب نشینی می کنند؛ بنابراین وجود اعتماد متقابل میان تجار دو کشور حرف اول را می زند.

رئیس جمهوری سوئیس گفت: من اولین کسی نیستم که بعد از برجام به تهران آمدم و البته شنیده ام که بیش از ۱۴۰ هیات مختلف خارجی به کشور شما سفر کرده اند تا از پتانسیل بازار ایران بهره ببرند اما به همراه من هم ۴۰ شرکت در حوزه های صنایع، داروسازی، ساعت سازی و توریسم حضور دارند. بنابراین طیف گسترده ای از تجار همراه من آمده اند تا بتوانیم از فرصت پیش روی ایران در توسعه اقتصادی بهره بگیریم. وی افزود: سوئیس به جز ایجاد روابط اقتصادی، به دنبال برقراری روابط آموزشی و دانشگاهی نیز هست که در این سفر، هیاتی در این خصوص به همراه آورده ایم و مذاکراتی را در این زمینه ها صورت می دهیم. دو طرف می توانند پروژه های مشترک را با همکاری یکدیگر پیش ببرند. وی خاطرنشان کرد: سوئیس بسیار به رقابت اهمیت می دهد و امیدوار است که دانشمندان ایرانی را در حوزه های مختلف ملاقات کند اما به هر حال سوئیس کشور تجمیع اقلیت ها است. از رئیس جمهور ایران برای حضور در سوئیس دعوت به عمل آمده است که امیدواریم بتواند با یک هیات اقتصادی مناسب در سوئیس حضور یابد.

وی به این نکته اشاره کرد که سوئیس از تفاهم ایران با ۶ قدرت جهانی استقبال می کند و همواره به دنبال راه حل های دیپلماتیک بوده است. به گونه ای که در فرآیند مذاکرات نیز وارد عمل شده است. حتی پیشنهاد دادیم که در اجرای برجام می خواهیم مشارکت داشته باشیم. امیدوارم اجرای برجام بتواند امکان توسعه را به ایران بدهد. «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست تجاری ایران وسوئیس گفت: رئیس جمهوری سوئیس از رئیس جمهوری ایران برای سفر به کشورش دعوت به عمل آورده و درخواست کرده است تا هیاتی ۴۰۰ نفره او را در این سفر همراهی کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هم اکنون ۴۰ شرکت معتبر سوئیسی در ایران به سر می برند که امیدواریم بتوانیم زمینه های همکاری مناسبی را میان دو کشور رقم بزنیم. وی تصریح کرد: ایران جمعیتی جوان، تحصیل کرده، فعال و بااستعداد دارد که در کنار نیروهای باتجربه و مسن سوئیسی می توانند هم افزایی بالایی را رقم زنند. نعمت زاده اظهار کرد: تمام امید ما این است که بتوانیم در تعامل با شرکت های سوئیسی زمینه ساز توسعه اقتصادی ایران شده و البته در این میان خواستار این هستیم که بتوانیم روابط بانکی دو کشور را تسهیل کنیم؛ چراکه روابط بانکی یکی از پیش شرط های توسعه اقتصادی به شمار می رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ۵/ ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی سوئیس در حوزه تحقیق و توسعه صرف می شود که این یک پتانسیل مناسب برای شرکت های دانش بنیان ایران است. «محسن جلا ل پور» رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست تجاری ایران و سوئیس گفت: روابط ایران و سوئیس در سال های گذشته از قدمت بسیار بالایی برخوردار بوده و سابقه روابط دو کشور به قرن ۱۷ میلادی برمی گردد که در سال ۱۲۵۲ نیز عهدنامه مودت بین دو کشور ایران و سوئیس امضا شده است. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: تمامی زمینه ها نشان از روابط عمیق و دیرینه میان ایران و سوئیس دارد و این کشور بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی را به رسمیت شناخته و همواره روابط متعادلی میان دو کشور برقرار شده است. وی با اشاره به میزبانی سوئیس در مذاکرات ۱+۵ تصریح کرد: این میزبانی در ذهن ایرانی ها ماندگار شده و سوئیس در سال های گذشته نسبت به گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران از خود اشتیاق نشان داده، ضمن اینکه در ماه های گذشته با میزبانی خود در مذاکرات ۱+۵ نشان داده که خواستار تعمیق روابط با ایران است. به گفته جلال پور، در سال های گذشته روابط ایران و سوئیس تحت تاثیر موضوع هسته ای کمرنگ شده است، اما ظرفیت بالقوه، متنوع و وسیع بین دو کشور، چشم انداز روشن و امیدبخشی را در ماه های آتی در روابط اقتصادی نوید می دهد. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: توانمندی و ظرفیت برای توسعه روابط تجاری دو کشور وجود دارد که باید از آن بهره برد اما تقاضای ویژه ما از رئیس جمهوری سوئیس این است که در جریان مسائل بانکی، تسریع لازم به عمل آید.

وی اظهار کرد: وجود بانک های معتبر در سوئیس می تواند راهگشای همکاری اقتصادی بین دو کشور باشد؛ اگر چه برخی کشورهای اروپایی دیگر همچون ایتالیا نیز در این زمینه پیشگام شده اند اما به هر حال روابط ما با سوئیس یک رابطه پایدار و درازمدت بوده است که به نظر می رسد با دستور رئیس جمهوری باید در جهت تسریع مسائل بانکی گام بردارد. جلال پور خاطرنشان کرد: استمرار همکاری در حوزه دارو، لوازم پزشکی، محصولات شیمیایی و صنایع غذایی مدنظر ایران است، ضمن اینکه فعالان اقتصادی دو کشور بازار وسیع و حوزه نفوذ مناسبی در اقتصاد کشورهای منطقه دارند که بر این اساس می توان ایران را پایگاه خوبی برای حضور در یک منطقه پرجمعیت دانست.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: امروز سرآغاز مجدد برای توسعه روابط اقتصادی ایران و سوئیس است که امیدواریم بتوانیم با سرعت، زمان های هدررفته را جبران و به یک زمینه مساعد تبدیل کنیم و در این میان، اتاق های بازرگانی هم موتور محرک در این خصوص محسوب می شوند. وی خواستار برقراری رابطه دانشگاهی، علمی، فناوری و تکنولوژیک میان ایران و سوئیس شد و گفت: آینده روابط ایران و سوئیس بسیار روشن است؛ ضمن اینکه بخش خصوصی از توسعه روابط استقبال می کند. رئیس اتاق بازرگانی ایران، همکاری در حوزه های دارو، محصولات شیمیایی، محیط زیست، انتقال آب و آب شیرین کن ها را از جمله مسائلی برشمرد که می تواند مورد توجه دو کشور قرار گیرد. در ادامه این دیدار، کارن رئیس کنفدراسیون تجارت سوئیس نیز خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکت های سوئیسی قبل و بعد از برجام وارد ایران شده و بررسی های اولیه را انجام داده اند؛ اما مرحله بعدی ایجاد تضمین های حقوقی و تجاری است که در این باره مذاکره خواهیم کرد. وی در مورد شرایط اقتصادی کشورش اظهار کرد: سوئیس دارای اقتصادی باز و منابع طبیعی است. همچنین کالاهای تولید شده در این کشور از کیفیت خوبی برخوردارند و این کشور شهرت خوبی در زمینه ثبات اقتصادی دارد. فرهاد شریف، معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران در این نشست، ضمن اشاره به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه، بازار بزرگ داخلی و بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه عنوان کرد: ایران کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب است و می تواند در زمینه ترانزیت نقش مهمی را ایفا کند.

وی عنوان کرد: ایران با کاهش سهم نفت در اقتصاد، قصد دارد به سمت اقتصاد تولیدمحور و بدون نفت پیش برود و ساختار اقتصادی را عوض کند. ضمن اینکه زیرساخت های مناسبی در این کشور وجود دارد. شریف اظهار کرد: در حال حاضر ایران در زمینه تجارت، با کشورهایی همچون امارات و چین در ارتباط است. اما پتانسیل آن وجود دارد که در آینده این برنامه تجاری تغییر کند. به گفته وی، صنعت ایران به سوی رقابت پذیری در حال حرکت است. از این رو می توانیم پیشنهادهای خوبی را به فعالان بخش خصوصی سوئیس ارائه دهیم. معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پروژه های نیمه تمام ایران، آن را فرصتی برای سرمایه گذاری در این خصوص و سایر پروژه های عمرانی دانست.


سطح روابط اقتصادی ایران و سوئیس

در سال های گذشته مناسبات اقتصادی و بازرگانی تهران و برن آن گونه که «جولیو هاس» سفیر سوئیس در ایران می گوید کاهش یافته است اما برن به دنبال آن است تا حجم تبادلات اقتصادی را به پیش از اعمال تحریم های جهانی علیه ایران بازگرداند. بر پایه آمار رسمی گمرک ایران، میزان واردات ایران از سوئیس با اختلافی فاحش بیشتر از میزان صادرات ایران به این کشور است. ازجمله در ۱۰ ماهه سال ۹۴ ایران به میزان دو میلیارد دلار کالا از این کشور وارد کرده است؛ اما حجم صادرات ایران به سوئیس معادل ۵/ ۷ میلیون دلار ثبت شده است. بررسی روند ۱۰ساله مبادلات تجاری ایران و سوئیس نیز نشان می دهد ارزش صادرات ایران به این کشور کاهشی قابل توجه داشته است. صادرات ایران به سوئیس در سال ۸۵ معادل ۹/ ۱۹ میلیون دلار بوده که این مقدار در سال ۹۳ به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار تنزل پیدا کرد.

این در حالی است که واردات ایران از سوئیس که در سال ۸۵، معادل ۲میلیارد و ۲۸۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده، در سال ۹۳ با تغییراتی اندک، به ۲ میلیارد و ۴۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسیده است. به گزارش اتاق تهران روابط ایران با سوئیس همواره از فراز و نشیب کمتری نسبت به روابط تهران با دیگر کشورهای اروپایی برخوردار بوده است. با این حال اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات گروه ۱+۵ و لغو تحریم های اقتصادی غرب علیه تهران، مناسبات تهران- برن را وارد مرحله تازه ای کرد. خانم «لیویا لو» (Livia Leu) که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲-۱۳۸۸) مسوولیت سفارت سوئیس در تهران را برعهده داشت و اکنون مسوول روابط دوجانبه ایران- سوئیس در دبیرخانه دولتی امور اقتصادی سوئیس (سکو) است، پیش تر در سفر دی ماه خود به ایران گفته بود کشورش موقعیت خوبی در روابط با ایران دارد و می تواند در این زمینه با سایرین رقابت کند. وی اردیبهشت ۹۴ پیش از نهایی شدن توافق هسته ای ایران نیز در راس هیاتی اقتصادی و با هدف بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری به ایران سفر کرده بود. سفیر سابق سوئیس در تهران با ابراز رضایت از آن سفر، اعلام کرده بود ارزش مبادلات دو کشور از ۸۰۰ میلیون فرانک در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) به ۴۰۰ میلیون فرانک (بدون احتساب طلا) در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) میلادی رسید. شورای فدرال سوئیس پیشتر با اعلام لغو تحریم های هسته ای علیه ایران، عنوان کرده بود: سوئیس همیشه از روند مذاکره و اجرای توافق حمایت کرده است. شورای فدرال اطمینان دارد که اجرای توافق هسته ای و برداشتن تحریم های بین المللی، مراودات سیاسی و اقتصادی با ایران را افزایش می دهد.


برچسب‌ها:

1394/12/09
0
/
1
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333