رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه
فولاد (مجاز)
فولاد مبارکه اصفهان
بورس
نظر شما راجع به این نماد چیست؟
نظرات معتبر: 0
ضریب توجه:
رصدکنندگان:
115

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست
نوع تحلیل : بنیادی   |   نظر کارشناس : صعودی

682

: مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی ایران می باشد که در سال 1372 تاسیس شده است. این مجتمع در ۷۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر اصفهان قرار گرفته و انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی را تولید می کند . در حالی مبارکه 138ريال سود دارد که افزایش نرخ فروش داخلی که در فصل بهار اتفاق افتاده و همچنین رسیدن نرخ فروش صادراتی به نرخ های جهانی منجر به افزایش سود تا 227ريال خواهد شد.
علت تحلیل: با توجه به رشد قیمت جهانی زغالسنگ، فولاد نیز شاهد رشد خواهد بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به رشد قیمت زغالسنگ در سطح جهانی و وابستگی چین به زغالسنگ به عنوان منبع انرژی در تولید فولاد، این انتظار وجود دارد که روند نرخ جهانی فولاد نیز بهبود یابد بنابراین مبارکه از دید بنیادی جذاب است.

معرفی:

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ ترین مجتمع صنعتی ایران می باشد که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شده است . این مجتمع در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان قرار گرفته و انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد ، قلع اندود، گالوانیزه و رنگی را تولید می کند .

فرآیند تولید در مبارکه به این صورت است که پودر سنگ آهن مورد نیاز این شرکت از معادنی همچون گل گهر و چادرملو تأمین می شود و به وسیله راه آهن به واحد انباشت و برداشت شرکت فولاد مبارکه حمل می گردد.

پودر سنگ آهن انباشت شده در واحد گُندله سازی تبدیل به گُندله شده و در واحد احیاء مستقیم، به آهن اسفنجی تبدیل می گردد و سپس در کوره های قوس الکتریکی واحد فولادسازی ذوب می شود. فولاد مذاب برای تبدیل به تختال(اسلب) به ماشین های ریخته گری مداوم منتقل می گردد.

تختال خنک و پرداخت شده و بعد از پیش گرم شدن در واحد نورد گرم، نورد شده و سپس به واحد تکمیل نورد گرم و یا به واحد اسیدشوئی می رود و سپس برای کاهش ضخامت به واحد نورد سرد، ارسال می گردد. همچنین بخشی از محصولات سرد نوردیده به واحدهای قلع اندود، گالوانیزه و رنگی ارسال میشود.

بر طبق آخرین اطلاعات موجود مصرف برق مجتمع ۵میلیون مگاوات در سال است یعنی به یک نیروگاه ۶۰۰مگاواتی با ظرفیت کامل نیاز دارد. آب مورد نیاز مجتمع نیز با برداشت آب از رودخانه زاینده رود تامین می شود که باز هم بنابر آخرین اطلاعات موجود ۱.۵ تا ۲ درصد از کل حجم آب این رودخانه توسط مبارکه مصرف می شود و در واقع مبارکه به ۳۰میلیون مترمکعب آب نیاز دارد. این فولاد ساز جهت کوره های خود ۳میلیارد مترمکعب گاز مصرف می کند که رقم بسیار با اهمیتی است و رتبه دوم را پس از پتروشیمی ها به خود اختصاص داده است.

محصولات فولاد مبارکه نیاز صنایع مختلف از جمله: خودروسازی، لوازم خانگی، لوله سازی، مخزن های تحت فشار، تجهیزات فلزی سبک و سنگین و غیره را تأمین می کند. محصولات این شرکت به بسیاری از کشورهای جهان در اروپا، آمریکای شمالی، خاوردور، آفریقا و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود. بازار مصرف متنوع محصولات باعث شده تا این شرکت علی رغم رکود داخلی و شرایط نه چندان مناسب همگروهان ، روزهای نسبتا بهتری را سپری کند .

سهامداران:

آخرین ترکیب سهامداران بر اساس صورت مجمع و تغییرات پس ازان به شرح جدول شماره یک است:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

صورت های مالی اساسی:

شرکت فولاد مبارکه با سرمایه اسمی ۷۵هزار میلیارد ریالی بزرگترین شرکت بازار سرمایه به لحاظ تعداد سهام و سرمایه اسمی است. این شرکت علاوه بر اینکه خود تولید کننده فولاد است، زیر مجموعه های عظیم فولاد سازی نیز دارد و ازین حیث یک هلدینگ محسوب می شود. در سال های گذشته مبارکه تمرکز خود را بر زنجیره تولید فولاد و افزایش مقدار تولید گذاشته اما در حال حاضر با رسیدن به ظرفیت مورد نظر، طرح هایی برای تکمیل زنجیره تولید خصوصا در بخش ماده اولیه و بهبود کیفیت محصول نهایی در دست اجرا دارد که عموم آنها در مرحله بهره برداری هستند بنابراین مبارکه شرکتی است که به بلوغ کافی رسیده و اجرای طرح های جدید نمی تواند تاثیر با اهمیت بر وضعیت این شرکت داشته باشد.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

الف) ترازنامه: فولاد مبارکه سال مالی منتهی به اسفند دارد. این فولاد ساز بورسی بر اساس ترازنامه سه ماهه ۹۹هزار میلیارد ریال دارایی جاری و ۱۰۴هزار میلیارد ریال بدهی جاری دارد. با توجه به اینکه بخش مهمی از بدهی های شرکت حساب پرداختنی و تسهیلات بانکی است، شرکت باید اقداماتی جهت بهبود ساختار مالی و نسبت جاری خود داشته باشد.

۵.۷درصد از دارایی های جاری را موجودی نقد و سرمایه گذاری کوتاه مدت( سپرده بانکی مدت دار) تشکیل داده که نسبت به ابتدای سال تغییر با اهمیتی نشان نمی دهد.

۴۲درصد از دارایی های جاری شرکت حساب های دریافتنی است. حدود ۸هزار میلیارد ریال از مجموع ۴۲هزار میلیارد ریال مطالبات ارزی تجاری به دلیل صادرات است. ۱۶هزار میلیارد ریال بر اساس تراز ۱۲ ماهه مطالبات از شرکت های عضو گروه فولاد مبارکه است. میزان مطالبات مشکوک الوصول بسیار اندک است و اقلام راکد و سنواتی دیده نمی شود.

۴۷درصد از مجموع دارایی های جاری شرکت را موجود مواد و کالا تشکیل داده که نسبت به ابتدای سال کاهش ۲.۳هزار میلیارد ریالی داشته و به رقم ۴۷هزار میلیارد ریال رسیده است. ۱۴هزار میلیارد ریال ازین مبلغ کالای ساخته شده یا در جریان ساخت، ۱۵هزار میلیارد ریال عمدتا کنسانتره و گندله و همچنین ۱۱هزار میلیارد ریال قطعات یدکی کارخانه است.

۳۸درصد از دارایی های بلند مدت شرکت، سرمایه گذاری ها است. عمده سرمایه گذاری در شرکت های بورسی است که بخش اعظم آن به شرح جدول زیر است:

افزایش ارزش به ازای هر سهم ۲۶۶ریال است که با توجه به قیمت بازار سهام فولاد مبارکه با اهمیت به نظر می رسد همچنین ارزش بخشی از پرتفوی بورسی شرکت ۷۰۰ریال به ازای هر سهم است که در مقایسه با ارزش بازار شرکت که به ازای هر سهم ۱۱۸۰ریال است با اهمیت به نظر می رسد.

در بخش بدهی ها ...

۲۸درصد از بدهی های جاری حساب های پرداختنی است. بالغ بر ۱۳هزار میلیارد ریال ازین مبلغ بدهی به شرکت گاز، چادرملو و شرکت های زیر مجموعه است. سپرده حسن انجام کار و اسناد خرید فولاد سپید دشت از ایمیدرو بخش دیگر حساب های پرداختنی است.

۵۵درصد از بدهی های جاری را تسهیلات بانکی ایجاد کرده است. تسهیلات اخذ شده از بانک ریالی و با نرخ متوسط ۲۵درصد و قرارداد آن تا سال ۱۳۹۷ است بنابراین اگر فولاد مبارکه امکان تسویه و اخذ مجدد تسهیلات داشته باشد، امکان کاهش آن وجود دارد با این حال تسهیلات مزبور در بخش جاری طبقه بندی شده است.

نتیجه: بخش سرمایه گذرای در فولاد مبارکه رقم با اهمیتی است اما شرکت علی رغم ۵۲هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری، بازده مناسبی کسب نمی کند که علت آن عدم سودآوری یا افت سودآوری شرکت های سرمایه پذیر تحت تاثیر شرایط جهانی و افت قیمت های فروش است. همچنین در حالی که شرکت فروش سالانه در سطح ۹۰هزار میلیارد ریال با بهای تمام شده ۶۴هزار میلیارد ریال دارد اما ۴۷هزار میلیارد ریال موجودی مواد و کالا در انبارها نگه داشته که رقم بالایی است. در نقطه مقابل میزان بدهی بانکی ۵۷هزار میلیارد ریال با نرخ بهره ۲۵درصد است که هزینه مالی سنگینی ایجاد می کند بنابراین با توجه به نسبت جاری کمتر از یک واحد، شرکت باید اقداماتی در جهت کاهش موجودی مواد، سودآور کردن یا واگذاری زیر مجموعه ها و تسویه بدهی بانکی یا کاهش نرخ بهره آن در دستور کار قرار دهد در غیر این صورت حجم بدهی بانک افزایش خواهد یافت.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

جدول فوق نشان می دهد که شرکت فولاد مبارکه دوره وصول مطالبات ۷۹روزه و دوره پرداخت ۴۶روزه دارد که معقول است اما دوره گردش کالا ۲۶۵روز برای سال جاری با فرض تحقق بودجه شرکت است و در سال گذشته ۳۱۷ روز بوده و این نسبت در سال ۹۱ در سطح ۱۷۳ روز بوده که با شیب تند صعودی به این نقطه رسیده و نشان می دهد که مبارکه باید بخش موجود مواد خود را مدیریت کند. همین عدم مدیریت باعث شده تا شرکت برای تامین سرمایه در گردش تسهیلات بانکی بگیرد و بر خلاف سال ۹۱ که ۴۵درصد از دارایی جاری با تسهیلات بانکی تامین شده بود همکنون ۶۱درصد از دارایی جاری با تسهیلات تامین شده باشد.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

ب) صورت جریان وجوه نقد:

در سه ماه نخست مبلغ فروش شرکت ۱۹هزار میلیارد ریال بوده که ۴هزار میلیارد ریال ورود وجه نقد عملیاتی محقق شده است. در فصل بهار، فولاد مبارکه ۶هزار میلیارد ریال از فرع تسهیلات خود را پرداخت کرده اما ضمن دریافت ۴۸هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید، ۴۲هزار میلیارد ریال ازان را بازپرداخت نموده بنابراین اصل تسهیلات به لحاظ نقدی رشد کرده است. شرایط کلی به نحوی است که مبارکه مادامی که موجودی مواد کالای خود را کاهش ندهد، احتمالا به مرور مجبور به افزایش حجم مانده تسهیلات می شود.

ج) صورت سود و زیان:

شرکت فولاد مبارکه اصفهان سود هر سهم خود را برای سال جاری ۱۳۸ریال پیشبینی کرده که در سه ماه نخست ۱۶ریال ازان را محقق کرده است. همچنین سود محقق شده سال ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۳۱۲ریال و ۱۰۶ ریال است.

در بخش فروش، شرکت توانایی تولید و فروش حدود ۶هزار تن ورق را دارد. این ورق ها ممکن است در مرحله گرم به فروش برسند یا تبدیل به ورق سرد، گالوانیزه و رنگی بشوند. مقاصد فروش نیز داخلی و صادراتی است که در بخش صادراتی عمدتا کشورهای اروپایی مد نظر هستند با این حال شرایط سیاسی، تحریم ها و رکود در داخل شرکت را مجبور به ارزان فروشی در بخش صادرات نموده است. این انتظار وجود دارد که بخش فروش شرکت به شرح زیر طی سال جاری تعدیل شود:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

لازم به ذکر است که نرخ های سه ماه اول به دلیل اینکه قرارداد فروش مبارکه با تحویل چند ماهه است، عملا مربوط به اواخر سال ۹۴ است بنابراین نرخ های جدید نسبت به سه ماه نخست رشد با اهمیتی نشان می دهد که بر اساس قیمت های واقعی فروش رفته در بورس کالا است. نرخ صادراتی نیز بر اساس یک تک محموله از فولاد مبارکه به مقصد اروپا فرض شده که معیاری واقعی است.

در بخش مواد اولیه، نرخ مصرف سنگ آهن، گندله و فلزات مصرفی جهت کوره، بر اساس مصوبه ایمیدرو تعدیل شده است. همچنین مقادیر مصرف بر اساس ضریب تبدیل کنسانتره به فولاد ذوبی ۱.۸ در نظر گرفته شده هرچند که استاندارد جهانی آن ۱.۶۴ است اما داده های تاریخی نشان می دهد مبارکه ضریب تبدیلی بین ۱.۷۵ تا ۲ داشته و میانگین آن ۱.۸۳ بوده است. با توجه به در نظر گرفتن ضریب تبدیل ۱.۸ واحدی، موجودی اول دوره و انتهای دوره برابر فرض شده و تعدیلی در موجودی مواد لحاظ نشده است.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

در بخش سربار و دستمزد، انرژی و مواد غیر مستقیم ضریبی از مقدار فروش لحاظ شده و کلیه دستمزد ها با شیب ۱۴درصد رشد داده شده است. در بخش هزینه های عمومی اداری نیز، هزینه های حق العمل کاری بورس، تبلیغات، حمل محصول صادراتی و موارد مشابه با در نظر گرفتن مقدار فروش داخلی یا صادراتی تعدیل شده است. هزینه مالی نیز ۱۸درصد مانده تسهیلات فرض شده و درآمد سرمایه گذاری به دلیل آنکه تقسیم سود سال ۹۴ شرکتها در بودجه سال ۹۵ مبارکه آمده، بنابراین بدون تعدیل لحاظ شده و ارقام واقعی بوده است.

جمیع موارد فوق، سود و زیان را به شرح زیر تعدیل می دهد:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

در حالی مبارکه ۱۳۸ریال سود دارد که افزایش نرخ فروش داخلی که در فصل بهار اتفاق افتاده و همچنین رسیدن نرخ فروش صادراتی به نرخ های جهانی منجر به افزایش سود تا ۲۲۷ریال خواهد شد. با توجه به اینکه مبارکه یک شرکت ۷۵میلیارد سهمی است، تغییرات هزینه ای تاثیر با اهمیتی بر شرکت ندارد ضمن اینکه بهای تمام شده، به دلایلی، ضریبی از نرخ های فروش است نتیجه اینکه حساسیت سود را نسبت به مقدار فروش و نرخ فروش محاسبه کرده ایم:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

با توجه به رشد قیمت زغالسنگ در سطح جهانی و وابستگی چین به زغالسنگ به عنوان منبع انرژی در تولید فولاد، این انتظار وجود دارد که روند نرخ جهانی فولاد نیز بهبود یابد بنابراین مبارکه از دید بنیادی از طرفی به ارزش اسمی نزدیک است و از طرف دیگر p.e معقولی دارد همچنین ارزش جایگزینی تجهیزات فولاد مبارکه ( فقط زنجیره فولاد سازی شرکت اصلی) حدود ۳میلیارد دلار است بنابراین کلیه عوامل نشان می دهد مبارکه کم ریسک و در شرایط نسبتا خوبی است.

تحلیلگر : ولید هلالات: مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی ایران می باشد که در سال 1372 تاسیس شده است. این مجتمع در ۷۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر اصفهان قرار گرفته و انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی را تولید می کند . در حالی مبارکه 138ريال سود دارد که افزایش نرخ فروش داخلی که در فصل بهار اتفاق افتاده و همچنین رسیدن نرخ فروش صادراتی به نرخ های جهانی منجر به افزایش سود تا 227ريال خواهد شد.
علت تحلیل: با توجه به رشد قیمت جهانی زغالسنگ، فولاد نیز شاهد رشد خواهد بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به رشد قیمت زغالسنگ در سطح جهانی و وابستگی چین به زغالسنگ به عنوان منبع انرژی در تولید فولاد، این انتظار وجود دارد که روند نرخ جهانی فولاد نیز بهبود یابد بنابراین مبارکه از دید بنیادی جذاب است.

معرفی:

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ ترین مجتمع صنعتی ایران می باشد که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شده است . این مجتمع در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان قرار گرفته و انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد ، قلع اندود، گالوانیزه و رنگی را تولید می کند .

فرآیند تولید در مبارکه به این صورت است که پودر سنگ آهن مورد نیاز این شرکت از معادنی همچون گل گهر و چادرملو تأمین می شود و به وسیله راه آهن به واحد انباشت و برداشت شرکت فولاد مبارکه حمل می گردد.

پودر سنگ آهن انباشت شده در واحد گُندله سازی تبدیل به گُندله شده و در واحد احیاء مستقیم، به آهن اسفنجی تبدیل می گردد و سپس در کوره های قوس الکتریکی واحد فولادسازی ذوب می شود. فولاد مذاب برای تبدیل به تختال(اسلب) به ماشین های ریخته گری مداوم منتقل می گردد.

تختال خنک و پرداخت شده و بعد از پیش گرم شدن در واحد نورد گرم، نورد شده و سپس به واحد تکمیل نورد گرم و یا به واحد اسیدشوئی می رود و سپس برای کاهش ضخامت به واحد نورد سرد، ارسال می گردد. همچنین بخشی از محصولات سرد نوردیده به واحدهای قلع اندود، گالوانیزه و رنگی ارسال میشود.

بر طبق آخرین اطلاعات موجود مصرف برق مجتمع ۵میلیون مگاوات در سال است یعنی به یک نیروگاه ۶۰۰مگاواتی با ظرفیت کامل نیاز دارد. آب مورد نیاز مجتمع نیز با برداشت آب از رودخانه زاینده رود تامین می شود که باز هم بنابر آخرین اطلاعات موجود ۱.۵ تا ۲ درصد از کل حجم آب این رودخانه توسط مبارکه مصرف می شود و در واقع مبارکه به ۳۰میلیون مترمکعب آب نیاز دارد. این فولاد ساز جهت کوره های خود ۳میلیارد مترمکعب گاز مصرف می کند که رقم بسیار با اهمیتی است و رتبه دوم را پس از پتروشیمی ها به خود اختصاص داده است.

محصولات فولاد مبارکه نیاز صنایع مختلف از جمله: خودروسازی، لوازم خانگی، لوله سازی، مخزن های تحت فشار، تجهیزات فلزی سبک و سنگین و غیره را تأمین می کند. محصولات این شرکت به بسیاری از کشورهای جهان در اروپا، آمریکای شمالی، خاوردور، آفریقا و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود. بازار مصرف متنوع محصولات باعث شده تا این شرکت علی رغم رکود داخلی و شرایط نه چندان مناسب همگروهان ، روزهای نسبتا بهتری را سپری کند .

سهامداران:

آخرین ترکیب سهامداران بر اساس صورت مجمع و تغییرات پس ازان به شرح جدول شماره یک است:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

صورت های مالی اساسی:

شرکت فولاد مبارکه با سرمایه اسمی ۷۵هزار میلیارد ریالی بزرگترین شرکت بازار سرمایه به لحاظ تعداد سهام و سرمایه اسمی است. این شرکت علاوه بر اینکه خود تولید کننده فولاد است، زیر مجموعه های عظیم فولاد سازی نیز دارد و ازین حیث یک هلدینگ محسوب می شود. در سال های گذشته مبارکه تمرکز خود را بر زنجیره تولید فولاد و افزایش مقدار تولید گذاشته اما در حال حاضر با رسیدن به ظرفیت مورد نظر، طرح هایی برای تکمیل زنجیره تولید خصوصا در بخش ماده اولیه و بهبود کیفیت محصول نهایی در دست اجرا دارد که عموم آنها در مرحله بهره برداری هستند بنابراین مبارکه شرکتی است که به بلوغ کافی رسیده و اجرای طرح های جدید نمی تواند تاثیر با اهمیت بر وضعیت این شرکت داشته باشد.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

الف) ترازنامه: فولاد مبارکه سال مالی منتهی به اسفند دارد. این فولاد ساز بورسی بر اساس ترازنامه سه ماهه ۹۹هزار میلیارد ریال دارایی جاری و ۱۰۴هزار میلیارد ریال بدهی جاری دارد. با توجه به اینکه بخش مهمی از بدهی های شرکت حساب پرداختنی و تسهیلات بانکی است، شرکت باید اقداماتی جهت بهبود ساختار مالی و نسبت جاری خود داشته باشد.

۵.۷درصد از دارایی های جاری را موجودی نقد و سرمایه گذاری کوتاه مدت( سپرده بانکی مدت دار) تشکیل داده که نسبت به ابتدای سال تغییر با اهمیتی نشان نمی دهد.

۴۲درصد از دارایی های جاری شرکت حساب های دریافتنی است. حدود ۸هزار میلیارد ریال از مجموع ۴۲هزار میلیارد ریال مطالبات ارزی تجاری به دلیل صادرات است. ۱۶هزار میلیارد ریال بر اساس تراز ۱۲ ماهه مطالبات از شرکت های عضو گروه فولاد مبارکه است. میزان مطالبات مشکوک الوصول بسیار اندک است و اقلام راکد و سنواتی دیده نمی شود.

۴۷درصد از مجموع دارایی های جاری شرکت را موجود مواد و کالا تشکیل داده که نسبت به ابتدای سال کاهش ۲.۳هزار میلیارد ریالی داشته و به رقم ۴۷هزار میلیارد ریال رسیده است. ۱۴هزار میلیارد ریال ازین مبلغ کالای ساخته شده یا در جریان ساخت، ۱۵هزار میلیارد ریال عمدتا کنسانتره و گندله و همچنین ۱۱هزار میلیارد ریال قطعات یدکی کارخانه است.

۳۸درصد از دارایی های بلند مدت شرکت، سرمایه گذاری ها است. عمده سرمایه گذاری در شرکت های بورسی است که بخش اعظم آن به شرح جدول زیر است:

افزایش ارزش به ازای هر سهم ۲۶۶ریال است که با توجه به قیمت بازار سهام فولاد مبارکه با اهمیت به نظر می رسد همچنین ارزش بخشی از پرتفوی بورسی شرکت ۷۰۰ریال به ازای هر سهم است که در مقایسه با ارزش بازار شرکت که به ازای هر سهم ۱۱۸۰ریال است با اهمیت به نظر می رسد.

در بخش بدهی ها ...

۲۸درصد از بدهی های جاری حساب های پرداختنی است. بالغ بر ۱۳هزار میلیارد ریال ازین مبلغ بدهی به شرکت گاز، چادرملو و شرکت های زیر مجموعه است. سپرده حسن انجام کار و اسناد خرید فولاد سپید دشت از ایمیدرو بخش دیگر حساب های پرداختنی است.

۵۵درصد از بدهی های جاری را تسهیلات بانکی ایجاد کرده است. تسهیلات اخذ شده از بانک ریالی و با نرخ متوسط ۲۵درصد و قرارداد آن تا سال ۱۳۹۷ است بنابراین اگر فولاد مبارکه امکان تسویه و اخذ مجدد تسهیلات داشته باشد، امکان کاهش آن وجود دارد با این حال تسهیلات مزبور در بخش جاری طبقه بندی شده است.

نتیجه: بخش سرمایه گذرای در فولاد مبارکه رقم با اهمیتی است اما شرکت علی رغم ۵۲هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری، بازده مناسبی کسب نمی کند که علت آن عدم سودآوری یا افت سودآوری شرکت های سرمایه پذیر تحت تاثیر شرایط جهانی و افت قیمت های فروش است. همچنین در حالی که شرکت فروش سالانه در سطح ۹۰هزار میلیارد ریال با بهای تمام شده ۶۴هزار میلیارد ریال دارد اما ۴۷هزار میلیارد ریال موجودی مواد و کالا در انبارها نگه داشته که رقم بالایی است. در نقطه مقابل میزان بدهی بانکی ۵۷هزار میلیارد ریال با نرخ بهره ۲۵درصد است که هزینه مالی سنگینی ایجاد می کند بنابراین با توجه به نسبت جاری کمتر از یک واحد، شرکت باید اقداماتی در جهت کاهش موجودی مواد، سودآور کردن یا واگذاری زیر مجموعه ها و تسویه بدهی بانکی یا کاهش نرخ بهره آن در دستور کار قرار دهد در غیر این صورت حجم بدهی بانک افزایش خواهد یافت.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

جدول فوق نشان می دهد که شرکت فولاد مبارکه دوره وصول مطالبات ۷۹روزه و دوره پرداخت ۴۶روزه دارد که معقول است اما دوره گردش کالا ۲۶۵روز برای سال جاری با فرض تحقق بودجه شرکت است و در سال گذشته ۳۱۷ روز بوده و این نسبت در سال ۹۱ در سطح ۱۷۳ روز بوده که با شیب تند صعودی به این نقطه رسیده و نشان می دهد که مبارکه باید بخش موجود مواد خود را مدیریت کند. همین عدم مدیریت باعث شده تا شرکت برای تامین سرمایه در گردش تسهیلات بانکی بگیرد و بر خلاف سال ۹۱ که ۴۵درصد از دارایی جاری با تسهیلات بانکی تامین شده بود همکنون ۶۱درصد از دارایی جاری با تسهیلات تامین شده باشد.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

ب) صورت جریان وجوه نقد:

در سه ماه نخست مبلغ فروش شرکت ۱۹هزار میلیارد ریال بوده که ۴هزار میلیارد ریال ورود وجه نقد عملیاتی محقق شده است. در فصل بهار، فولاد مبارکه ۶هزار میلیارد ریال از فرع تسهیلات خود را پرداخت کرده اما ضمن دریافت ۴۸هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید، ۴۲هزار میلیارد ریال ازان را بازپرداخت نموده بنابراین اصل تسهیلات به لحاظ نقدی رشد کرده است. شرایط کلی به نحوی است که مبارکه مادامی که موجودی مواد کالای خود را کاهش ندهد، احتمالا به مرور مجبور به افزایش حجم مانده تسهیلات می شود.

ج) صورت سود و زیان:

شرکت فولاد مبارکه اصفهان سود هر سهم خود را برای سال جاری ۱۳۸ریال پیشبینی کرده که در سه ماه نخست ۱۶ریال ازان را محقق کرده است. همچنین سود محقق شده سال ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۳۱۲ریال و ۱۰۶ ریال است.

در بخش فروش، شرکت توانایی تولید و فروش حدود ۶هزار تن ورق را دارد. این ورق ها ممکن است در مرحله گرم به فروش برسند یا تبدیل به ورق سرد، گالوانیزه و رنگی بشوند. مقاصد فروش نیز داخلی و صادراتی است که در بخش صادراتی عمدتا کشورهای اروپایی مد نظر هستند با این حال شرایط سیاسی، تحریم ها و رکود در داخل شرکت را مجبور به ارزان فروشی در بخش صادرات نموده است. این انتظار وجود دارد که بخش فروش شرکت به شرح زیر طی سال جاری تعدیل شود:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

لازم به ذکر است که نرخ های سه ماه اول به دلیل اینکه قرارداد فروش مبارکه با تحویل چند ماهه است، عملا مربوط به اواخر سال ۹۴ است بنابراین نرخ های جدید نسبت به سه ماه نخست رشد با اهمیتی نشان می دهد که بر اساس قیمت های واقعی فروش رفته در بورس کالا است. نرخ صادراتی نیز بر اساس یک تک محموله از فولاد مبارکه به مقصد اروپا فرض شده که معیاری واقعی است.

در بخش مواد اولیه، نرخ مصرف سنگ آهن، گندله و فلزات مصرفی جهت کوره، بر اساس مصوبه ایمیدرو تعدیل شده است. همچنین مقادیر مصرف بر اساس ضریب تبدیل کنسانتره به فولاد ذوبی ۱.۸ در نظر گرفته شده هرچند که استاندارد جهانی آن ۱.۶۴ است اما داده های تاریخی نشان می دهد مبارکه ضریب تبدیلی بین ۱.۷۵ تا ۲ داشته و میانگین آن ۱.۸۳ بوده است. با توجه به در نظر گرفتن ضریب تبدیل ۱.۸ واحدی، موجودی اول دوره و انتهای دوره برابر فرض شده و تعدیلی در موجودی مواد لحاظ نشده است.

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

در بخش سربار و دستمزد، انرژی و مواد غیر مستقیم ضریبی از مقدار فروش لحاظ شده و کلیه دستمزد ها با شیب ۱۴درصد رشد داده شده است. در بخش هزینه های عمومی اداری نیز، هزینه های حق العمل کاری بورس، تبلیغات، حمل محصول صادراتی و موارد مشابه با در نظر گرفتن مقدار فروش داخلی یا صادراتی تعدیل شده است. هزینه مالی نیز ۱۸درصد مانده تسهیلات فرض شده و درآمد سرمایه گذاری به دلیل آنکه تقسیم سود سال ۹۴ شرکتها در بودجه سال ۹۵ مبارکه آمده، بنابراین بدون تعدیل لحاظ شده و ارقام واقعی بوده است.

جمیع موارد فوق، سود و زیان را به شرح زیر تعدیل می دهد:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

در حالی مبارکه ۱۳۸ریال سود دارد که افزایش نرخ فروش داخلی که در فصل بهار اتفاق افتاده و همچنین رسیدن نرخ فروش صادراتی به نرخ های جهانی منجر به افزایش سود تا ۲۲۷ریال خواهد شد. با توجه به اینکه مبارکه یک شرکت ۷۵میلیارد سهمی است، تغییرات هزینه ای تاثیر با اهمیتی بر شرکت ندارد ضمن اینکه بهای تمام شده، به دلایلی، ضریبی از نرخ های فروش است نتیجه اینکه حساسیت سود را نسبت به مقدار فروش و نرخ فروش محاسبه کرده ایم:

غول فولادی، به سود مناسبی خواهد نشست

با توجه به رشد قیمت زغالسنگ در سطح جهانی و وابستگی چین به زغالسنگ به عنوان منبع انرژی در تولید فولاد، این انتظار وجود دارد که روند نرخ جهانی فولاد نیز بهبود یابد بنابراین مبارکه از دید بنیادی از طرفی به ارزش اسمی نزدیک است و از طرف دیگر p.e معقولی دارد همچنین ارزش جایگزینی تجهیزات فولاد مبارکه ( فقط زنجیره فولاد سازی شرکت اصلی) حدود ۳میلیارد دلار است بنابراین کلیه عوامل نشان می دهد مبارکه کم ریسک و در شرایط نسبتا خوبی است.

تحلیلگر : ولید هلالات


1395/07/03
0
/
13
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333