رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه
مطالب معصومه عیدانی
ارتباطات معصومه عیدانی
...

عنوان بلاگ : چشم انداز: بررسی فناوری تبدیل گاز طبیعی به مشتقات نفتی


خلاصه پروژه های GTL پالایشگاه هایی هستند که گاز طبیعی را به مشتقات نفتی نظیر بنزین- گازوئیل- نفتا و غیره تبدیل کرده و عملا محصولات پالایشگاهی مصنوعی را در مقایسه با پالایشگاه های نفت خام تولید می نمایند.این تکنولوژی به موازات تغییر در شاخص های اقتصادی جهانی در دو دهه گذشته٬فراز و فرودهایی را تجربه کرده است. در این بلاگ ضمن مروری بر تاریخچه استفاده از تکنولوژی GTL در جهان به بررسی امکان پذیری اقتصادی آن در شرایط حال حاضر دنیا با توجه به کاهش قیمت فرآورده های نفتی متاثر از کاهش قیمت٬ پرداخته شده است.

گاز طبیعی را می توان به روش های متفاوتی صادر نمود و بفروش رساند از جمله : گاز طبیعی مایع شده (LNG)٬ گاز طبیعی متراکم شده (CNG)٬ هیدرات گاز طبیعی(NGH)٬ استفاده از گاز برای تولید جریان الکتریسیته(GTW) و سپس فروش برق٬ استفاده از انرژی گاز برای تولید محصولات با ارزش مورد نیاز (GTC) و در نهایت تبدیل گاز به فرآورده های مایع. اما فناوری GTL چیست:

GTL فرآیند تصفیه گاز طبیعی به سوخت های مایع مانند دیزل کم گوگرد و نفتا در میان سایر محصولات گازی است.از دیگر محصولات آن می توان به نفت سفید٬محصولات خاص مانند حلال ها- واکس ها و روانکارها٬ دی متیل اتر٬پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید و... اشاره نمود.

از آنجا که جهان به سمت اقتصاد گازی جدیدی سوق پیدا می کند٬ برای تکنولوژی تبدیل گاز طبیعی به مایع جهت تولید سوخت های مورد استفاده در حمل و نقل٬ چشم انداز بسیار خوبی پیش بینی می شود. پالایشگاه های کشور از مواد نفتی برای تولید بنزین استفاده می کنند که این کار ارزش افزوده محدودی دارد. در صورتی که تولید بنزین از طریق گاز طبیعی ارزش افزوده قابل ملاحظه ای خواهد داشت. قطر به همراه آفریقای جنوبی و مالزی سه کشوری هستند که دارای امکانات عملیاتی تولید و تبدیل گاز به مایع است.

فن آوری تبدیل گاز به فرآروده های مایه علاوه بر این که راه حلی برای مشکل انتقال گاز طبیعی است٬ استفاده از گازهای همراه نفت٬ که بخش عظیمی از آن سوزانده می شود و نیز گاز مناطق دورافتاده که به دلیل فاصله زیاد آن تا بازار مصرف٬ استفاده از آن از نقطه نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست را امکان پذیر می کند.در این فن آوری علاوه بر میادین گازی عظیم و مستقل٬ قابلیت استفاده از ذخایر گازی کوچک یا میادین دور افتاده و هم چنین گازهای همراه نفت نیز وجود دارد.

فناوری GTL از یک تاریخ حدود ۹۰ ساله برخوردار است.

 • اولین بار در سال ۱۹۲۳ میلادی دو دانشمند آلمانی به نام های فیشر و تروپش توانستندفرآیندی را ابداع کنند که گاز را به فرآورده های مایع تبدیل کنند. اما آن فرآیند از راندمان مطلوب برخوردار نبود و میزان ارزش حرارتی فرآورده های حاصله بسیار کمتر از ارزش حرارتی گاز وارده و یا خوراک گازی بود.
 • فناوری GTL در جریان جنگ جهانی دوم٬ توسعه بیشتری یافت.
 • در دهه ۱۹۶۰ میلادی تحریم های نفتی سازمان ملل علیه رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی٬ یکبار دیگر موجب جهش فناوری GTL شد.
 • تا دهه ۱۹۹۰ میلادی بسیاری از شرکت های بزرگ نفتی بر روی فناوری GTL و فرآیند FT سرمایه گذاری کردند و فعالیت های تحقیقاتی انجام دادند. بسیاری از شرکت ها دارای واحد پایلوت و نیمه صنعتی می باشند.
 • در سال ۱۹۹۳ میلادی شرکت شل یک واحد بزرگ GTL را به ظرفیت ۱۲۵۰۰ بشکه در روز سرمایه گذاری و احداث نمود. این واحد در سال ۱۹۹۷ میلادی دچار سانحه آتش سوزی شد و تا سال ۲۰۰۰ میلادی تعطیل بود.
 • در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی که قیمت نفت افزایش محسوسی را به سطح ۴۰ دلار در هر بشکه تجربه کرد٬ شرکت ساسول به همکاری شرکت بزرگ نفتی CHEVRON کاوشی را برای یافتن مناطق استاندارد گازی به منظور تبدیل گاز ارزان به مشتقات نفتی و اثبات فناوری GTL خود انجام دادن و دو پروژه در قطر و نیجریه برای این منظور کاندید شدند.
 • دولت قطر هم در سال های گذشته یک کارخانه ۳۴۰۰۰ بشکه ای GTL شامل دو واحد ۱۷۰۰۰ بشکه ای را با مشارکت شرکت ساسول ساخت.

فناوری GTL در ایران :

ایران حدود۱۵٫۷٪ از ذخایر گازی جهان را دارا می باشد. چهارمین تولید کننده گاز طبیعی در جهان است. از جمله مهمترین منابع ذخایر عظیم گازی کشور در میدان پارس جنوبی است که به عنوان بزرگترین منبع مستقل گازی بین ایران و قطر مشترک است. پروژه ایجاد و توسعه دانش فنی GTL و نیز به دنبال آن احداث واحدهایGTL ٬ در کشور از حدود ۲۰ سال پیش و تقریبا چند سال جلوتر از طرح های کشور رقیب ایران٬ یعنی قطر آغاز گردیده است.

اما بعد از گذشتنن دو دهه با تمامی اقدامات صورت گرفته طرح GTL در ایران هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. البته نزاع های مختلف بر سر اقتصادی بودن طرح٬ قیمت گازی که باید به واحدهایGTL داده می شود و مسائل سیاسی حاشیه ای رخ می دهد و در این مورد مقالات و نشست ها و گزارش های متفاوتی تدوین شده. به دلیل اینکه کشور قطر با ایران در میدان پارس جنوبی مشترک است و موفق به تولید GTL شده است٬ ایران هم باید سریع دست به کار شود و از این ذخایر گازی به نحو مطلوب استفاده نماید.

به دلیل چشم انداز روشن این فناوری٬ بخش خصوصی تمایل فراوانی برای سرمایه گذاری در این بخش را دارد.به عنوان نمونه از شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو می توان نام برد که به دلیل داشتن دانش فنی با شرکت های دیگر وارد مذاکره شد.در سال ۱۳۸۴شرکتی بنام توسعه صنایع گاز تولید لنگرود در منطقه ویژه سلفچگان واحد تولید GTL به ظرفیت ۱۰۰۰ بشکه در روز را نصب و اجرا نمود.

شرکت سرمایه گذاری و توسعه استان یزد و شرکت سما پترو هم با شرکت سرو قراردادی برای واحدهای ۳۰۰۰ بشکه ای بستند. طرح GTL در منطقه قشم در حال عملیاتی شدن است و سرمایه گذاری های لازم را نیز دارا می باشد. البته تمامی طرح ها منتظر برداشته شدن تحریم ها برای دستیابی به دانش روز و پیدا نمودن بازار های صادراتی می باشند.

صرفه اقتصادی فناوری GTL :

از نقطه نظر صرفه اقتصادی تولید GTL از گازهای سوزانده شده در رتبه نخست قرار می گیرد و به دنبال آن تولید این فرآروده از گازهای طبیعی میادین بزرگ گازی دارای صرفه اقتصادی بیشتری است. در شکل زیر مقایسه ای بین بشکه فرآروده GTL و یک بشکه فرآروده حاصل از پالایش نفت خام به صورت درصد وزنی مورد مقایسه قرار گرفته است

از مهمترین عوامل موثر بر اقتصاد پروژه های GTL می توان موارد زیر را نام برد:

هزینه های سرمایه گذاری - هزینه های عملیاتی - هزینه گاز خوراک- نحوه تامین مالی پروژه - مالیات- قیمت نفت خام - قیمت فرآورده های GTL- حق مرغوبیت فرآورده های GTL نسبت به فرآروده های عادی- طول دوره بهره برداری - کیفیت گاز - نرخ تورم- دوره ساخت و استهلاک

در بین موارد فوق قیمت نفت خام- نرخ خوراک گازی و هزینه سرمایه گذاری از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. با افزایش این هزینه ها نرخ بازده داخلی پروژه و هم چنین نسبت ارزش حال به سرمایه کاهش می یابد. در ادامه این سه عامل را توسط تحلیل حساسیت بررسی می نماییم. تحلیل حساسیت نوعی بازنگری به ارزیابی اقتصادی است. به این معنی که نتایج حاصل از ارزیابی اقتصادی به چه میزان به تغییر در پارامترهای اثرگذار٬ بر اقتصاد پروژه حساس است.اگر با تغییر کوچک در یک پارامتر٬ در نتایج تغییر چشم گیری حاصل شود٬ گفته می شود که طرح نسبت به آن پارامتر حساسیت دارد.

تغییر درهزینه سرمایه گذاری← شکل زیرتغییر در IRR به ازای هر ۱۰هزار دلار تغییر در هزینه های سرمایه ای را نشان می دهد. افزایش در هزینه های سرمایه گذاری٬ نرخ بازده داخلی پروژه٬ ارزش حال خالص و نیز سودآوری پروژه را کاهش می دهد.

تغییر در قیمت گاز خوراک ← به ازای هر ۰٫۵ دلار تغییر در قیمت گاز خوراک٬ نرخ بازده داخلی پروژه حدود ۲درصد نوسان خواهد داشت.

تغییر در قیمت نفت خام ← افزایش قیمت نفت خام با اثر بر درآمدهای پروژه٬ نرخ بازدهی داخلی و ارزش حال خالص پروژه را افزایش می دهد.

اکنون با استفاده از نمودار حساسیت٬ میزان حساسیت عوامل بالا را بر اقتصاد پروژه بررسی می نماییم. صعود یا نزول بیشتر یک خط نشان دهنده حساسیت بیش تر طرح نسبت به آن عامل است.

مشاهده می شود که حساس ترین پارامتر٬ هزینه سرمایه گذاری است. چرا که تغییر در آن بیشترین تغییر را در نتایج داشته است و پس از آن قیمت نفت خام و گاز خوراک به ترتیب بیشترین اثر را بر اقتصاد پروژه دارند.

رقیب فن آوری GTL :

با توجه به اینکه صنعت تبدیل گاز به محصولات پالایشگاهی مایع دارای ریسک بالای سرمایه گذاری می باشد٬ سودآوری در این صنعت وابستگی شدیدی به قیمت نفت و گاز دارد. بنابراین می توان از LNG به عنوان رقیب جدی ان فناوری نام برد. زیرا که قیمت LNG همواره در سطح بالا و قابل قبولی برای سرمایه گذاری بوده .به ویژه بعد از فاجعه نیروگاه هسته ای فورکوشیما در ژاپن و افزایش تقاضای این کشور در واردات LNG سطح قیمتی این محصول نسبتا بالا مانده است.همچنین ریسک مالی و تکنولوژیک احداث واحدهای LNG اصولا پایین تر از GTL می باشد.

بنابراین برای توسعه طرح های GTL مکانی مناسب خواهد بود که منابع گازی درون یک سرزمین بدون راهبرد به آبهای آزاد٬ قفل شده باشد و امکان صادرات LNG از طریق دریا وجود نداشته باشد و حتی استفاده از خطوط لوله برای صادرات گاز طبیعی نیز دچار چالش باشد. کشورهای آسیانه میانه مصداق چنین مکانی هستند.

و اما نکته آخر..

به دلیل کاهش قیمت فرآورده های پالایشگاهی ناشی از کاهش قیمت نفت خام ٬ به نظر می رسد که واحدهای GTL سودآوری مطلوبی را در ازای سرمایه گذاری هنگفت مورد نیازش٬ تامین نکند. اما در همین زمان در مناطقی نظیر آسیای میانه که برای صادارت ذخایر فراوان گازی خود با محدودیت های جغرافیایی مواجه هستند٬ راهکار برگزیده ای می باشد.

چشم انداز افزایشی قیمت نفت در سال های آتی می تواند دور نمای صنعت GTL را همچنان زنده نگه دارد. البته پایین ماندن قیمت در بلند مدت تهدید بزرگی برای طرح های پتروشیمی می باشد. احتمال تاخیر و یا لغو طرح های کراکر اتان - پروپان - GTL و LNG وجود دارد. البته شرکت هایی که طرح های خود را به تاخیر انداخته اند٬ درحال اولویت بندی دوباره سرمایه گذاری های آتی و طرح کلی جهت حفظ سرمایه خود در برابر کاهش قیمت جهانی نفت هستند.

با توجه به زمان نزدیک شدن به اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها ٬ امید است مسئولان یک بازنگری کلی نسبت به این طرح که از خام فروشی گاز جلوگیری کرده و ارزش افزوده بالا به همرا دارد و نیز باعث افزایش ذخایر نفتی می شود٬ داشته باشند.

منابع:
 • www.shana.ir
 • http://petrotahlil.ir/
 • http://forsatnet.ir/
 • فصل نامه مطالعات اقتصادی و نشریه اقتصاد انرژی

خلاصه پروژه های GTL پالایشگاه هایی هستند که گاز طبیعی را به مشتقات نفتی نظیر بنزین- گازوئیل- نفتا و غیره تبدیل کرده و عملا محصولات پالایشگاهی مصنوعی را در مقایسه با پالایشگاه های نفت خام تولید می نمایند.این تکنولوژی به موازات تغییر در شاخص های اقتصادی جهانی در دو دهه گذشته٬فراز و فرودهایی را تجربه کرده است. در این بلاگ ضمن مروری بر تاریخچه استفاده از تکنولوژی GTL در جهان به بررسی امکان پذیری اقتصادی آن در شرایط حال حاضر دنیا با توجه به کاهش قیمت فرآورده های نفتی متاثر از کاهش قیمت٬ پرداخته شده است.

گاز طبیعی را می توان به روش های متفاوتی صادر نمود و بفروش رساند از جمله : گاز طبیعی مایع شده (LNG)٬ گاز طبیعی متراکم شده (CNG)٬ هیدرات گاز طبیعی(NGH)٬ استفاده از گاز برای تولید جریان الکتریسیته(GTW) و سپس فروش برق٬ استفاده از انرژی گاز برای تولید محصولات با ارزش مورد نیاز (GTC) و در نهایت تبدیل گاز به فرآورده های مایع. اما فناوری GTL چیست:

GTL فرآیند تصفیه گاز طبیعی به سوخت های مایع مانند دیزل کم گوگرد و نفتا در میان سایر محصولات گازی است.از دیگر محصولات آن می توان به نفت سفید٬محصولات خاص مانند حلال ها- واکس ها و روانکارها٬ دی متیل اتر٬پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید و... اشاره نمود.

از آنجا که جهان به سمت اقتصاد گازی جدیدی سوق پیدا می کند٬ برای تکنولوژی تبدیل گاز طبیعی به مایع جهت تولید سوخت های مورد استفاده در حمل و نقل٬ چشم انداز بسیار خوبی پیش بینی می شود. پالایشگاه های کشور از مواد نفتی برای تولید بنزین استفاده می کنند که این کار ارزش افزوده محدودی دارد. در صورتی که تولید بنزین از طریق گاز طبیعی ارزش افزوده قابل ملاحظه ای خواهد داشت. قطر به همراه آفریقای جنوبی و مالزی سه کشوری هستند که دارای امکانات عملیاتی تولید و تبدیل گاز به مایع است.

فن آوری تبدیل گاز به فرآروده های مایه علاوه بر این که راه حلی برای مشکل انتقال گاز طبیعی است٬ استفاده از گازهای همراه نفت٬ که بخش عظیمی از آن سوزانده می شود و نیز گاز مناطق دورافتاده که به دلیل فاصله زیاد آن تا بازار مصرف٬ استفاده از آن از نقطه نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست را امکان پذیر می کند.در این فن آوری علاوه بر میادین گازی عظیم و مستقل٬ قابلیت استفاده از ذخایر گازی کوچک یا میادین دور افتاده و هم چنین گازهای همراه نفت نیز وجود دارد.

فناوری GTL از یک تاریخ حدود ۹۰ ساله برخوردار است.

 • اولین بار در سال ۱۹۲۳ میلادی دو دانشمند آلمانی به نام های فیشر و تروپش توانستندفرآیندی را ابداع کنند که گاز را به فرآورده های مایع تبدیل کنند. اما آن فرآیند از راندمان مطلوب برخوردار نبود و میزان ارزش حرارتی فرآورده های حاصله بسیار کمتر از ارزش حرارتی گاز وارده و یا خوراک گازی بود.
 • فناوری GTL در جریان جنگ جهانی دوم٬ توسعه بیشتری یافت.
 • در دهه ۱۹۶۰ میلادی تحریم های نفتی سازمان ملل علیه رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی٬ یکبار دیگر موجب جهش فناوری GTL شد.
 • تا دهه ۱۹۹۰ میلادی بسیاری از شرکت های بزرگ نفتی بر روی فناوری GTL و فرآیند FT سرمایه گذاری کردند و فعالیت های تحقیقاتی انجام دادند. بسیاری از شرکت ها دارای واحد پایلوت و نیمه صنعتی می باشند.
 • در سال ۱۹۹۳ میلادی شرکت شل یک واحد بزرگ GTL را به ظرفیت ۱۲۵۰۰ بشکه در روز سرمایه گذاری و احداث نمود. این واحد در سال ۱۹۹۷ میلادی دچار سانحه آتش سوزی شد و تا سال ۲۰۰۰ میلادی تعطیل بود.
 • در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی که قیمت نفت افزایش محسوسی را به سطح ۴۰ دلار در هر بشکه تجربه کرد٬ شرکت ساسول به همکاری شرکت بزرگ نفتی CHEVRON کاوشی را برای یافتن مناطق استاندارد گازی به منظور تبدیل گاز ارزان به مشتقات نفتی و اثبات فناوری GTL خود انجام دادن و دو پروژه در قطر و نیجریه برای این منظور کاندید شدند.
 • دولت قطر هم در سال های گذشته یک کارخانه ۳۴۰۰۰ بشکه ای GTL شامل دو واحد ۱۷۰۰۰ بشکه ای را با مشارکت شرکت ساسول ساخت.

فناوری GTL در ایران :

ایران حدود۱۵٫۷٪ از ذخایر گازی جهان را دارا می باشد. چهارمین تولید کننده گاز طبیعی در جهان است. از جمله مهمترین منابع ذخایر عظیم گازی کشور در میدان پارس جنوبی است که به عنوان بزرگترین منبع مستقل گازی بین ایران و قطر مشترک است. پروژه ایجاد و توسعه دانش فنی GTL و نیز به دنبال آن احداث واحدهایGTL ٬ در کشور از حدود ۲۰ سال پیش و تقریبا چند سال جلوتر از طرح های کشور رقیب ایران٬ یعنی قطر آغاز گردیده است.

اما بعد از گذشتنن دو دهه با تمامی اقدامات صورت گرفته طرح GTL در ایران هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. البته نزاع های مختلف بر سر اقتصادی بودن طرح٬ قیمت گازی که باید به واحدهایGTL داده می شود و مسائل سیاسی حاشیه ای رخ می دهد و در این مورد مقالات و نشست ها و گزارش های متفاوتی تدوین شده. به دلیل اینکه کشور قطر با ایران در میدان پارس جنوبی مشترک است و موفق به تولید GTL شده است٬ ایران هم باید سریع دست به کار شود و از این ذخایر گازی به نحو مطلوب استفاده نماید.

به دلیل چشم انداز روشن این فناوری٬ بخش خصوصی تمایل فراوانی برای سرمایه گذاری در این بخش را دارد.به عنوان نمونه از شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو می توان نام برد که به دلیل داشتن دانش فنی با شرکت های دیگر وارد مذاکره شد.در سال ۱۳۸۴شرکتی بنام توسعه صنایع گاز تولید لنگرود در منطقه ویژه سلفچگان واحد تولید GTL به ظرفیت ۱۰۰۰ بشکه در روز را نصب و اجرا نمود.

شرکت سرمایه گذاری و توسعه استان یزد و شرکت سما پترو هم با شرکت سرو قراردادی برای واحدهای ۳۰۰۰ بشکه ای بستند. طرح GTL در منطقه قشم در حال عملیاتی شدن است و سرمایه گذاری های لازم را نیز دارا می باشد. البته تمامی طرح ها منتظر برداشته شدن تحریم ها برای دستیابی به دانش روز و پیدا نمودن بازار های صادراتی می باشند.

صرفه اقتصادی فناوری GTL :

از نقطه نظر صرفه اقتصادی تولید GTL از گازهای سوزانده شده در رتبه نخست قرار می گیرد و به دنبال آن تولید این فرآروده از گازهای طبیعی میادین بزرگ گازی دارای صرفه اقتصادی بیشتری است. در شکل زیر مقایسه ای بین بشکه فرآروده GTL و یک بشکه فرآروده حاصل از پالایش نفت خام به صورت درصد وزنی مورد مقایسه قرار گرفته است

از مهمترین عوامل موثر بر اقتصاد پروژه های GTL می توان موارد زیر را نام برد:

هزینه های سرمایه گذاری - هزینه های عملیاتی - هزینه گاز خوراک- نحوه تامین مالی پروژه - مالیات- قیمت نفت خام - قیمت فرآورده های GTL- حق مرغوبیت فرآورده های GTL نسبت به فرآروده های عادی- طول دوره بهره برداری - کیفیت گاز - نرخ تورم- دوره ساخت و استهلاک

در بین موارد فوق قیمت نفت خام- نرخ خوراک گازی و هزینه سرمایه گذاری از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. با افزایش این هزینه ها نرخ بازده داخلی پروژه و هم چنین نسبت ارزش حال به سرمایه کاهش می یابد. در ادامه این سه عامل را توسط تحلیل حساسیت بررسی می نماییم. تحلیل حساسیت نوعی بازنگری به ارزیابی اقتصادی است. به این معنی که نتایج حاصل از ارزیابی اقتصادی به چه میزان به تغییر در پارامترهای اثرگذار٬ بر اقتصاد پروژه حساس است.اگر با تغییر کوچک در یک پارامتر٬ در نتایج تغییر چشم گیری حاصل شود٬ گفته می شود که طرح نسبت به آن پارامتر حساسیت دارد.

تغییر درهزینه سرمایه گذاری← شکل زیرتغییر در IRR به ازای هر ۱۰هزار دلار تغییر در هزینه های سرمایه ای را نشان می دهد. افزایش در هزینه های سرمایه گذاری٬ نرخ بازده داخلی پروژه٬ ارزش حال خالص و نیز سودآوری پروژه را کاهش می دهد.

تغییر در قیمت گاز خوراک ← به ازای هر ۰٫۵ دلار تغییر در قیمت گاز خوراک٬ نرخ بازده داخلی پروژه حدود ۲درصد نوسان خواهد داشت.

تغییر در قیمت نفت خام ← افزایش قیمت نفت خام با اثر بر درآمدهای پروژه٬ نرخ بازدهی داخلی و ارزش حال خالص پروژه را افزایش می دهد.

اکنون با استفاده از نمودار حساسیت٬ میزان حساسیت عوامل بالا را بر اقتصاد پروژه بررسی می نماییم. صعود یا نزول بیشتر یک خط نشان دهنده حساسیت بیش تر طرح نسبت به آن عامل است.

مشاهده می شود که حساس ترین پارامتر٬ هزینه سرمایه گذاری است. چرا که تغییر در آن بیشترین تغییر را در نتایج داشته است و پس از آن قیمت نفت خام و گاز خوراک به ترتیب بیشترین اثر را بر اقتصاد پروژه دارند.

رقیب فن آوری GTL :

با توجه به اینکه صنعت تبدیل گاز به محصولات پالایشگاهی مایع دارای ریسک بالای سرمایه گذاری می باشد٬ سودآوری در این صنعت وابستگی شدیدی به قیمت نفت و گاز دارد. بنابراین می توان از LNG به عنوان رقیب جدی ان فناوری نام برد. زیرا که قیمت LNG همواره در سطح بالا و قابل قبولی برای سرمایه گذاری بوده .به ویژه بعد از فاجعه نیروگاه هسته ای فورکوشیما در ژاپن و افزایش تقاضای این کشور در واردات LNG سطح قیمتی این محصول نسبتا بالا مانده است.همچنین ریسک مالی و تکنولوژیک احداث واحدهای LNG اصولا پایین تر از GTL می باشد.

بنابراین برای توسعه طرح های GTL مکانی مناسب خواهد بود که منابع گازی درون یک سرزمین بدون راهبرد به آبهای آزاد٬ قفل شده باشد و امکان صادرات LNG از طریق دریا وجود نداشته باشد و حتی استفاده از خطوط لوله برای صادرات گاز طبیعی نیز دچار چالش باشد. کشورهای آسیانه میانه مصداق چنین مکانی هستند.

و اما نکته آخر..

به دلیل کاهش قیمت فرآورده های پالایشگاهی ناشی از کاهش قیمت نفت خام ٬ به نظر می رسد که واحدهای GTL سودآوری مطلوبی را در ازای سرمایه گذاری هنگفت مورد نیازش٬ تامین نکند. اما در همین زمان در مناطقی نظیر آسیای میانه که برای صادارت ذخایر فراوان گازی خود با محدودیت های جغرافیایی مواجه هستند٬ راهکار برگزیده ای می باشد.

چشم انداز افزایشی قیمت نفت در سال های آتی می تواند دور نمای صنعت GTL را همچنان زنده نگه دارد. البته پایین ماندن قیمت در بلند مدت تهدید بزرگی برای طرح های پتروشیمی می باشد. احتمال تاخیر و یا لغو طرح های کراکر اتان - پروپان - GTL و LNG وجود دارد. البته شرکت هایی که طرح های خود را به تاخیر انداخته اند٬ درحال اولویت بندی دوباره سرمایه گذاری های آتی و طرح کلی جهت حفظ سرمایه خود در برابر کاهش قیمت جهانی نفت هستند.

با توجه به زمان نزدیک شدن به اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها ٬ امید است مسئولان یک بازنگری کلی نسبت به این طرح که از خام فروشی گاز جلوگیری کرده و ارزش افزوده بالا به همرا دارد و نیز باعث افزایش ذخایر نفتی می شود٬ داشته باشند.

منابع:
 • www.shana.ir
 • http://petrotahlil.ir/
 • http://forsatnet.ir/
 • فصل نامه مطالعات اقتصادی و نشریه اقتصاد انرژی
1394/10/19 از نهایت‌نگر
0
/
7
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333