رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه
...
کیان طاهری
@taherime92
599

عنوان بلاگ : اثرات تک نرخی شدن ارز بر بازار سرمایه
دسته : بورس اوراق بهادار


خلاصه در ماه های اخیر اخبار زیادی از سوی دولت و بانک مرکزی مبنی بر تک نرخی شدن ارز به گوش می رسد که در صورت اجرایی شدن، اثرات قابل توجهی بر بازار سرمایه و به ویژه شرکت های حاضر در آن خواهد گذاشت. هدف از انجام این تحلیل بررسی اثرات تک نرخی شدن ارز بر صورت های مالی شرکت ها با فرض ثابت بودن سایر پارامترها و متغیرهای اثرگذار می باشد. تحلیل حاضر از این جهت اهمیت دارد که می تواند ابزاری برای تشخیص جهت و اندازه اثرات تغییر نرخ ارز پیش از اجرای آن باشد...

مقدمه :

در ماه های اخیر اخبار زیادی از سوی دولت و بانک مرکزی مبنی بر تک نرخی شدن ارز به گوش می رسد که در صورت اجرایی شدن، اثرات قابل توجهی بر بازار سرمایه و به ویژه شرکت های حاضر در آن خواهد گذاشت. در همین زمینه رییس کل بانک مرکزی در پیامی که در سایت بانک مرکزی منتشر نمود این مساله را بدین گونه تشریح کرد:

”این یک واقعیت است که چند نرخی بودن نرخ ارز مفاسدی را به دنبال دارد که به هیچ وجه مطلوب بانک مرکزی نیست و بانک مرکزی علاقه مند است یک نرخ واحد در بازار وجود داشته باشد. برنامه بانک مرکزی، یکسان سازی نرخ ارز در ۵ تا ۶ ماه آینده و با توجه به اجرایی شدن «برنامه جامع اقدام مشترک» است."

هدف از انجام این تحلیل بررسی اثرات تک نرخی شدن ارز بر صورت های مالی شرکت ها با فرض ثابت بودن سایر پارامترها و متغیرهای اثرگذار می باشد. بدیهی است که برآوردهای صورت گرفته در صورت های مالی به دلیل ثابت در نظر گرفتن دیگر متغیرها از اعتبار بالایی برخوردار نخواهد بود لیکن تحلیل حاضر از این جهت اهمیت دارد که می تواند ابزاری برای تشخیص جهت و اندازه اثرات تغییر نرخ ارز پیش از اجرای آن باشد. به عنوان مثال هم اکنون برخی از شرکت ها نرخ ارز را به گونه ای پیش بینی نموده اند که صورت های مالی آن ها نسبت به تغییرات آن نرخ بسیار حساس می باشد. با اندکی تغییر شرکت ممکن است از سوددهی به زیان دهی برسد و یا برعکس. لذا تحلیل پیش رو می تواند کمک شایانی به سرمایه گذار نماید که پیش از اجرای طرح یکسان سازی نرخ ارز از بروز چنین نوسانات بزرگی در صورت های مالی مطلع گردد.

با توجه به بررسی صورت گرفته مشاهده شد که بسیاری از صنایع مانند صنعت پتروشیمی، پالایشگاه، دارو، خودرو و ... برای مصارف ارزی خود از ارز مبادله ای استفاده نموده اند (به عنوان مثال شرکت های پتروشیمی هزینه گازی که برای خوراک مصرفی خود استفاده می کنند را بر اساس دلار مبادله ای در صورت های مالی ثبت کرده اند) که همین مشاهده، انگیزه کافی را برای برآورد اثرات یکسان سازی نرخ ارز فراهم نمود.

تشریح روش تحلیل و نتایج به دست آمده بر روی صنایع منتخب به شرح ذیل می باشد :

در ابتدا باید به این نکته اشاره شود که امکان تحلیل اثرات تک نرخی شدن ارز بر روی کلیه صنایع موجود در بازار سرمایه امکان پذیر است اما باتوجه به اصل به موقع بودن تحلیل از بعد زمانی ، به دلیل زمان بر بودن این امر، تحلیل فوق نخواهد توانست در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

باتوجه به مورد فوق برآن شدیم تا از میان صنایع موجود در بازار، آن دسته از صنایعی که ارزش بازار بالاتری داشته و همچنین اقبال سرمایه گذاران نسبت به آن ها بیشتر می باشد را انتخاب نماییم . بدیهی است برای انتخاب شرکت های موجود در صنایع گوناگون روش های مختلفی وجود دارد.

در این تحلیل در ابتدا ۵ شرکت برتر براساس ارزش بازار انتخاب و نسبت مابه التفاوت عایدات و مصارف ارزی به فروش شرکت ها را در سال های ۹۳ و پیش بینی ۹۴ محاسبه نموده ایم. سپس نسبت مذکور را بر مبنای نرخ دلار ۳۱۵۰۰ ریال و ۳۳۰۰۰ ریال برای پیش بینی ۹۴ شرکت محاسبه کردیم.

در پایان سه شرکت در هر صنعت که بالاترین درصد مابه التفاوت عایدات و مصارف ارزی به فروش را داشته و همچنین تغییرات نسبت مذکور باتوجه به تغییرات ایجاد شده در نرخ ارز قابل توجه بوده است را انتخاب نمودیم.

در پایان اثرات تک نرخی شدن ارز بر روی شرکت های منتخب بر مبنای نرخ دلار ۳۱۵۰۰ ریال و ۳۳۰۰۰ ریال به شرح ذیل محاسبه شد.

موارد مشترک در شرکت های زیرمجموعه این گروه :

۱- درصد بالایی از فروش این شرکت ها صادراتی می باشد.

۲- مصارف ارزی اکثر این شرکت ها براساس ارز با نرخ مبادله ای می باشد.

۳- در مواردی که خوراک گاز جز مواد اولیه مستقیم شرکت محسوب می شود ، محاسبه گاز مصرفی برمبنای دلار با نرخ مبادله ای می باشد.

۴- به دلیل ابهامات موجود در خصوص نرخ گاز مصرفی شرکت های پتروشیمی، برای این گروه از شرکت ها چند سناریو می توان در نظر گرفت :

- محاسبه EPS برمبنای نرخ خوراک گاز ۱۳سنت به ازای هر مترمکعب
- محاسبه EPS برمبنای نرخ خوراک گاز ۱۰سنت به ازای هر مترمکعب
- محاسبه EPS برمبنای نرخ خوراک گاز ۸ سنت به ازای هر مترمکعب

شرکت پتروشیمی مارون

معرفی شرکت :

شرکت پتروشیمی مارون دظرفیت تولید سالیانه ۱/۱ میلیون تن پلی اتیلن در زمره بزرگترین الفین ها در جهان می باشد، برای اولین بار در کشور +C۲ ( اتان ) از گاز طبیعی استحصال شده، طی فرآیندهایی ر تاریخ ۱۳۷۷/۱۱/۰۱ برای اجرای الفین هفتم تاسیس گردید. با اجرای این طرح که با به مواد الفینی، فرآورده های پلیمری و شیمیایی تبدیل می شود .

موقعیت جغرافیایی :

شرکت پتروشیمی مارون در زمینی به مساحت ۵/۱۰۲ هکتار و در دو منطقه جغرافیایی زیر احداث گردیده است.

۱- منطقه کریت کمپ اهواز

واحد بازیابی اتان در زمینی به مساحت ۵/۹ هکتار در کلیومتر ۱۵ جاده اهواز – ماهشهر احداث شده است. در این واحد خوراک واحد الفین تولید و با خط لوله به طول ۹۵ کیلیومتر به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ارسال می شود.

۲- منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

واحد الفین به همراه واحد های پلی اتیلن سنگین، پلی پروپیلن، اتیلن اکساید و اتیلن گلایکول و سرویس های جانبی و آفسایت در زمینی به مساحت ۹۳ هکتار در سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی احداث شده است.

ظرفیت تولیدی :

شرکت پتروشیمی زاگرس

معرفی شرکت :

شرکت پتروشیمی زاگرس در سال ۱۳۷۹ تاسیس گردید . به منظور توانمندسازی شرکت برای رقابت در بازارهای جهانی و همچنین با توجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی و موقعیت استراتژیک منطقه، زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی، تملیک و مجتمع تولیدی این شرکت در بندر عسلویه احداث گردید. از سوی دیگر، طراحی مجتمع به گونه ای انجام شده است تا از حداکثر انرژی تولیدی در راکتورهای سنتز و همچنین انرژی بازیافتی در واحد ریفرمینگ برای تأمین انرژی مورد نیاز استفاده گردد و از این طریق در حدود ۲۰۵ تن بخار در ساعت با فشار ۴۰ بار تولید و به فروش رسد.

قرارداد انجام مهندسی پایه، تفصیلی، خرید تجهیزات با کنسرسیومی متشکل از شرکت های لورگی آلمان و پیدک ایران منعقد شد و کلیه فعالیت های مربوط به اجرای عملیات ساختمان و نصب توسط پیمانکاران ایرانی انجام گردید. براساس قرارداد با شرکت های لورگی و پیدک، فاز اول از سال ۱۳۸۰ آغاز و با ظرفیت سالیانه یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن متانول گرید AA در سال ۱۳۸۵ پایان یافت. با خاتمه عملیات اجرایی فاز دوم در سال ۱۳۸۸، شرکت پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و سیصد هزار تن در زمره پنج شرکت بزرگ تولید کننده این محصول در دنیا قرار گرفت.

ظرفیت تولیدی :

شرکت پتروشیمی خارک

معرفی شرکت :

مجتمع پتروشیمی خارک در ابتدا تحت عنوان شرکت سهامی شیمیایی خارک جهت بازیافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گازهای استحصالی چاه های حوزه نفتی فلات قاره ایران با مشارکت پنجاه- پنجاه بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت آمریکایی آموکو AMOCO با سرمایه ای معادل ۹۰۰ میلیون ریال تاسیس شد.

طراحی واحدهای عملیاتی توسط شرکت آمریکایی J.E.PRITCHARD و عملیات ساختمان و نصب آن توسط شرکت ژاپنی CHIYODA در اوایل ۱۳۴۴ هجری شمسی شروع و در اواسط سال ۱۳۴۸ هجری شمسی به پایان رسید.

در سال ۱۳۷۳ به منظور جلوگیری از سوختن گازهای سبک تولید شده در فرآیند مجتمع و تبدیل آن به فرآوردهائی با ارزش افزوده بالا و حرکت هر چه بیشتر به شمت خودکفایی، قطع وابستگی، افزایش صادرات، همچنین در جهت انتقال تکنولوژی، ایجاد افزایش در آمد ارزی،کاهش آلودگی محیط زیست و اشتغال در منطقه، طرح احداث واحد متانول خارک آغازگردید.

این واحد با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت لورگی آلمان و با سرمایه گذاری ارزی ۱۴۹/۵ میلیون دلار و ۴۶۵/۵ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار احداث و در سال ۱۳۷۸ به بهره برداری رسید.

ظرفیت تولیدی :

نتیجه گیری ( گروه محصولات پتروشیمی )

موارد مشترک در گروه مواد و محصولات دارویی :

۱- شرکت های زیرمجموعه گروه دارویی عمدتا مصارف ارزی بالا و منابع ارزی کمی دارند.

۲- حجم بالایی از فروش شرکت ها داخلی و صادرات آنها نسبت به فروش کل شرکت ناچیز می باشد.

۳- در شرکت های بررسی شده فروش سال مالی ۹۴ نسبت به سال مالی ۹۳ با تعدیل مثبت ۱۲ تا ۳۰ درصدی همراه می باشد .

۴- در این گروه شرکت ها برای مصارف ارزی ( تامین موا اولیه ) عمدتا از ارز با نرخ مبادله ای استفاده می نمایند .

۵- شرکت های دارویی به دلیل استفاده از ارز با نرخ مبادله ای برای تامین مواد اولیه و عدم وجود فروش صادراتی زیاد در صورت تک نرخی شدن ارز از این محل با تعدیل منفی همراه خواهند بود.

شرکت دارویی رازک

معرفی شرکت :

شرکت سهامی لابراتوارهای رازک در سال ۱۳۴۳ هجری شمسی (۱۹۶۴ میلادی) با نام شرکت سهامی لابراتوارهای فایزر تحت مالکیت شرکت فایزر آمریکا فعالیت خود را آغاز نمود. پس از انقلاب اسلامی، سهام این شرکت به سازمان صنایع ملی ایران انتقال یافت و نام آن به شرکت لابراتوارهای رازک تغییر یافت و در حال حاضر شرکت رازک بصورت سهامی عام ادامه فعالیت می دهد و سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می گردد.

شرکت رازک افتخار دارد خود را به عنوان اولین شرکت داروسازی ایران که موفق گردید در سال ۱۹۹۶ گواهینامه مدیریت تضمین کیفیت ISO ۹۰۰۲ را دریافت نماید، معرفی نماید.
این شرکت در سال 2002 میلادی نیز با دریافت گواهینامه کنترل زیست محیطی بر مبنای استاندارد
ISO ۱۴۰۰۱ سرفصل دیگری را بر افتخارات خود افزوده است. در سال ۲۰۰۴ ، شرکت رازک با خرید ۹۳% سهام شرکت داروسازی داملران واقع در شهر بروجرد، گام موثری در جهت اتحاد و همکاری دو شرکت برتر تولید کننده داروهای دامپزشکی در ایران جهت ایجاد قطب دارویی دامی کشور برداشت. طبق توافق های انجام شده بین دو شرکت، تعدادی محصولات دامپزشکی شرکت لابراتوارهای رازک در محل شرکت داملران تولید خواهد شد که این محصولات کماکان تحت نظارت علمی و فنی رازک و با نام و آرم شرکت لابراتوارهای رازک تولید و توزیع خواهند شد.

محل کارخانه : کیلومتر ۱۰ جاده مخصوص کرج

ظرفیت تولیدی :

شرکت دارویی اسوه

معرفی شرکت :

شرکت داروسازی اسوه (سهامی عام) با قدمتی بیش از 45 سال در سال 1345 با نام شرکت «ایران مرک» به صورت سهامی خاص تأسیس و از سال 1348 مورد بهره برداری قرار گرفت.
این شرکت در زمینی به مساحت 18 هزار متر مربع و زیربنای 10 هزار و 580 متر مربع احداث شده است و شامل دپارتمانهای تولید، آزمایشگاه های کنترل کیفیت، تحقیقات، فنی مهندسی، انبارها و اداری میباشد.
این شرکت در اسفند ماه سال 1360 به شرکت داروسازی "اسوه" تغییر نام داد و در سال 1370 به " سهامی عام " تبدیل شد و از اسفند ماه سال 1372 نیز در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

شرکت داروسازی اسوه دارای خطوط تولید قرص های ساده و روکش دار، قرص های جوشان، آمپول و فرآورده های استریل، سرنگ های از پیش پرشده و هم چنین خط ویژه تولید داروهای ضد سرطان میباشد.
این شرکت با قابلیت تولید انواع قرص های ساده و روکش دار و به طور خاص، تولید انواع قرص های جوشان، هم اکنون کامل ترین خط تولید مکمل های رژیمی - غذایی را به صورت قرص روکشدار، قرص جوشان در اختیار دارد.

یکی از بزرگترین افتخارات این شرکت، تولید داروی دفراسیروکس با نام اختصاصی اسورال® (Osveral) است که با دستیابی به این موفقیت، شرکت داروسازی اسوه نام خود را به عنوان اولین تولیدکننده ژنریک این محصول در جهان ثبت نمود.
داروی خوراکی دفراسیروکس جدیدترین دارو برای تسهیل دفع آهن در بیماران تالاسمی است که به شکل خوراکی و یک بار در روز مصرف می گردد و جایگزین داروی تزریقی دفروکسامین است.

محل کارخانه : تهران- کیلومتر ۴ جاده قدیم کرج- نرسیده به سه راه شیر پاستوریزه- شاد آباد- خیابان ۱۷ شهریور

ظرفیت تولیدی :

شرکت البرز دارو

معرفی شرکت :

شرکت البرز دارو ( سهامی عام ) در تاریخ ۱۳۵۵/۰۵/۱۱ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد. شرکت در تاریخ ۱۳۷۵/۰۹/۲۵ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۳۷۵/۱۱/۲۴ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت البرز دارو ( سهامی عام ) جز واحدهای تجاری فرعی گروه داروئی سبحان بوده و واحد تجاری اصلی و نهائی گروه، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام است.

مرکز اصلی شرکت و کارخانه در قزوین می باشد.

ظرفیت تولیدی :

نتیجه گیری ( گروه مواد و محصولات دارویی )

شرکت نیرو محرکه

معرفی شرکت:

این شرکت شامل شرکت اصلی ( شرکت صنعتی نیرومحرکه – سهامی عام ) و شرکت های فرعی می باشد.

شرکت صنعتی نیرومحرکه در تاریخ ۱۳۶۴/۰۳/۱۴ تحت نام شرکت تولیدی نیرومحرکه و موتورسیکلت ایرانی نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید و در تاریخ ۱۳۷۳/۱۲/۱۸ در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه در شهر صنعتی البرز واقع شده است.

ظرفیت تولیدی:

شرکت مهرکام پارس

معرفی شرکت:

شرکت مهر کام پارس در سال ۱۳۶۹ به عنوان شرکت طراحی و مهندسی قطعات تزئینی خودرو به ثبت رسید و از سال ۱۳۷۲ به جرگه تولید کنندگان مجموعه قطعات تزئینی پلیمری خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو پیوست . این شرکت ، تولید کننده قطعات بیرونی خودرو ، قطعات درونی خودرو، تهویه مطبوع و مجموعه صندلی درخودرو های خانواده پژو ۲۰۶ ، Roa ، Pars ، ۴۰۵ ، ۲۰۷ و سمند و سورن ، رانا، دنا، رنو لوگان (L۹۰) و رنو مگان، تیانا، قشقایی، نیسان ماکسیما، زانتیا، پراید، سوزکی، گراندویتارا، متکی بر تکنولوژی جدید مواد پلیمری می باشد.

مرکز اصلی شرکت و کارخانه ، واقع در کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج می باشد.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنایع ریخته گری ایران

معرفی شرکت:

شرکت صنایع ریخته گری ایران در سال ۱۳۵۴ به ثبت رسید و در سال ۱۳۶۶ پروانه بهره برداری خود را از وزارت صنایع سنگین وقت برای ظرفیت ۱۴۵۰۰ تن قطعات چدنی دریافت نمود. فعالیت های تولیدی شرکت از سال ۱۳۶۶ آغاز گردید و عمده تولیدات شرکت انواع قطعات چدنی خودرو از جمله بلوک سیلندر، سرسیلندر، دیسک ، کاسه ترمز، فلایویل، مانیفولد اگزوز و قطعات متنوع صنعتی دیگر می باشد. شرکت صنایع ریخته گری ایران علاوه بر بازارهای داخلی محصولات خود را به خارج از کشور نیز صادر می نماید.

شرکت صنایع ریخته گری ایران در زمینی به مساحت ۰۰۰ر۱۵۰ متر مربع در شهرصنعتی کاوه نزدیک شهر ساوه (۱۲۰ کیلومتری شهر تهران) واقع شده است .

ظرفیت تولیدی:

نتیجه گیری ( گروه قطعات خودرویی )

شرکت شیشه همدان

معرفی شرکت:

شرکت شیشه همدان (سهامی عام) در سال 1354 با مشارکت بانک صنعت و معدن (بانک اعتبارات صنعتی سابق) به صورت شرکت سهامی عام در همدان تأسیس گردید و در سال 1361 با ظرفیت 40000 تن در سال مورد بهره برداری قرار گرفت.
مرکز اصلی شرکت در شهرستان همدان کیلومتر 6 جاده همدان – تهران واقع شده است،

با توجه به نیاز روز افزون کشور به ظروف بسته بندی شیشه ای، به خصوص ظروفی که از نظر کیفی مطابق استاندارد جهانی باشد، طرح توسعه این شرکت در سال 1378 با ظرفیت 35000 تن در سال شروع به کار نمود.
تولیدات این شرکت در حال حاضر عبارتند از : انواع بطری آبلیمو، شربت، گلاب، الکل، عرقیات و روغن مایع (در حجم های مختلف) و شیشه های نوشابه، شیر، شیشه های سس، مرباجات، خیارشور و رب گوجه فرنگی (در حجم های مختلف) و بسیاری از شیشه های اختصاصی برابر سفارش مشتریان.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنایع خاک چینی ایران

معرفی شرکت:

شرکت سهامی صنایع خاک چینی ایران در سال ۱۳۶۴ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد. در سال ۱۳۶۷ مرکز قانونی شرکت از تهران به تبریز منتقل شد. شرکت در سال ۱۳۷۵ در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. محل استقرار کارخانه در پنج کیلومتری شمال غربی مرند قرار دارد.

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از کشف، استخراج، احداث کارخانجات و تاسیسات شستشو، تصفیه و تغلیظ کائولن صنعتی و سایر موارد اولیه ساخت سرامیک و فروش آن ها در داخل یا خارج از کشور.

ظرفیت تولیدی:

نتیجه گیری ( گروه سایر محصولات کانی های غیر فلزی )

موارد مشترک در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر :

- شرکت های زیرمجموعه این گروه همگن نمی باشند.

- شرکت های زیرمجموعه را می توان در سه گروه تولیدی روغن ، بیسکوییت و لبنیات تقسیم کرد.

- عمده مواد اولیه مستقیم گروه روغنی وارداتی می باشد.

- مصارف ارزی شرکت های زیرمجموعه عمدتا تامین مواد اولیه می باشد.

- در گروه تولیدکنندگان روغن مصارف ارزی براساس نرخ ارز مبادله ای می باشد.

شرکت مارگارین

معرفی شرکت:

شرکت سهامی عام مارگارین در سال ۱۳۳۲ تاسیس شد. در سال ۱۳۷۲ شرکت در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت سهامی عام مارگارین جز واحدهای تجاری شرکت توسعه صنایع بهشهر می باشد. مرکز اصلی آن در محل کارخانه واقع در کیلومتر ۳ جاده ورامین می باشد.

فعالیت اصلی شرکت عبارت است از احداث کارخانه روغنکشی تصفیه، هیدروژناسیون روغن، مارگارین سازی، تهیه روغن سالاد و ... می باشد.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنعتی بهشهر

معرفی شرکت:

شرکت صنعتی بهشهر ( سهامی عام ) در سال ۱۳۳۰ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس، در سال ۱۳۷۳ به شرکت سهامی عام و در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است.

مرکز اصلی و کارخانه در تهران، کیلومتر ۸ بزرگراه فتح واقع است.

موضوع اصلی شرکت عبارت است از تاسیس و بهره برداری از کارخانجات پنبه پاک کنی، روغنکشی، تصفیه روغن و سایر کارخانجات و تولید انواع محصولات از قبیل روغن، پنبه، لینتر و کنجاله.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنعتی پارس مینو

معرفی شرکت:

گروه صنعتی مینو از سال ۱۳۳۸ با تاسیس شرکت پارس مینو پا به عرصه گذاشت، سپس با تاسیس شرکت خوراک، جهت توزیع محصولات غذایی و دارویی، شرکت صنعتی مینو جهت تولید محصولات غذایی در استان زنجان و اخذ لیسانس تولید از شرکتهای معتبری چون ساندز سوئیس، بوتس و سرل انگلستان در گروه اقلام دارویی و اورال فرانسه در بخش آرایشی و بهداشتی توسعه یافت. هدف از تاسیس این شرکت تولید محصولات غذایی با مرغوبترین کیفیت می باشد.

شـرکت صنعتی پارس مـینـو (سهامی عام) بصـورت شرکت سـهامی در تاریـخ ۱۳۳۸/۰۸/۱۶ تاسـیس، شخصیت حقوقی شرکت در سال ۱۳۴۷به سهامی خاص تبدیل و در سال ۱۳۵۲به شرکت سهامی عام تغییر یافته است.

ظرفیت تولیدی:

نتیجه گیری ( گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر )

نکات مهم:

با توجه به اشتیاق خودروسازان خارجی برای ورود به ایران و بستن قرارداد با خودروسازان داخلی، نحوه تولید، نوع محصولات و پلتفرم های خط تولید دچار تغییرات اساسی می­شود و به همین دلیل محاسبات صورت گرفته به کلی تغییر خواهد کرد.

با نگاهی به صورت های مالی ۲ نکته زیر وجود دارد:

۱. در صورت تک نرخی شدن ارز و تغییرات در عملکرد شرکت بر درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها تاثیر خواهد گذاشت به همین دلیل نگاهی به این قلم از صورت سود و زیان در این صنعت خواهیم انداخت.

۲. نگاهی به هزینه های مالی خودروسازها که در صورت رفع تحریم ها و امکان استقراض خارجی با نرخ های پایین تر فراهم می­شود.

شرکت ایران خودرو

- ۶ درصد از فروش و ۱۷درصد از سود خالص در این شرکت در سال ۹۳ درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها می باشد.از همین رو در صورت تک نرخی شدن ارز بر این قلم از صورت سود و زیان در این شرکت اثر بسزایی خواهد گذاشت.

- هزینه های مالی در این شرکت ۷ درصد از فروش و نزدیک به ۲ برابر سود خالص سال ۹۳ همچنین لازم به توضیح است که ۸۴درصد نسبت بدهی این شرکت در سال ۹۳ بوده است.

شرکت پارس خودرو

- درآمد حاصل از سرمایه گذاری شرکت بسیار ناچیز می باشد.

- هزینه های مالی شرکت % ۲۷ فروش می باشد.

- نسبت بدهی شرکت % ۹۹/۷ درصد می باشد.

شرکت سایپا

- سود حاصل از سرمایه گذاری ها در این شرکت % ۱ فروش می باشد.

- هزینه های مالی شرکت % ۱۵ از فروش شرکت را تشکیل می دهد.

- نسبت بدهی شرکت در سال مالی ۹۳، % ۸۶ می باشد.

در پایان جا دارد از دوست گرامی، آقای دکتر مهدی کارنامه حقیقی که در تمامی مراحل انجام این تحلیل کمک شایانی به بنده و دیگر همکاران نموده اند کمال تشکر را داشته باشم

اثرات_تک_نرخی_شدن_ارز_بر_بازار_سرمایه

منابع:
  • تحلیلگران: الهام کاظمی ، وحید محمدی پلارتی و مهدی طاهری
  • مدیریت گروه تحلیل : آقای دکتر مهدی کارنامه حقیقی

خلاصه در ماه های اخیر اخبار زیادی از سوی دولت و بانک مرکزی مبنی بر تک نرخی شدن ارز به گوش می رسد که در صورت اجرایی شدن، اثرات قابل توجهی بر بازار سرمایه و به ویژه شرکت های حاضر در آن خواهد گذاشت. هدف از انجام این تحلیل بررسی اثرات تک نرخی شدن ارز بر صورت های مالی شرکت ها با فرض ثابت بودن سایر پارامترها و متغیرهای اثرگذار می باشد. تحلیل حاضر از این جهت اهمیت دارد که می تواند ابزاری برای تشخیص جهت و اندازه اثرات تغییر نرخ ارز پیش از اجرای آن باشد...

مقدمه :

در ماه های اخیر اخبار زیادی از سوی دولت و بانک مرکزی مبنی بر تک نرخی شدن ارز به گوش می رسد که در صورت اجرایی شدن، اثرات قابل توجهی بر بازار سرمایه و به ویژه شرکت های حاضر در آن خواهد گذاشت. در همین زمینه رییس کل بانک مرکزی در پیامی که در سایت بانک مرکزی منتشر نمود این مساله را بدین گونه تشریح کرد:

”این یک واقعیت است که چند نرخی بودن نرخ ارز مفاسدی را به دنبال دارد که به هیچ وجه مطلوب بانک مرکزی نیست و بانک مرکزی علاقه مند است یک نرخ واحد در بازار وجود داشته باشد. برنامه بانک مرکزی، یکسان سازی نرخ ارز در ۵ تا ۶ ماه آینده و با توجه به اجرایی شدن «برنامه جامع اقدام مشترک» است."

هدف از انجام این تحلیل بررسی اثرات تک نرخی شدن ارز بر صورت های مالی شرکت ها با فرض ثابت بودن سایر پارامترها و متغیرهای اثرگذار می باشد. بدیهی است که برآوردهای صورت گرفته در صورت های مالی به دلیل ثابت در نظر گرفتن دیگر متغیرها از اعتبار بالایی برخوردار نخواهد بود لیکن تحلیل حاضر از این جهت اهمیت دارد که می تواند ابزاری برای تشخیص جهت و اندازه اثرات تغییر نرخ ارز پیش از اجرای آن باشد. به عنوان مثال هم اکنون برخی از شرکت ها نرخ ارز را به گونه ای پیش بینی نموده اند که صورت های مالی آن ها نسبت به تغییرات آن نرخ بسیار حساس می باشد. با اندکی تغییر شرکت ممکن است از سوددهی به زیان دهی برسد و یا برعکس. لذا تحلیل پیش رو می تواند کمک شایانی به سرمایه گذار نماید که پیش از اجرای طرح یکسان سازی نرخ ارز از بروز چنین نوسانات بزرگی در صورت های مالی مطلع گردد.

با توجه به بررسی صورت گرفته مشاهده شد که بسیاری از صنایع مانند صنعت پتروشیمی، پالایشگاه، دارو، خودرو و ... برای مصارف ارزی خود از ارز مبادله ای استفاده نموده اند (به عنوان مثال شرکت های پتروشیمی هزینه گازی که برای خوراک مصرفی خود استفاده می کنند را بر اساس دلار مبادله ای در صورت های مالی ثبت کرده اند) که همین مشاهده، انگیزه کافی را برای برآورد اثرات یکسان سازی نرخ ارز فراهم نمود.

تشریح روش تحلیل و نتایج به دست آمده بر روی صنایع منتخب به شرح ذیل می باشد :

در ابتدا باید به این نکته اشاره شود که امکان تحلیل اثرات تک نرخی شدن ارز بر روی کلیه صنایع موجود در بازار سرمایه امکان پذیر است اما باتوجه به اصل به موقع بودن تحلیل از بعد زمانی ، به دلیل زمان بر بودن این امر، تحلیل فوق نخواهد توانست در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

باتوجه به مورد فوق برآن شدیم تا از میان صنایع موجود در بازار، آن دسته از صنایعی که ارزش بازار بالاتری داشته و همچنین اقبال سرمایه گذاران نسبت به آن ها بیشتر می باشد را انتخاب نماییم . بدیهی است برای انتخاب شرکت های موجود در صنایع گوناگون روش های مختلفی وجود دارد.

در این تحلیل در ابتدا ۵ شرکت برتر براساس ارزش بازار انتخاب و نسبت مابه التفاوت عایدات و مصارف ارزی به فروش شرکت ها را در سال های ۹۳ و پیش بینی ۹۴ محاسبه نموده ایم. سپس نسبت مذکور را بر مبنای نرخ دلار ۳۱۵۰۰ ریال و ۳۳۰۰۰ ریال برای پیش بینی ۹۴ شرکت محاسبه کردیم.

در پایان سه شرکت در هر صنعت که بالاترین درصد مابه التفاوت عایدات و مصارف ارزی به فروش را داشته و همچنین تغییرات نسبت مذکور باتوجه به تغییرات ایجاد شده در نرخ ارز قابل توجه بوده است را انتخاب نمودیم.

در پایان اثرات تک نرخی شدن ارز بر روی شرکت های منتخب بر مبنای نرخ دلار ۳۱۵۰۰ ریال و ۳۳۰۰۰ ریال به شرح ذیل محاسبه شد.

موارد مشترک در شرکت های زیرمجموعه این گروه :

۱- درصد بالایی از فروش این شرکت ها صادراتی می باشد.

۲- مصارف ارزی اکثر این شرکت ها براساس ارز با نرخ مبادله ای می باشد.

۳- در مواردی که خوراک گاز جز مواد اولیه مستقیم شرکت محسوب می شود ، محاسبه گاز مصرفی برمبنای دلار با نرخ مبادله ای می باشد.

۴- به دلیل ابهامات موجود در خصوص نرخ گاز مصرفی شرکت های پتروشیمی، برای این گروه از شرکت ها چند سناریو می توان در نظر گرفت :

- محاسبه EPS برمبنای نرخ خوراک گاز ۱۳سنت به ازای هر مترمکعب
- محاسبه EPS برمبنای نرخ خوراک گاز ۱۰سنت به ازای هر مترمکعب
- محاسبه EPS برمبنای نرخ خوراک گاز ۸ سنت به ازای هر مترمکعب

شرکت پتروشیمی مارون

معرفی شرکت :

شرکت پتروشیمی مارون دظرفیت تولید سالیانه ۱/۱ میلیون تن پلی اتیلن در زمره بزرگترین الفین ها در جهان می باشد، برای اولین بار در کشور +C۲ ( اتان ) از گاز طبیعی استحصال شده، طی فرآیندهایی ر تاریخ ۱۳۷۷/۱۱/۰۱ برای اجرای الفین هفتم تاسیس گردید. با اجرای این طرح که با به مواد الفینی، فرآورده های پلیمری و شیمیایی تبدیل می شود .

موقعیت جغرافیایی :

شرکت پتروشیمی مارون در زمینی به مساحت ۵/۱۰۲ هکتار و در دو منطقه جغرافیایی زیر احداث گردیده است.

۱- منطقه کریت کمپ اهواز

واحد بازیابی اتان در زمینی به مساحت ۵/۹ هکتار در کلیومتر ۱۵ جاده اهواز – ماهشهر احداث شده است. در این واحد خوراک واحد الفین تولید و با خط لوله به طول ۹۵ کیلیومتر به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ارسال می شود.

۲- منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

واحد الفین به همراه واحد های پلی اتیلن سنگین، پلی پروپیلن، اتیلن اکساید و اتیلن گلایکول و سرویس های جانبی و آفسایت در زمینی به مساحت ۹۳ هکتار در سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی احداث شده است.

ظرفیت تولیدی :

شرکت پتروشیمی زاگرس

معرفی شرکت :

شرکت پتروشیمی زاگرس در سال ۱۳۷۹ تاسیس گردید . به منظور توانمندسازی شرکت برای رقابت در بازارهای جهانی و همچنین با توجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی و موقعیت استراتژیک منطقه، زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی، تملیک و مجتمع تولیدی این شرکت در بندر عسلویه احداث گردید. از سوی دیگر، طراحی مجتمع به گونه ای انجام شده است تا از حداکثر انرژی تولیدی در راکتورهای سنتز و همچنین انرژی بازیافتی در واحد ریفرمینگ برای تأمین انرژی مورد نیاز استفاده گردد و از این طریق در حدود ۲۰۵ تن بخار در ساعت با فشار ۴۰ بار تولید و به فروش رسد.

قرارداد انجام مهندسی پایه، تفصیلی، خرید تجهیزات با کنسرسیومی متشکل از شرکت های لورگی آلمان و پیدک ایران منعقد شد و کلیه فعالیت های مربوط به اجرای عملیات ساختمان و نصب توسط پیمانکاران ایرانی انجام گردید. براساس قرارداد با شرکت های لورگی و پیدک، فاز اول از سال ۱۳۸۰ آغاز و با ظرفیت سالیانه یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن متانول گرید AA در سال ۱۳۸۵ پایان یافت. با خاتمه عملیات اجرایی فاز دوم در سال ۱۳۸۸، شرکت پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و سیصد هزار تن در زمره پنج شرکت بزرگ تولید کننده این محصول در دنیا قرار گرفت.

ظرفیت تولیدی :

شرکت پتروشیمی خارک

معرفی شرکت :

مجتمع پتروشیمی خارک در ابتدا تحت عنوان شرکت سهامی شیمیایی خارک جهت بازیافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گازهای استحصالی چاه های حوزه نفتی فلات قاره ایران با مشارکت پنجاه- پنجاه بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت آمریکایی آموکو AMOCO با سرمایه ای معادل ۹۰۰ میلیون ریال تاسیس شد.

طراحی واحدهای عملیاتی توسط شرکت آمریکایی J.E.PRITCHARD و عملیات ساختمان و نصب آن توسط شرکت ژاپنی CHIYODA در اوایل ۱۳۴۴ هجری شمسی شروع و در اواسط سال ۱۳۴۸ هجری شمسی به پایان رسید.

در سال ۱۳۷۳ به منظور جلوگیری از سوختن گازهای سبک تولید شده در فرآیند مجتمع و تبدیل آن به فرآوردهائی با ارزش افزوده بالا و حرکت هر چه بیشتر به شمت خودکفایی، قطع وابستگی، افزایش صادرات، همچنین در جهت انتقال تکنولوژی، ایجاد افزایش در آمد ارزی،کاهش آلودگی محیط زیست و اشتغال در منطقه، طرح احداث واحد متانول خارک آغازگردید.

این واحد با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت لورگی آلمان و با سرمایه گذاری ارزی ۱۴۹/۵ میلیون دلار و ۴۶۵/۵ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار احداث و در سال ۱۳۷۸ به بهره برداری رسید.

ظرفیت تولیدی :

نتیجه گیری ( گروه محصولات پتروشیمی )

موارد مشترک در گروه مواد و محصولات دارویی :

۱- شرکت های زیرمجموعه گروه دارویی عمدتا مصارف ارزی بالا و منابع ارزی کمی دارند.

۲- حجم بالایی از فروش شرکت ها داخلی و صادرات آنها نسبت به فروش کل شرکت ناچیز می باشد.

۳- در شرکت های بررسی شده فروش سال مالی ۹۴ نسبت به سال مالی ۹۳ با تعدیل مثبت ۱۲ تا ۳۰ درصدی همراه می باشد .

۴- در این گروه شرکت ها برای مصارف ارزی ( تامین موا اولیه ) عمدتا از ارز با نرخ مبادله ای استفاده می نمایند .

۵- شرکت های دارویی به دلیل استفاده از ارز با نرخ مبادله ای برای تامین مواد اولیه و عدم وجود فروش صادراتی زیاد در صورت تک نرخی شدن ارز از این محل با تعدیل منفی همراه خواهند بود.

شرکت دارویی رازک

معرفی شرکت :

شرکت سهامی لابراتوارهای رازک در سال ۱۳۴۳ هجری شمسی (۱۹۶۴ میلادی) با نام شرکت سهامی لابراتوارهای فایزر تحت مالکیت شرکت فایزر آمریکا فعالیت خود را آغاز نمود. پس از انقلاب اسلامی، سهام این شرکت به سازمان صنایع ملی ایران انتقال یافت و نام آن به شرکت لابراتوارهای رازک تغییر یافت و در حال حاضر شرکت رازک بصورت سهامی عام ادامه فعالیت می دهد و سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می گردد.

شرکت رازک افتخار دارد خود را به عنوان اولین شرکت داروسازی ایران که موفق گردید در سال ۱۹۹۶ گواهینامه مدیریت تضمین کیفیت ISO ۹۰۰۲ را دریافت نماید، معرفی نماید.
این شرکت در سال 2002 میلادی نیز با دریافت گواهینامه کنترل زیست محیطی بر مبنای استاندارد
ISO ۱۴۰۰۱ سرفصل دیگری را بر افتخارات خود افزوده است. در سال ۲۰۰۴ ، شرکت رازک با خرید ۹۳% سهام شرکت داروسازی داملران واقع در شهر بروجرد، گام موثری در جهت اتحاد و همکاری دو شرکت برتر تولید کننده داروهای دامپزشکی در ایران جهت ایجاد قطب دارویی دامی کشور برداشت. طبق توافق های انجام شده بین دو شرکت، تعدادی محصولات دامپزشکی شرکت لابراتوارهای رازک در محل شرکت داملران تولید خواهد شد که این محصولات کماکان تحت نظارت علمی و فنی رازک و با نام و آرم شرکت لابراتوارهای رازک تولید و توزیع خواهند شد.

محل کارخانه : کیلومتر ۱۰ جاده مخصوص کرج

ظرفیت تولیدی :

شرکت دارویی اسوه

معرفی شرکت :

شرکت داروسازی اسوه (سهامی عام) با قدمتی بیش از 45 سال در سال 1345 با نام شرکت «ایران مرک» به صورت سهامی خاص تأسیس و از سال 1348 مورد بهره برداری قرار گرفت.
این شرکت در زمینی به مساحت 18 هزار متر مربع و زیربنای 10 هزار و 580 متر مربع احداث شده است و شامل دپارتمانهای تولید، آزمایشگاه های کنترل کیفیت، تحقیقات، فنی مهندسی، انبارها و اداری میباشد.
این شرکت در اسفند ماه سال 1360 به شرکت داروسازی "اسوه" تغییر نام داد و در سال 1370 به " سهامی عام " تبدیل شد و از اسفند ماه سال 1372 نیز در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

شرکت داروسازی اسوه دارای خطوط تولید قرص های ساده و روکش دار، قرص های جوشان، آمپول و فرآورده های استریل، سرنگ های از پیش پرشده و هم چنین خط ویژه تولید داروهای ضد سرطان میباشد.
این شرکت با قابلیت تولید انواع قرص های ساده و روکش دار و به طور خاص، تولید انواع قرص های جوشان، هم اکنون کامل ترین خط تولید مکمل های رژیمی - غذایی را به صورت قرص روکشدار، قرص جوشان در اختیار دارد.

یکی از بزرگترین افتخارات این شرکت، تولید داروی دفراسیروکس با نام اختصاصی اسورال® (Osveral) است که با دستیابی به این موفقیت، شرکت داروسازی اسوه نام خود را به عنوان اولین تولیدکننده ژنریک این محصول در جهان ثبت نمود.
داروی خوراکی دفراسیروکس جدیدترین دارو برای تسهیل دفع آهن در بیماران تالاسمی است که به شکل خوراکی و یک بار در روز مصرف می گردد و جایگزین داروی تزریقی دفروکسامین است.

محل کارخانه : تهران- کیلومتر ۴ جاده قدیم کرج- نرسیده به سه راه شیر پاستوریزه- شاد آباد- خیابان ۱۷ شهریور

ظرفیت تولیدی :

شرکت البرز دارو

معرفی شرکت :

شرکت البرز دارو ( سهامی عام ) در تاریخ ۱۳۵۵/۰۵/۱۱ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد. شرکت در تاریخ ۱۳۷۵/۰۹/۲۵ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۳۷۵/۱۱/۲۴ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت البرز دارو ( سهامی عام ) جز واحدهای تجاری فرعی گروه داروئی سبحان بوده و واحد تجاری اصلی و نهائی گروه، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام است.

مرکز اصلی شرکت و کارخانه در قزوین می باشد.

ظرفیت تولیدی :

نتیجه گیری ( گروه مواد و محصولات دارویی )

شرکت نیرو محرکه

معرفی شرکت:

این شرکت شامل شرکت اصلی ( شرکت صنعتی نیرومحرکه – سهامی عام ) و شرکت های فرعی می باشد.

شرکت صنعتی نیرومحرکه در تاریخ ۱۳۶۴/۰۳/۱۴ تحت نام شرکت تولیدی نیرومحرکه و موتورسیکلت ایرانی نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید و در تاریخ ۱۳۷۳/۱۲/۱۸ در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه در شهر صنعتی البرز واقع شده است.

ظرفیت تولیدی:

شرکت مهرکام پارس

معرفی شرکت:

شرکت مهر کام پارس در سال ۱۳۶۹ به عنوان شرکت طراحی و مهندسی قطعات تزئینی خودرو به ثبت رسید و از سال ۱۳۷۲ به جرگه تولید کنندگان مجموعه قطعات تزئینی پلیمری خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو پیوست . این شرکت ، تولید کننده قطعات بیرونی خودرو ، قطعات درونی خودرو، تهویه مطبوع و مجموعه صندلی درخودرو های خانواده پژو ۲۰۶ ، Roa ، Pars ، ۴۰۵ ، ۲۰۷ و سمند و سورن ، رانا، دنا، رنو لوگان (L۹۰) و رنو مگان، تیانا، قشقایی، نیسان ماکسیما، زانتیا، پراید، سوزکی، گراندویتارا، متکی بر تکنولوژی جدید مواد پلیمری می باشد.

مرکز اصلی شرکت و کارخانه ، واقع در کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج می باشد.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنایع ریخته گری ایران

معرفی شرکت:

شرکت صنایع ریخته گری ایران در سال ۱۳۵۴ به ثبت رسید و در سال ۱۳۶۶ پروانه بهره برداری خود را از وزارت صنایع سنگین وقت برای ظرفیت ۱۴۵۰۰ تن قطعات چدنی دریافت نمود. فعالیت های تولیدی شرکت از سال ۱۳۶۶ آغاز گردید و عمده تولیدات شرکت انواع قطعات چدنی خودرو از جمله بلوک سیلندر، سرسیلندر، دیسک ، کاسه ترمز، فلایویل، مانیفولد اگزوز و قطعات متنوع صنعتی دیگر می باشد. شرکت صنایع ریخته گری ایران علاوه بر بازارهای داخلی محصولات خود را به خارج از کشور نیز صادر می نماید.

شرکت صنایع ریخته گری ایران در زمینی به مساحت ۰۰۰ر۱۵۰ متر مربع در شهرصنعتی کاوه نزدیک شهر ساوه (۱۲۰ کیلومتری شهر تهران) واقع شده است .

ظرفیت تولیدی:

نتیجه گیری ( گروه قطعات خودرویی )

شرکت شیشه همدان

معرفی شرکت:

شرکت شیشه همدان (سهامی عام) در سال 1354 با مشارکت بانک صنعت و معدن (بانک اعتبارات صنعتی سابق) به صورت شرکت سهامی عام در همدان تأسیس گردید و در سال 1361 با ظرفیت 40000 تن در سال مورد بهره برداری قرار گرفت.
مرکز اصلی شرکت در شهرستان همدان کیلومتر 6 جاده همدان – تهران واقع شده است،

با توجه به نیاز روز افزون کشور به ظروف بسته بندی شیشه ای، به خصوص ظروفی که از نظر کیفی مطابق استاندارد جهانی باشد، طرح توسعه این شرکت در سال 1378 با ظرفیت 35000 تن در سال شروع به کار نمود.
تولیدات این شرکت در حال حاضر عبارتند از : انواع بطری آبلیمو، شربت، گلاب، الکل، عرقیات و روغن مایع (در حجم های مختلف) و شیشه های نوشابه، شیر، شیشه های سس، مرباجات، خیارشور و رب گوجه فرنگی (در حجم های مختلف) و بسیاری از شیشه های اختصاصی برابر سفارش مشتریان.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنایع خاک چینی ایران

معرفی شرکت:

شرکت سهامی صنایع خاک چینی ایران در سال ۱۳۶۴ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد. در سال ۱۳۶۷ مرکز قانونی شرکت از تهران به تبریز منتقل شد. شرکت در سال ۱۳۷۵ در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. محل استقرار کارخانه در پنج کیلومتری شمال غربی مرند قرار دارد.

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از کشف، استخراج، احداث کارخانجات و تاسیسات شستشو، تصفیه و تغلیظ کائولن صنعتی و سایر موارد اولیه ساخت سرامیک و فروش آن ها در داخل یا خارج از کشور.

ظرفیت تولیدی:

نتیجه گیری ( گروه سایر محصولات کانی های غیر فلزی )

موارد مشترک در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر :

- شرکت های زیرمجموعه این گروه همگن نمی باشند.

- شرکت های زیرمجموعه را می توان در سه گروه تولیدی روغن ، بیسکوییت و لبنیات تقسیم کرد.

- عمده مواد اولیه مستقیم گروه روغنی وارداتی می باشد.

- مصارف ارزی شرکت های زیرمجموعه عمدتا تامین مواد اولیه می باشد.

- در گروه تولیدکنندگان روغن مصارف ارزی براساس نرخ ارز مبادله ای می باشد.

شرکت مارگارین

معرفی شرکت:

شرکت سهامی عام مارگارین در سال ۱۳۳۲ تاسیس شد. در سال ۱۳۷۲ شرکت در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت سهامی عام مارگارین جز واحدهای تجاری شرکت توسعه صنایع بهشهر می باشد. مرکز اصلی آن در محل کارخانه واقع در کیلومتر ۳ جاده ورامین می باشد.

فعالیت اصلی شرکت عبارت است از احداث کارخانه روغنکشی تصفیه، هیدروژناسیون روغن، مارگارین سازی، تهیه روغن سالاد و ... می باشد.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنعتی بهشهر

معرفی شرکت:

شرکت صنعتی بهشهر ( سهامی عام ) در سال ۱۳۳۰ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس، در سال ۱۳۷۳ به شرکت سهامی عام و در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است.

مرکز اصلی و کارخانه در تهران، کیلومتر ۸ بزرگراه فتح واقع است.

موضوع اصلی شرکت عبارت است از تاسیس و بهره برداری از کارخانجات پنبه پاک کنی، روغنکشی، تصفیه روغن و سایر کارخانجات و تولید انواع محصولات از قبیل روغن، پنبه، لینتر و کنجاله.

ظرفیت تولیدی:

شرکت صنعتی پارس مینو

معرفی شرکت:

گروه صنعتی مینو از سال ۱۳۳۸ با تاسیس شرکت پارس مینو پا به عرصه گذاشت، سپس با تاسیس شرکت خوراک، جهت توزیع محصولات غذایی و دارویی، شرکت صنعتی مینو جهت تولید محصولات غذایی در استان زنجان و اخذ لیسانس تولید از شرکتهای معتبری چون ساندز سوئیس، بوتس و سرل انگلستان در گروه اقلام دارویی و اورال فرانسه در بخش آرایشی و بهداشتی توسعه یافت. هدف از تاسیس این شرکت تولید محصولات غذایی با مرغوبترین کیفیت می باشد.

شـرکت صنعتی پارس مـینـو (سهامی عام) بصـورت شرکت سـهامی در تاریـخ ۱۳۳۸/۰۸/۱۶ تاسـیس، شخصیت حقوقی شرکت در سال ۱۳۴۷به سهامی خاص تبدیل و در سال ۱۳۵۲به شرکت سهامی عام تغییر یافته است.

ظرفیت تولیدی:

نتیجه گیری ( گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر )

نکات مهم:

با توجه به اشتیاق خودروسازان خارجی برای ورود به ایران و بستن قرارداد با خودروسازان داخلی، نحوه تولید، نوع محصولات و پلتفرم های خط تولید دچار تغییرات اساسی می­شود و به همین دلیل محاسبات صورت گرفته به کلی تغییر خواهد کرد.

با نگاهی به صورت های مالی ۲ نکته زیر وجود دارد:

۱. در صورت تک نرخی شدن ارز و تغییرات در عملکرد شرکت بر درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها تاثیر خواهد گذاشت به همین دلیل نگاهی به این قلم از صورت سود و زیان در این صنعت خواهیم انداخت.

۲. نگاهی به هزینه های مالی خودروسازها که در صورت رفع تحریم ها و امکان استقراض خارجی با نرخ های پایین تر فراهم می­شود.

شرکت ایران خودرو

- ۶ درصد از فروش و ۱۷درصد از سود خالص در این شرکت در سال ۹۳ درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها می باشد.از همین رو در صورت تک نرخی شدن ارز بر این قلم از صورت سود و زیان در این شرکت اثر بسزایی خواهد گذاشت.

- هزینه های مالی در این شرکت ۷ درصد از فروش و نزدیک به ۲ برابر سود خالص سال ۹۳ همچنین لازم به توضیح است که ۸۴درصد نسبت بدهی این شرکت در سال ۹۳ بوده است.

شرکت پارس خودرو

- درآمد حاصل از سرمایه گذاری شرکت بسیار ناچیز می باشد.

- هزینه های مالی شرکت % ۲۷ فروش می باشد.

- نسبت بدهی شرکت % ۹۹/۷ درصد می باشد.

شرکت سایپا

- سود حاصل از سرمایه گذاری ها در این شرکت % ۱ فروش می باشد.

- هزینه های مالی شرکت % ۱۵ از فروش شرکت را تشکیل می دهد.

- نسبت بدهی شرکت در سال مالی ۹۳، % ۸۶ می باشد.

در پایان جا دارد از دوست گرامی، آقای دکتر مهدی کارنامه حقیقی که در تمامی مراحل انجام این تحلیل کمک شایانی به بنده و دیگر همکاران نموده اند کمال تشکر را داشته باشم

اثرات_تک_نرخی_شدن_ارز_بر_بازار_سرمایه

منابع:
  • تحلیلگران: الهام کاظمی ، وحید محمدی پلارتی و مهدی طاهری
  • مدیریت گروه تحلیل : آقای دکتر مهدی کارنامه حقیقی
1394/06/23 از نهایت‌نگر
0
/
26
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333