رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه
مطالب الهام کاظمی
...
الهام کاظمی
@e.kazemi2011
193

عنوان بلاگ : نگاهی به شرکت شیران
دسته : بورس اوراق بهادار


خلاصه شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران از سال 1375 وارد بورس اوراق بهادار شده است. توليد اصلي شركت، الكيل بنزن خطي (LAB) است كه ماده اوليه اصلي و عامل پاک كنندگي در مواد شوينده خانگي می باشد. ماده اوليه اصلي که مصرف می شود نفت سفيد بوده که با توجه به مجاورت پالایشگاه نفت اصفهان و شرکت صنایع شیمیایی ایران مواد اولیه به صورت انحصاری از این شرکت تامین می شود.این شرکت از تاسیس تا کنون چندین طرح توسعه داشته که قرار است طرح توسعه دیگری را در سال جاری اجرا نماید....

نگاهی به شرکت شیران

جهت مشاهده جدول در سایز واقعی اینجا را کلیک نمایید


نکات مهم

 • تولید اصلی شرکت، الکیل بنزن خطی (LAB) است که ماده اولیه اصلی و عامل پاک کنندگی در مواد شوینده خانگی است.
 • ماده اولیه اصلی که مصرف می شود نفت سفید است. با توجه به مجاورت پالایشگاه نفت اصفهان و شرکت صنایع شیمیایی ایران مواد اولیه به صورت انحصاری از این شرکت تامین می شود. این موقعیت در مورد هزینه های انتقال و حمل و نقل یک مزیت محسوب می شود.
 • شنیده می شود طرح توسعه در بهمن ماه امسال کلنگ زنی خواهد شد و رسماً احداث آن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت (جناب آقای دکتر نعمت زاده) استارت می خورد. این طرح شامل تولید 100 هزار تن LAB در سال با سیستم جدید Detal است که بزودی از شرکت ( UOP (Universal Oil Petrolium آمریکا گرفته می شود.
 • مزیت بزرگ این طرح توسعه این است که موجب افزایش قیمت فروش بدون افزایش بهای مواد اولیه مصرفی در محصول می گردد. بدین صورت که قیمت LAB نسبت به نرمال پارافین مازاد در بدبینانه ترین حالت حدود 400 دلار می باشد. در صورتی که شرکت بتواند نرمال پارافین مازاد خود را تبدیل به LAB کند می تواند این اختلاف قیمت را با کمی هزینه به عنوان سود شناسایی کند.
 • فروش شرکت که شامل فروش صادراتی و فروش در بازار های داخلی می باشد به این صورت که در سال 94 حدود 58 درصد مبلغ فروش صادراتی و مابقی در بازارهای داخلی بوده است.
 • اورهال شرکت در ابتدای سال ۹۵ به مدت حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۳۵ روز انجام می شود. باید توجه شود که در پیش بینی درآمد هر سهم سال ۹۵ این مدت زمان توقف خط تولید در نظر گرفته شده است.
 • در فرآیند تولید از کاتالیست های HF استفاده می شود که دارای مقداری پلاتین هستند. در هر دوره ۷۰ روزه نیاز به یک کاتالیست جدید خواهد بود. در نتیجه با گذشت زمان مقدار زیادی کاتالیست های استفاده شده جمع اوری گردیده که می توان پلاتین آن ها را استحصال نمود و یا بدون استحصال آن ها را به قیمتی مناسب فروخت. تخمین زده می شود حدود ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش این کاتالیست های استفاده شده باشد.
 • این شرکت در تاریخ ۲۸ آذرماه ۹۴ قصد برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته دارد. با توجه به اطلاعات و صورت های مالی ۹ ماهه میزان سود انباشته هر سهم حدود ۲۸۴ تومان می باشد. با فرض اینکه در مجمع عمومی عادی سالیانه امسال شرکت سود کمتری از سود به دست آمده را تقسیم نماید (حدود ۸۵ درصد تقسیم داشته باشد) آنگاه پس از افزایش سرمایه (با تعداد سهام جدید) مجدداً قابلیت افزایش سرمایه ۱۰۰ ددرصدی از محل سود انباشته را خواهد داشت.
 • مبلغ مالیات عملکرد سال 92 حدود 118 میلیارد تومان توسط سازمان امور مالیاتی محاسبه شده است که شرکت نسبت به رقم آن اعتراض نموده و حدود 65 میلیارد تومان (تقریباً 27 تومان به ازای هر سهم) ذخیره در نظر گرفته است. اگر این رقم کاهش یابد می توان شاهد تعدیل مثبت بود
 • درآمد سرمایه گذاری های غیرعملیاتی عمدتاً (حدود 91 درصد) از اوراق مشارکت خارج از بورس و سپرده های بانکی به دست می آید. میزان سود اوراق مشارکت و سپرده های بانکی برای سال 94 تقریباً 111 میلیارد تومان (حدود 48 تومان به ازای هر سهم) در نظر گرفته شده است.

معرفی شرکت

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به صورت سهامی عام در سال ۱۳۶۳ تأسیس گردید. در اوایل سال ۱۳۶۵، طرح الکیل بنزن خطی به شرکت که متعلق به بانک صنعت و معدن و وزارت صنایع بود، واگذار گردید. عملیات اجرایی طرح ایجاد مجتمع الکیل بنزن خطی (LAB)، در اواخرسال ۱۳۶۹، در ناحیه ای به مساحت ۳۴۲۰۰۰۰ متر مربع در منطقه صنعتی شمال غرب اصفهان آغاز شد و سرانجام این مجتمع تولیدی در ۱۱ خرداد ماه ۱۳۷۳ به بهره برداری رسید. نماد شرکت در ۱۳۷۵ و در گروه صنعت محصولات شیمیایی در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران درج شد. در سال ۱۳۷۹ با افزایش مصرف داخلی و همچنین بهبود بازار مصرف در منطقه، اجرای طرح توسعه برای تولید سالانه ۷۵۰۰۰ تن الکیل بنزن خطی و ۱۴۰۰۰۰ تن نرمال پارافین قوت گرفت و با به کارگیری مهارتهای علمی- تجربی کادر متخصص شرکت و با بهره گیری از دانش فنی موجود، با همکاری شارکت LGE&C موفق شد. در سال ۱۳۸۲ طرح توسعه را با موفقیت به انجام رساند. همچنین این شرکت در راستای بهبود کیفیت نرمال پارافین خود از ابتدای سال ۱۳۸۷ تولید نرمال پارافین با آروماتیک کمتر از ۱۵/۰ درصد با استفاده از توان نیروهای متخصص خود را شروع کرد و به منظور بهبود کیفیت LAB، کاهش ضایعات و کاهش تولید محصول جانبی (LAB) به میزان ۳۵ در صد و افزایش ۵ در صدی محصول LAB، با همکاری شرکت چینیSINOPEC طرح DSH خود را در آبان سال ۱۳۸۷ با موفقیت به بهره برداری رساند.

موضوع فعالیت شرکت

اهم فعالیت های شرکت مطابق با اساسنامه به شرح زیر می باشد:

الف: انجام کلیه مطالعات اقتصادی، فنی و مالی مربوط به طرح الکیل بنزن خطی و سرمایه گذاری در اجرای این طرح و بهره برداری از آن و انجام مطالعات و اجرای سایر طرح های صنایع شیمیایی که اجرای آن ها قابل توجیه تشخیص داده شود.

ب: انجام کلیه اقدامات و معامالت مربوط به خرید و فروش دارایی های منقول و غیرمنقول، واردات ماشین آلات، تأسیسات، قطعات، لوازم یدکی و مواد اولیه، فروش و صادرات محصولات تولیدی و هرگونه عملیات دیگری که در حدود موضوع شرکت باشد.

ج: مشارکت در سایر شرکت ها از طریق تأمین یا تعهد سرمایه شرکت های جدید و یا خرید یا تعهد سهام شرکتهای موجود و ایجاد شعب در داخل یا خارج کشور

د: بطور کلی شرکت می تواند به کلیه عملیات یا مبادلات و معاملات مالی و تجاری صنعتی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم به تمام و یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد در داخل یا خارج کشور مبادرت نماید.

جایگاه شرکت در صنعت

تولید اصلی شرکت، الکیل بنزن خطی (LAB) است که ماده اولیه اصلی و عامل پاک کنندگی در مواد شوینده خانگی است. ماده اولیه اصلی که مصرف می شود نفت سفید است. با توجه به مجاورت پالایشگاه نفت اصفهان و شرکت صنایع شیمیایی ایران مواد اولیه به صورت انحصاری از این شرکت تامین می شود. این موقعیت در مورد هزینه های انتقال و حمل و نقل یک مزیت محسوب می شود. نفت سفید بعد از چند مرحله فرآیند تبدیل به برشی از نفت سفید C۱۰-C۱۴ می گردد که خالص سازی شده و شامل هیدروکربورهای خطی بنام نرمال پارافین است. عملا ۱۵ درصد از نفت سفید در فرآیند تولید نرمال پارفین و آلکیل بنزن خطی استفاده می گردد و ۸۵ درصد بقیه در قالب سه برش مجزا به پالایشگاه نفت اصفهان برگردانده می شود. در نتیجه عملاً ۱۵درصد از مبلغ نفت سفید به عنوان بهای تمام شده منظور خواهد شد. با توجه به اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید نرمال پارافین و LAB، نفت سفید (حدود ۸۵٪) و بنزن می باشد و نفت سفید به قیمت فوب خلیج فارس خریداری می گردد، لذا تغییرات قیمت جهانی نفت خام متأثر از عرضه و تقاضا و تنش های سیاسی تأثیر مستقیم و آنی بر روی بهای تمام شده محصولات این شرکت دارد. تا پیش از راه اندازی کارخانه در سال ۱۳۷۳، LABمورد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می گردید. پس از راه اندازی کارخانه و در ادامه آن با به بهره برداری رسیدن طرح افزایش ظرفیت در سال ۱۳۸۲، علاوه بر تأمین نیاز داخلی کشور مازاد تولیدات به خارج از کشور صادر می شود. از سال ۱۳۸۴ با راه اندازی شرکت پتروشیمی بیستون و ورود آن شرکت به عنوان تولید کننده دیگر LAB تولید مذکور در وضعیت رقابتی قرار گرفته است و در حال حاضر بیش از ۸۵٪ مصرف LAB داخل کشور توسط شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران تأمین می گردد.

نکات مرتبط با طرح توسعه

در حال حاضر در کل دنیا حدود ۴ میلیون تنLAB تولید می شود که از این میزان حدود ۵/۲ درصد از آن توسط این شرکت تولید می گردد. از آنجایی که میزان تولید و عرضه در بازار جهانی کماکان کمتر از میزان تقاضا برای این محصول می باشد، این شرکت در نظر دارد هر چه سریعتر برای اجرای طرح توسعه دوم تولید LAB اقدام کند و نرمال پارافین مازاد را بهLAB تبدیل کند. این طرح توسعه باعث می شود که ارزش افزوده بیشتری در تولید ایجاد شود و در نتیجه سودآوری افزایش یابد. مزیت بزرگ این طرح توسعه این است که موجب افزایش قیمت فروش بدون افزایش بهای مواد اولیه مصرفی در محصول می گردد. بدین صورت که قیمت LAB نسبت به نرمال پارافین مازاد در بدبینانه ترین حالت حدود ۴۰۰ دلار می باشد. در صورتی که شرکت بتواند نرمال پارافین مازاد خود را تبدیل به LAB کند می تواند این اختلاف قیمت را با کمی هزینه به عنوان سود شناسایی کند.

شنیده می شود طرح توسعه در بهمن ماه امسال کلنگ زنی خواهد شد و رسماً احداث آن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت (جناب آقای دکتر نعمت زاده) استارت می خورد. این طرح شامل تولید ۱۰۰ هزار تن LAB در سال با سیستم جدید Detal است که بزودی از شرکت (UOP (Universal Oil Petrolium آمریکا گرفته می شود. در مورد پیشرفت این طرح نیز می توان گفت که هم اکنون در حال انجام Desighin Engineering توسط کنسرسیوم کره ای می باشد که در بهمن ماه امسال شروع به عملیات می کند.

یکی از محاسن تولید LAB با سیستم Detal کاهش هزینه های جانبی نسبت به HF می باشد. علاوه بر این قدرت کف کنندگی آن نسبت به LAB که با کاتالیزور HF تولید می شود بیشتر است که این امکان تحت لیسانس UOP بوجود می آید و طرفدار بیشتری دارد.

بایستی توجه شود که دانش فنی برای تولید الکیل بنزن خطی (LAB) به طور انحصاری در اختیار شرکت UOP امریکا است. شرکت شیران در راستای تبدیل سالانه حدود ۸۰۰۰۰ تن نرمال پارافین که تولید میانی فرایند است به الکیل بنزن خطی و افزایش ظرفیت تولید خود، نیازمند استفاده از کاتالیست DETAL بجای اسید HF است تا موجب افزایش کیفیت و قیمت الکیل بنزن خطی شود. برای نیل به اهداف، شرکت مکاتبات و مناقصه هایی را انجام داده است.

با این تفاسیر با بهره برداری از طرح توسعه (در سال ۹۶) شاهد افزایش چشمگیر در سود این شرکت خواهیم بود.

نکاتی از تولید و فروش شرکت

اصلی ترین درآمد شرکت ازمحل فروش الکیل بنزن می باشد که حدود ۶۰ درصد از مبلغ فروش کل می باشد

فروش شرکت که شامل فروش صادراتی و فروش در بازار های داخلی می باشد به این صورت که در سال ۹۴ حدود ۵۸ درصد مبلغ فروش صادراتی و مابقی در بازارهای داخلی بوده است و در بودجه سال ۹۵ درصد فروش صادراتی را با افزایش ۸ درصدی نسبت به سال ۹۴ به ۶۶ درصد فروش کل رسانده است.

LAB در بورس کالا مورد داد و ستد قرار می گیرد. شنیده می شود در سه ماه چهارم سال مالی ۹۴ مسزان فروش شرکت افزایش یافته به گونه ای که مخازن آن خالی گشته است.

یکی دیگر از محصولات شرکت نرمال پارافین است که در تولید آن از نفت سفید استفاده می شود ولی در کشورهای دیگر از گاز طبیعی برای تولید این ش می شود که بسیار ارزان تر از نفت سفید است و این شرکت را در این مورد به مشکل مواجه کرده اما در طرح توسعه فروش نرمال پارافین کاهش یافته و با تبدیل آن به LAB موجب بالا رفتن ارزش افزوده می شود. تخمین زده می شود دوره بازگشت سرمایه این طرح در ۳ سال باشد.

بررسی برای استفاده از فرآیند (GTL (GAZ TO LIQUID بمنظور تبدیل خوراک اصلی (نفت سفید) به گازطبیعی در جریان قرار گرفته است. در فرآیند تبدیل گاز طبیعی به مایع مقادیری از نرمال پارافین با اعداد کربنی C۱۰-C۱۳ بدست می آید که به خوبی می تواند مورد استفاده برای تولید LAB قرار گیرند .در کشور قطر سه طرح GTL اجرا شده است . در این فرآیند به دلیل استفاده از گاز طبیعی بجای نفت سفید ، بهای تمام شده نرمال پارافین بسیار ارزانتر است .

اورهال شرکت در ابتدای سال ۹۵ به مدت حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۳۵ روز انجام می شود. باید توجه شود که در پیش بینی درآمد هر سهم سال ۹۵ این مدت زمان توقف خط تولید در نظر گرفته شده است.

در فرآیند تولید از کاتالیست های HF استفاده می شود که دارای مقداری پلاتین هستند. در هر دوره ۷۰ روزه نیاز به یک کاتالیست جدید خواهد بود. در نتیجه با گذشت زمان مقدار زیادی کاتالیست های استفاده شده جمع اوری گردیده که می توان پلاتین آن ها را استحصال نمود و یا بدون استحصال آن ها را به قیمتی مناسب فروخت. تخمین زده می شود حدود ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش این کاتالیست های استفاده شده باشد.

نکات مرتبط با صورت های مالی

این شرکت در تاریخ ۲۸ آذرماه ۹۴ قصد برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته دارد. با توجه به اطلاعات و صورت های مالی ۹ ماهه میزان سود انباشته هر سهم حدود ۲۸۴ تومان می باشد. با فرض اینکه در مجمع عمومی عادی سالیانه امسال شرکت سود کمتری از سود به دست آمده را تقسیم نماید (حدود ۸۵ درصد تقسیم داشته باشد) آنگاه پس از افزایش سرمایه (با تعداد سهام جدید) مجدداً قابلیت افزایش سرمایه ۱۰۰ ددرصدی از محل سود انباشته را خواهد داشت.

سرمایه شرکت

درآمد سرمایه گذاری های عملیاتی از شرکت بازرگانی خدمات بندری ایران به دست می آید که ۱۰۰ درصد سهم آن متعلق به صنایع شیمیایی ایران است. در سال مالی ۹۴ میزان سود نقدی شرکت بازرگانی خدمات بندری ایران ۳۷ میلیارد تومان (حدود ۱۶ تومان به ازای هر سهم) پیش بینی شده است. برای سال مالی ۹۵ سود نقدی در نظر گرفته شده ۱۸ میلیارد تومان می باشد.

درآمد سرمایه گذاری های غیرعملیاتی عمدتاً (حدود ۹۱ درصد) از اوراق مشارکت خارج از بورس و سپرده های بانکی به دست می آید. میزان سود اوراق مشارکت و سپرده های بانکی برای سال ۹۴ تقریباً ۱۱۱ میلیارد تومان (حدود ۴۸ تومان به ازای هر سهم) در نظر گرفته شده است. چون در ساختار مالی این شرکت از تسهیلات مالی استفاده نشده و حتی به صورت معکوس در سپرده های بانکی سرمایه گذاری شده است ،تا زمانی که نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی بالاتر از نرخ توم باشد این اقدام شرکت یک مزیت محسوب می شود.

پرتفوی شرکت

در مورد وضعیت مالیات دو نکته حائز اهمیت است.اول این که مبلغ مالیات عملکرد سال ۹۲ حدود ۱۱۸ میلیارد تومان توسط سازمان امور مالیاتی محاسبه شده است که شرکت نسبت به رقم آن اعتراض نموده و حدود ۶۵ میلیارد تومان (تقریباً ۲۷ تومان به ازای هر سهم) ذخیره در نظر گرفته است. اگر این رقم کاهش یابد می توان شاهد تعدیل مثبت بود. دوم اینکه در مورد مالیات بر ارزش افزوده مبلغ ۳۰ میلیارد تومان برگ قطعی توسط سازمان صادر شده است که نسبت به این رقم نیز شزکت اعتراض نموده و استدلال می کند که کالاهایی که تولید می کند جزء کالاهای نهایی نیست و لذا نباید شمول مالیات بر ارزش افزوده شود.

سهامداران

شرکت قصد خرید LAB بیستون را دارد.

وام طرح توسعه ای که شرکت در نظر دارد اجرا کند را از صندوق توسعه دریافت خواهد کرد.

بررسی نقاط ضعف و قوت

شرکت با توجه به اینکه برای خرید مواد اولیه و درصدی از فروش خود به قیمت های جهانی مرتبط است از نوسانات جهانی این قیمت ها متاثر می شود.

ضعف:

 • مبحث تک نرخی شدن ارز، از آنجایی که شرکت مواد اولیه خود را با نرخ ارز مرجع خریداری و با نرخ ارز آزاد به فروش می رساند، با تک نرخی شدن نرخ ارز این مساله برای شرکت چندان مناسب ارزیابی نمی شود. البته لازم به ذکر است که در شرایط فعلی امکان اجرا شدن موضوع تک نرخی کردن ارز امکان پذیر نیست.
 • وجود رقبای جدید که با تکنولوژی بالاتر و بهای تمام شاده کمتری نسبت به شرکت در حال تولید می باشند و موجب از دست دادن بازار های فروش شرکت می شود

قوت:

 • با کاهش قیمت نفت، قیمت مواد اولیه شرکت کاهش محسوسی خواهد داشت که این کاهش تماما به فروش محصول منتقل نمی شود و میزان آن کمتر خواهد بود.
 • طرح توسعه شرکت که در صورت بهره برداری موجب کاهش فروش نرمال پارافین که کالای میانی است شده و با تبدیل به الکیل بنزن خطی موجب بالا رفتن ارزش افزوده می شود.
 • افزایش قیمت ارز در بازار آزاد موجب افزایش درآمد صادراتی شرکت خواهد شد.
منابع:
 • گردآوری: الهام کاظمی، مهدی کارنامه حقیقی

خلاصه شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران از سال 1375 وارد بورس اوراق بهادار شده است. توليد اصلي شركت، الكيل بنزن خطي (LAB) است كه ماده اوليه اصلي و عامل پاک كنندگي در مواد شوينده خانگي می باشد. ماده اوليه اصلي که مصرف می شود نفت سفيد بوده که با توجه به مجاورت پالایشگاه نفت اصفهان و شرکت صنایع شیمیایی ایران مواد اولیه به صورت انحصاری از این شرکت تامین می شود.این شرکت از تاسیس تا کنون چندین طرح توسعه داشته که قرار است طرح توسعه دیگری را در سال جاری اجرا نماید....

نگاهی به شرکت شیران

جهت مشاهده جدول در سایز واقعی اینجا را کلیک نمایید


نکات مهم

 • تولید اصلی شرکت، الکیل بنزن خطی (LAB) است که ماده اولیه اصلی و عامل پاک کنندگی در مواد شوینده خانگی است.
 • ماده اولیه اصلی که مصرف می شود نفت سفید است. با توجه به مجاورت پالایشگاه نفت اصفهان و شرکت صنایع شیمیایی ایران مواد اولیه به صورت انحصاری از این شرکت تامین می شود. این موقعیت در مورد هزینه های انتقال و حمل و نقل یک مزیت محسوب می شود.
 • شنیده می شود طرح توسعه در بهمن ماه امسال کلنگ زنی خواهد شد و رسماً احداث آن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت (جناب آقای دکتر نعمت زاده) استارت می خورد. این طرح شامل تولید 100 هزار تن LAB در سال با سیستم جدید Detal است که بزودی از شرکت ( UOP (Universal Oil Petrolium آمریکا گرفته می شود.
 • مزیت بزرگ این طرح توسعه این است که موجب افزایش قیمت فروش بدون افزایش بهای مواد اولیه مصرفی در محصول می گردد. بدین صورت که قیمت LAB نسبت به نرمال پارافین مازاد در بدبینانه ترین حالت حدود 400 دلار می باشد. در صورتی که شرکت بتواند نرمال پارافین مازاد خود را تبدیل به LAB کند می تواند این اختلاف قیمت را با کمی هزینه به عنوان سود شناسایی کند.
 • فروش شرکت که شامل فروش صادراتی و فروش در بازار های داخلی می باشد به این صورت که در سال 94 حدود 58 درصد مبلغ فروش صادراتی و مابقی در بازارهای داخلی بوده است.
 • اورهال شرکت در ابتدای سال ۹۵ به مدت حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۳۵ روز انجام می شود. باید توجه شود که در پیش بینی درآمد هر سهم سال ۹۵ این مدت زمان توقف خط تولید در نظر گرفته شده است.
 • در فرآیند تولید از کاتالیست های HF استفاده می شود که دارای مقداری پلاتین هستند. در هر دوره ۷۰ روزه نیاز به یک کاتالیست جدید خواهد بود. در نتیجه با گذشت زمان مقدار زیادی کاتالیست های استفاده شده جمع اوری گردیده که می توان پلاتین آن ها را استحصال نمود و یا بدون استحصال آن ها را به قیمتی مناسب فروخت. تخمین زده می شود حدود ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش این کاتالیست های استفاده شده باشد.
 • این شرکت در تاریخ ۲۸ آذرماه ۹۴ قصد برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته دارد. با توجه به اطلاعات و صورت های مالی ۹ ماهه میزان سود انباشته هر سهم حدود ۲۸۴ تومان می باشد. با فرض اینکه در مجمع عمومی عادی سالیانه امسال شرکت سود کمتری از سود به دست آمده را تقسیم نماید (حدود ۸۵ درصد تقسیم داشته باشد) آنگاه پس از افزایش سرمایه (با تعداد سهام جدید) مجدداً قابلیت افزایش سرمایه ۱۰۰ ددرصدی از محل سود انباشته را خواهد داشت.
 • مبلغ مالیات عملکرد سال 92 حدود 118 میلیارد تومان توسط سازمان امور مالیاتی محاسبه شده است که شرکت نسبت به رقم آن اعتراض نموده و حدود 65 میلیارد تومان (تقریباً 27 تومان به ازای هر سهم) ذخیره در نظر گرفته است. اگر این رقم کاهش یابد می توان شاهد تعدیل مثبت بود
 • درآمد سرمایه گذاری های غیرعملیاتی عمدتاً (حدود 91 درصد) از اوراق مشارکت خارج از بورس و سپرده های بانکی به دست می آید. میزان سود اوراق مشارکت و سپرده های بانکی برای سال 94 تقریباً 111 میلیارد تومان (حدود 48 تومان به ازای هر سهم) در نظر گرفته شده است.

معرفی شرکت

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به صورت سهامی عام در سال ۱۳۶۳ تأسیس گردید. در اوایل سال ۱۳۶۵، طرح الکیل بنزن خطی به شرکت که متعلق به بانک صنعت و معدن و وزارت صنایع بود، واگذار گردید. عملیات اجرایی طرح ایجاد مجتمع الکیل بنزن خطی (LAB)، در اواخرسال ۱۳۶۹، در ناحیه ای به مساحت ۳۴۲۰۰۰۰ متر مربع در منطقه صنعتی شمال غرب اصفهان آغاز شد و سرانجام این مجتمع تولیدی در ۱۱ خرداد ماه ۱۳۷۳ به بهره برداری رسید. نماد شرکت در ۱۳۷۵ و در گروه صنعت محصولات شیمیایی در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران درج شد. در سال ۱۳۷۹ با افزایش مصرف داخلی و همچنین بهبود بازار مصرف در منطقه، اجرای طرح توسعه برای تولید سالانه ۷۵۰۰۰ تن الکیل بنزن خطی و ۱۴۰۰۰۰ تن نرمال پارافین قوت گرفت و با به کارگیری مهارتهای علمی- تجربی کادر متخصص شرکت و با بهره گیری از دانش فنی موجود، با همکاری شارکت LGE&C موفق شد. در سال ۱۳۸۲ طرح توسعه را با موفقیت به انجام رساند. همچنین این شرکت در راستای بهبود کیفیت نرمال پارافین خود از ابتدای سال ۱۳۸۷ تولید نرمال پارافین با آروماتیک کمتر از ۱۵/۰ درصد با استفاده از توان نیروهای متخصص خود را شروع کرد و به منظور بهبود کیفیت LAB، کاهش ضایعات و کاهش تولید محصول جانبی (LAB) به میزان ۳۵ در صد و افزایش ۵ در صدی محصول LAB، با همکاری شرکت چینیSINOPEC طرح DSH خود را در آبان سال ۱۳۸۷ با موفقیت به بهره برداری رساند.

موضوع فعالیت شرکت

اهم فعالیت های شرکت مطابق با اساسنامه به شرح زیر می باشد:

الف: انجام کلیه مطالعات اقتصادی، فنی و مالی مربوط به طرح الکیل بنزن خطی و سرمایه گذاری در اجرای این طرح و بهره برداری از آن و انجام مطالعات و اجرای سایر طرح های صنایع شیمیایی که اجرای آن ها قابل توجیه تشخیص داده شود.

ب: انجام کلیه اقدامات و معامالت مربوط به خرید و فروش دارایی های منقول و غیرمنقول، واردات ماشین آلات، تأسیسات، قطعات، لوازم یدکی و مواد اولیه، فروش و صادرات محصولات تولیدی و هرگونه عملیات دیگری که در حدود موضوع شرکت باشد.

ج: مشارکت در سایر شرکت ها از طریق تأمین یا تعهد سرمایه شرکت های جدید و یا خرید یا تعهد سهام شرکتهای موجود و ایجاد شعب در داخل یا خارج کشور

د: بطور کلی شرکت می تواند به کلیه عملیات یا مبادلات و معاملات مالی و تجاری صنعتی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم به تمام و یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد در داخل یا خارج کشور مبادرت نماید.

جایگاه شرکت در صنعت

تولید اصلی شرکت، الکیل بنزن خطی (LAB) است که ماده اولیه اصلی و عامل پاک کنندگی در مواد شوینده خانگی است. ماده اولیه اصلی که مصرف می شود نفت سفید است. با توجه به مجاورت پالایشگاه نفت اصفهان و شرکت صنایع شیمیایی ایران مواد اولیه به صورت انحصاری از این شرکت تامین می شود. این موقعیت در مورد هزینه های انتقال و حمل و نقل یک مزیت محسوب می شود. نفت سفید بعد از چند مرحله فرآیند تبدیل به برشی از نفت سفید C۱۰-C۱۴ می گردد که خالص سازی شده و شامل هیدروکربورهای خطی بنام نرمال پارافین است. عملا ۱۵ درصد از نفت سفید در فرآیند تولید نرمال پارفین و آلکیل بنزن خطی استفاده می گردد و ۸۵ درصد بقیه در قالب سه برش مجزا به پالایشگاه نفت اصفهان برگردانده می شود. در نتیجه عملاً ۱۵درصد از مبلغ نفت سفید به عنوان بهای تمام شده منظور خواهد شد. با توجه به اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید نرمال پارافین و LAB، نفت سفید (حدود ۸۵٪) و بنزن می باشد و نفت سفید به قیمت فوب خلیج فارس خریداری می گردد، لذا تغییرات قیمت جهانی نفت خام متأثر از عرضه و تقاضا و تنش های سیاسی تأثیر مستقیم و آنی بر روی بهای تمام شده محصولات این شرکت دارد. تا پیش از راه اندازی کارخانه در سال ۱۳۷۳، LABمورد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می گردید. پس از راه اندازی کارخانه و در ادامه آن با به بهره برداری رسیدن طرح افزایش ظرفیت در سال ۱۳۸۲، علاوه بر تأمین نیاز داخلی کشور مازاد تولیدات به خارج از کشور صادر می شود. از سال ۱۳۸۴ با راه اندازی شرکت پتروشیمی بیستون و ورود آن شرکت به عنوان تولید کننده دیگر LAB تولید مذکور در وضعیت رقابتی قرار گرفته است و در حال حاضر بیش از ۸۵٪ مصرف LAB داخل کشور توسط شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران تأمین می گردد.

نکات مرتبط با طرح توسعه

در حال حاضر در کل دنیا حدود ۴ میلیون تنLAB تولید می شود که از این میزان حدود ۵/۲ درصد از آن توسط این شرکت تولید می گردد. از آنجایی که میزان تولید و عرضه در بازار جهانی کماکان کمتر از میزان تقاضا برای این محصول می باشد، این شرکت در نظر دارد هر چه سریعتر برای اجرای طرح توسعه دوم تولید LAB اقدام کند و نرمال پارافین مازاد را بهLAB تبدیل کند. این طرح توسعه باعث می شود که ارزش افزوده بیشتری در تولید ایجاد شود و در نتیجه سودآوری افزایش یابد. مزیت بزرگ این طرح توسعه این است که موجب افزایش قیمت فروش بدون افزایش بهای مواد اولیه مصرفی در محصول می گردد. بدین صورت که قیمت LAB نسبت به نرمال پارافین مازاد در بدبینانه ترین حالت حدود ۴۰۰ دلار می باشد. در صورتی که شرکت بتواند نرمال پارافین مازاد خود را تبدیل به LAB کند می تواند این اختلاف قیمت را با کمی هزینه به عنوان سود شناسایی کند.

شنیده می شود طرح توسعه در بهمن ماه امسال کلنگ زنی خواهد شد و رسماً احداث آن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت (جناب آقای دکتر نعمت زاده) استارت می خورد. این طرح شامل تولید ۱۰۰ هزار تن LAB در سال با سیستم جدید Detal است که بزودی از شرکت (UOP (Universal Oil Petrolium آمریکا گرفته می شود. در مورد پیشرفت این طرح نیز می توان گفت که هم اکنون در حال انجام Desighin Engineering توسط کنسرسیوم کره ای می باشد که در بهمن ماه امسال شروع به عملیات می کند.

یکی از محاسن تولید LAB با سیستم Detal کاهش هزینه های جانبی نسبت به HF می باشد. علاوه بر این قدرت کف کنندگی آن نسبت به LAB که با کاتالیزور HF تولید می شود بیشتر است که این امکان تحت لیسانس UOP بوجود می آید و طرفدار بیشتری دارد.

بایستی توجه شود که دانش فنی برای تولید الکیل بنزن خطی (LAB) به طور انحصاری در اختیار شرکت UOP امریکا است. شرکت شیران در راستای تبدیل سالانه حدود ۸۰۰۰۰ تن نرمال پارافین که تولید میانی فرایند است به الکیل بنزن خطی و افزایش ظرفیت تولید خود، نیازمند استفاده از کاتالیست DETAL بجای اسید HF است تا موجب افزایش کیفیت و قیمت الکیل بنزن خطی شود. برای نیل به اهداف، شرکت مکاتبات و مناقصه هایی را انجام داده است.

با این تفاسیر با بهره برداری از طرح توسعه (در سال ۹۶) شاهد افزایش چشمگیر در سود این شرکت خواهیم بود.

نکاتی از تولید و فروش شرکت

اصلی ترین درآمد شرکت ازمحل فروش الکیل بنزن می باشد که حدود ۶۰ درصد از مبلغ فروش کل می باشد

فروش شرکت که شامل فروش صادراتی و فروش در بازار های داخلی می باشد به این صورت که در سال ۹۴ حدود ۵۸ درصد مبلغ فروش صادراتی و مابقی در بازارهای داخلی بوده است و در بودجه سال ۹۵ درصد فروش صادراتی را با افزایش ۸ درصدی نسبت به سال ۹۴ به ۶۶ درصد فروش کل رسانده است.

LAB در بورس کالا مورد داد و ستد قرار می گیرد. شنیده می شود در سه ماه چهارم سال مالی ۹۴ مسزان فروش شرکت افزایش یافته به گونه ای که مخازن آن خالی گشته است.

یکی دیگر از محصولات شرکت نرمال پارافین است که در تولید آن از نفت سفید استفاده می شود ولی در کشورهای دیگر از گاز طبیعی برای تولید این ش می شود که بسیار ارزان تر از نفت سفید است و این شرکت را در این مورد به مشکل مواجه کرده اما در طرح توسعه فروش نرمال پارافین کاهش یافته و با تبدیل آن به LAB موجب بالا رفتن ارزش افزوده می شود. تخمین زده می شود دوره بازگشت سرمایه این طرح در ۳ سال باشد.

بررسی برای استفاده از فرآیند (GTL (GAZ TO LIQUID بمنظور تبدیل خوراک اصلی (نفت سفید) به گازطبیعی در جریان قرار گرفته است. در فرآیند تبدیل گاز طبیعی به مایع مقادیری از نرمال پارافین با اعداد کربنی C۱۰-C۱۳ بدست می آید که به خوبی می تواند مورد استفاده برای تولید LAB قرار گیرند .در کشور قطر سه طرح GTL اجرا شده است . در این فرآیند به دلیل استفاده از گاز طبیعی بجای نفت سفید ، بهای تمام شده نرمال پارافین بسیار ارزانتر است .

اورهال شرکت در ابتدای سال ۹۵ به مدت حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۳۵ روز انجام می شود. باید توجه شود که در پیش بینی درآمد هر سهم سال ۹۵ این مدت زمان توقف خط تولید در نظر گرفته شده است.

در فرآیند تولید از کاتالیست های HF استفاده می شود که دارای مقداری پلاتین هستند. در هر دوره ۷۰ روزه نیاز به یک کاتالیست جدید خواهد بود. در نتیجه با گذشت زمان مقدار زیادی کاتالیست های استفاده شده جمع اوری گردیده که می توان پلاتین آن ها را استحصال نمود و یا بدون استحصال آن ها را به قیمتی مناسب فروخت. تخمین زده می شود حدود ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش این کاتالیست های استفاده شده باشد.

نکات مرتبط با صورت های مالی

این شرکت در تاریخ ۲۸ آذرماه ۹۴ قصد برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته دارد. با توجه به اطلاعات و صورت های مالی ۹ ماهه میزان سود انباشته هر سهم حدود ۲۸۴ تومان می باشد. با فرض اینکه در مجمع عمومی عادی سالیانه امسال شرکت سود کمتری از سود به دست آمده را تقسیم نماید (حدود ۸۵ درصد تقسیم داشته باشد) آنگاه پس از افزایش سرمایه (با تعداد سهام جدید) مجدداً قابلیت افزایش سرمایه ۱۰۰ ددرصدی از محل سود انباشته را خواهد داشت.

سرمایه شرکت

درآمد سرمایه گذاری های عملیاتی از شرکت بازرگانی خدمات بندری ایران به دست می آید که ۱۰۰ درصد سهم آن متعلق به صنایع شیمیایی ایران است. در سال مالی ۹۴ میزان سود نقدی شرکت بازرگانی خدمات بندری ایران ۳۷ میلیارد تومان (حدود ۱۶ تومان به ازای هر سهم) پیش بینی شده است. برای سال مالی ۹۵ سود نقدی در نظر گرفته شده ۱۸ میلیارد تومان می باشد.

درآمد سرمایه گذاری های غیرعملیاتی عمدتاً (حدود ۹۱ درصد) از اوراق مشارکت خارج از بورس و سپرده های بانکی به دست می آید. میزان سود اوراق مشارکت و سپرده های بانکی برای سال ۹۴ تقریباً ۱۱۱ میلیارد تومان (حدود ۴۸ تومان به ازای هر سهم) در نظر گرفته شده است. چون در ساختار مالی این شرکت از تسهیلات مالی استفاده نشده و حتی به صورت معکوس در سپرده های بانکی سرمایه گذاری شده است ،تا زمانی که نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی بالاتر از نرخ توم باشد این اقدام شرکت یک مزیت محسوب می شود.

پرتفوی شرکت

در مورد وضعیت مالیات دو نکته حائز اهمیت است.اول این که مبلغ مالیات عملکرد سال ۹۲ حدود ۱۱۸ میلیارد تومان توسط سازمان امور مالیاتی محاسبه شده است که شرکت نسبت به رقم آن اعتراض نموده و حدود ۶۵ میلیارد تومان (تقریباً ۲۷ تومان به ازای هر سهم) ذخیره در نظر گرفته است. اگر این رقم کاهش یابد می توان شاهد تعدیل مثبت بود. دوم اینکه در مورد مالیات بر ارزش افزوده مبلغ ۳۰ میلیارد تومان برگ قطعی توسط سازمان صادر شده است که نسبت به این رقم نیز شزکت اعتراض نموده و استدلال می کند که کالاهایی که تولید می کند جزء کالاهای نهایی نیست و لذا نباید شمول مالیات بر ارزش افزوده شود.

سهامداران

شرکت قصد خرید LAB بیستون را دارد.

وام طرح توسعه ای که شرکت در نظر دارد اجرا کند را از صندوق توسعه دریافت خواهد کرد.

بررسی نقاط ضعف و قوت

شرکت با توجه به اینکه برای خرید مواد اولیه و درصدی از فروش خود به قیمت های جهانی مرتبط است از نوسانات جهانی این قیمت ها متاثر می شود.

ضعف:

 • مبحث تک نرخی شدن ارز، از آنجایی که شرکت مواد اولیه خود را با نرخ ارز مرجع خریداری و با نرخ ارز آزاد به فروش می رساند، با تک نرخی شدن نرخ ارز این مساله برای شرکت چندان مناسب ارزیابی نمی شود. البته لازم به ذکر است که در شرایط فعلی امکان اجرا شدن موضوع تک نرخی کردن ارز امکان پذیر نیست.
 • وجود رقبای جدید که با تکنولوژی بالاتر و بهای تمام شاده کمتری نسبت به شرکت در حال تولید می باشند و موجب از دست دادن بازار های فروش شرکت می شود

قوت:

 • با کاهش قیمت نفت، قیمت مواد اولیه شرکت کاهش محسوسی خواهد داشت که این کاهش تماما به فروش محصول منتقل نمی شود و میزان آن کمتر خواهد بود.
 • طرح توسعه شرکت که در صورت بهره برداری موجب کاهش فروش نرمال پارافین که کالای میانی است شده و با تبدیل به الکیل بنزن خطی موجب بالا رفتن ارزش افزوده می شود.
 • افزایش قیمت ارز در بازار آزاد موجب افزایش درآمد صادراتی شرکت خواهد شد.
منابع:
 • گردآوری: الهام کاظمی، مهدی کارنامه حقیقی
1394/09/25 از نهایت‌نگر
0
/
22
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333