رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه
سخاش (مجاز)
سیمان خاش
بورس
نظر شما راجع به این نماد چیست؟
نظرات معتبر: 0
ضریب توجه:
رصدکنندگان:
7

تحلیل سودآوری سیمان خاش
نوع تحلیل : بنیادی   |   نظر کارشناس : صعودی

182

: شرکت سیمان خاش در سال 1365 به صورت شرکت سهامی خاص در تهران تاسیس شد و پس از پذیرش در بورس طی سال 1382 برای اولین بار در بازار مورد معامله قرار گرفت. این شرکت با سرمایه اسمی 125میلیارد ريال توان تولید 820هزار تن سیمان در سال را دارد و در سال 94 موفق به کسب 2155ريال سود شده در حالی که شرایط رکودی منجر شده تا شرکت برای سال جاری سود 941ريالی را پیشبینی کند. تغییرات نرخ فروش تاثیر با اهمیتی بر سودآوری این شرکت دارد.
علت تحلیل: بررسی تاثیر تغییرات نرخ فروش با توجه به احتمال رشد نرخ ها در نیمه دوم سال
نتیجه‌گیری: افزایش نرخ فروش در سطح کشور به قیمت های مصوب رشد محسوس سودآوری را به دنبال خواهد داشت.

تعریف سیمان :

سیمان ماده ای چسبنده است که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارا است و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسید های معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد ساخته می شود.

به محصول ایجاد شده ، پس از حرارت دادن مواد معدنی فوق الذکر ، کلینکر گویند . کلینکر جزء یکی از مواد اولیه تولید سیمان به شمار رفته و یک محصول فرایندی است و برحسب نوع سیمان، در ترکیب سیمان استفاده می شود .

از آسیاب کردن کلینکر به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ ، سیمان تیپ های مختلف بدست می آید . همچنین با اضافه نمودن پوزولان به کلینکر ، سیمان پوزولانی حاصل می شود. پوزولان گونه ای خاکستر آتشفشانی ریزدانه است که در ساخت بتن کاربرد دارد.

سیمان پرتلند هم نوعی سیمان هیدرولیک است و از پودر کردن کلینکری که عمدتاً از اکسیدهای سیلیسی، آلومینیومی و آهنی بدست می آید. تفاوت سیمان پرتلند و پوزولانی به این صورت است که بتن دارای پوزولان، نسبت به بتن با سیمان پرتلند آهسته تر به مقاومت اولیه می رسد، اما مقاومت نهایی آن، بیشتر از مقاومت بتن با سیمان پرتلند است.

معرفی شرکت : شرکت سیمان خاش در سال 1365 به صورت شرکت سهامی خاص در تهران تاسیس شد و پس از پذیرش در بورس طی سال 1382 برای اولین بار در بازار مورد معامله قرار گرفت. با توجه به قرارگیری این شرکت در شهر خاش از استان سیستان و بلوچستان، تاکنون امکان گازرسانی به شرکت فراهم نبوده بنابراین این شرکت سیمانی از مازوت به عنوان سوخت جهت تولید کلینگر و سیمان بهره می برد. دراین کارخانه انواع مختلف سیمان تیپ 2، تیپ 325، تیپ 425 و پوزولانی ویژه تولید می شود. ظرفیت اسمی این کارخانه 820هزار تن انواع سیمان است که در سال گذشته 808هزار تن سیمان به فروش رسیده است.

انواع سیمان:

سیمان نوع دو : این نوع سیمان علاوه بر کاربردهای عمومی و مصرف در بتن ریزی ها و فونداسیون ها در محیط هایی که احتمال حمله سولفات ها وجود دارد و یا محل هایی که غلظت سولفات در آب های زیر زمینی و یا خاک ها، بالاتر از حد معمول است مناسب می باشد.

سیمان نوع ۳۲۵ : این سیمان به عنوان سیمان پرتلند معمولی برای مصارف عمومی در ساخت ملات یا بتن به کار می رود و حداقل مقاومت ۲۸ روزه آن باید ۳۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد. از این سیمان جهت مصارف عمومی و شرایط آب و هوایی عادی و جایی که مشکل سولفات و کلر وجود نداشته باشد استفاده می شود.

سیمان نوع ۴۲۵ : این سیمان دارای مشخصات شیمیایی و فیزیکی سیمان ۳۲۵ است اما دارای مقاومت فشار اولیه (۲ روزه) حداقل ۱۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و مقاومت نهایی (۲۸ روزه) حداقل ۴۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و حداکثر ۶۲۵ کیلو گرم بر سانتی متر مربع می باشد که یک سیمان زود سخت شونده محسوب شده و در کلیه سازه های بتنی مسلح و غیر مسلح که نیاز به مقاومت اولیه و نهایی بیشتر می باشد ، قابلیت کاربرد دارد.

سیمان پوزولانی ویژه : این نوع سیمان که معروف به سیمانهای مخلوط می باشد با افزایش ۱ تا ۱۵ درصد پوزولان به کلینکر در آسیابهای سیمان بدست می آید. در این سیمان ، ماده پوزولانی بیش از ۱۵درصد و تا ۴۰درصد وزنی سیمان پرتلند پوزولانی را تشکیل می دهد. این سیمان دارای حرارت هیدراتاسیون پایین بوده و در برابر املاح شیمیایی مقاوم است. این محصول به منظور استفاده در بتن ریزی های حجیم مانند سد ، فونداسیون ، پل و مناطقی که احتمال وقوع واکنش های سیلیکاتی و قلیایی وجود دارد، تولید شده است.

ترکیب سهامداران :

تحلیل سودآوری سیمان خاش

صورت های مالی اساسی

شرکت سیمان خاش سال مالی منتهی به اسفند ماه دارد. این شرکت با سرمایه اسمی ۱۲۵میلیارد ریالی در بازار دوم بورس پذیرش شده است. طبق قوانین درج، حداقل سرمایه شرکت های بورسی در این بازار ۲۰۰میلیارد ریال است بنابراین شرکت طبق الزامات باید در پی انجام افزایش سرمایه باشد.

الف) ترازنامه: با توجه به سال مالی شرکت، ترازنامه سه ماهه سیمان خاش نشان می دهد که شرکت در مقابل ۷۹۴میلیارد ریال دارایی جاری، ۸۰۳میلیارد ریال بدهی جاری دارد. بخش سرمایه گذاری های کوتاه مدت، حساب دریافتنی و موجودی کالا تشکیل دهنده بخش اعظم دارایی های جاری است در حالی که سود سهام پرداختنی، تسهیلات بانکی و حساب پرداختنی غیر تجاری، بخش اعظم بدهی های جاری را تشکیل داده است.

تحلیل سودآوری سیمان خاش

سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت ۲۶درصد از کل دارایی های جاری است. از مجموع این مبلغ حدود ۱۸۰میلیارد ریال(بر اساس گزارش ۱۲ ماهه) سپرده سرمایه گذاری بانکی است همچنین بخش پرتفوی بورسی با بهای تمام شده ۱۲میلیارد ریال ارزش بازار ۴۰میلیارد ریالی دارد بنابراین ارزش افزوده پرتفوی بورسی به ازای هر سهم ۲۳۰ریال است که نسبت به ارزش بازار شرکت ( ۸۸۰میلیارد ریال – ۷۲۰۰ریال هر سهم ) با اهمیت قلمداد نمی شود. در بخش بلند مدت سرمایه گذاری به بهای تمام شده ۴۰میلیارد ریال عمدتا سپرده های بانکی است.

موجودی کالا ۵۱درصد از مجموع دارایی های جاری شرکت را تشکیل داده است. بخش مهمی از این مبلغ مربوط به لوازم یدکی است و مجموع مواد اولیه و محصول ساخته شده کمتراز ۲۳۰ میلیارد ریال (کل بهای تمام شده یک سال ۶۸۰میلیارد ریال) است و نسبتا رقم بالایی است که نشان می دهد شرکت با دپوی مقدار بالایی مواد اولیه مواجه است. بر طبق اطلاعات موجود در پایان سال گذشته این شرکت ۱۶۲هزار تن کلینکر و ۲۸هزار تن سیمان در انبارها داشته است که برابر با تولید حدود ۲ ماه شرکت است. می توان گفت رقم موجودی مواد برای یک شرکت ازین صنعت نسبتا بالا است اما در مقطع فعلی نسبت به همگروهان خوب است.

حساب پرداختنی غیر تجاری عمدتا بابت خرید مازوت و هزینه های بندری جهت ارسال محصولات است. تسهیلات بانکی اخذ شده ۲۲درصد از بدهی های جاری است که نرخ آن کمتر از ۲۰درصد است. ۷۴میلیارد ریال از این تسهیلات بابت یارانه حامل های انرژی است که کارمزد و سودی احتمالا نخواهد داشت.

*نتیجه: شرکت سیمان خاش منابع خوبی نزد بانک ها سپرده کرده است و با توجه به اینکه ارزش بازار شرکت ۸۸۰میلیارد ریال است است تقریبا ۲۲۰میلیارد ریال سپرده نزد بانک دارد که رقم با اهمیتی محسوب می شود اما میزان موجودی مواد این شرکت رقم نسبتا بالایی است که می تواند علامتی برای رکود باشد که باعث می شود شرکت کلینکر را با حاشیه سود نسبتا کمی از طریق بنادر جنوبی صادر کند تا در ظرفیت کامل به تولید بپردازد. همچنین مازوت سوز بودن این شرکت به دلیل عدم دسترسی به گاز یک نکته منفی است که دولت فعلی برای حمایت از تولید، مازوت را به نرخ گاز به این شرکت تحویل می دهد اما طرح انتقال گاز به منطقه خاش همکنون در دستور کار دولت است و بر طبق گزارش فعالیت هیات مدیره،طرح گازسوز شدن کوره های این شرکت همکنون ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته و این ریسک طی ماه های آتی از سیمان خاش حذف می شود.

ب) صورت جریان وجوه نقد: سیمان خاش در ۳ ماه نخست ۶۱میلیارد ریال ورود وجه نقد عملیاتی داشته و توانسته ۲۶میلیارد ریال از تسهیلات بانکی اخذ شده را تسویه و ۱۲میلیارد ریال سرمایه گذاری جدید نیز انجام دهد بنابراین شرایط به نحوی است که شرکت نیازمند افزایش تسهیلات و یا استفاده از منابع نقد خود جهت پرداخت بدهی نیست. مادامی که شرکت سود سهام پرداختنی را از محل منابع نقد پرداخت نکند، وضعیت شرکت با گذر زمان بهتر نیز می شود و روند سرمایه گذاری ها صعودی خواهد بود.

ج) صورت سود و زیان: شرکت سیمان خاش با سرمایه اسمی ۱۲۵میلیارد ریال در سال ۹۲ و ۹۳ به ترتیب ۱۹۲۶ریال و ۲۱۲۷ریال سود ساخت. این شرکت در سال گذشته نیز به سود ۲۱۵۵ریالی دست یافت اما برای سال جاری ۹۴۱ریال سود پیشبینی کرده که در سه ماه نخست ۳۱۷ریال ازان معادل ۳۴درصد محقق شده است.

این شرکت سیمانی برای سال جاری، قصد دارد ۸۳۰هزار تن کلینکر و ۷۷۰هزار تن سیمان تولید کند و ضمن فروش کل سیمان تولید شده، کلینکر دپو شده از سال قبل و مازاد تولید سال جاری را به مقدار ۱۵۰هزار تن صادر کند. مجموع فروش شرکت ۹۲۰هزار تن پیشبینی شده که بر اساس گزارش تحلیلی امکان تحقق فروش ۹۸۰هزار تنی وجود دارد و در حالی که صنعت سیمان دچار رکود و عدم تحقق برنامه های فروش است، شرکت سیمان خاش فراتر از برنامه ها پیش خواهد رفت.

جدول زیر وضعیت سال ۹۴، پیشبینی سال جاری، واقعی سه ماه نخست و پیشبینی تحلیلی را در بخش فروش نشان می دهد:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

با توجه به تغییرات فروش مقداری، با تناسبی معقول، مقادیر مصرف مواد و انرژی نیز تعدیل شده و با توجه به اینکه بخشی از محصول دپو شده در انبار به فروش می رسد، بنابراین میزان موجودی پایان دوره ۳۴میلیارد ریال کمتر از ابتدای دوره فرض شده است:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

سایر بخش ها، همچون هزینه های عمومی اداری بر اساس واقعیات سه ماه نخست و واقعی سال ۹۴ تعدیل شده است. هزینه مالی با توجه به مانده واقعی تسهیلات و نرخ بهره اعلامی آنها واقعی شده است. درآمد سرمایه گذرای با توجه به سوابق و واقعی سه ماه نخست، با فرض افزایش دوره رسوب منابع مالی در بانک ها، با افزایش فرض شده و نتیجه عوامل منجر به تعدیل سود و زیان به شرح زیر خواهد بود:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

ملاحظه می شود که سود عملیاتی از ۱۰۴میلیارد ریال پیشبینی شده به ۸۲میلیارد ریال کاهش و سود سرمایه گذاری به دلیل رسوب منابع در بانک ها بر اساس واقعیات و سوابق افزایش ۱۹میلیارد ریالی را تجربه می کند. این انتظار وجود دارد که در سه ماه دوم شرکت نتواند سود عملیاتی فصل بهار را تکرار کند که این موضوع تحت تاثیر نحوه شناسایی و تعدیل موجودی انبار است و در واقع کاهش موجودی پایان دوره بهای تمام شده را افزایش خواهد داد با این حال سخاش که طرح گازسوز کردن کوره های خود را در برنامه دارد، نسبت به سایر سیمانی ها شرایط بسیار بهتری دارد ازین جهت که در فروش مقداری مشکلی ندارد اما به دلیل کاهش نرخ فروش در سطح کشور، این شرکت نیز فعالیت را با تخفیف نقدی انجام می دهد با این حال در مقطعی که شرکت های سیمانی بتوانند در سطح نرخ های مصوب فروش را انجام دهند، سخاش نیز با شتاب بالایی سود خود را افزایش می دهد و می تواند به جای کلینکر، سیمان را بفروشد تا حاشیه سود بهتری کسب کند نتیجه اینکه در یک بازار نرمال که صنعت سیمان به حالت عادی درآمده باشد، سخاش قادر است به یکباره با تغییر در ترکیب فروش، سود سال ۹۴ را تکرار کند.

با توجه به اینکه شرکت نهایتا قادر به فروش ۸۲۰هزار تن سیمان به صورت قابل تکرار است، می توان تحلیل حساسیت را بر مبنای مقدار فروش و میانگین نرخ فروش در نظر گرفت. جدول تحلیل حساسیت زیر نشان خواهد داد که تغییرات فروش مقدار سیمان بین ۷۰۰هزار تن تا ۸۲۰هزار تن و همینطور تغییرات نرخ فروش با فواصل ۲.۵درصدی چه تاثیری بر eps دارد:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

مشاهده می شود که اگر نرخ های فروش ۵درصد نسبت به وضعیت جاری افزایش یابد، شرکت ۱۲۷۱ریال سود خواهد ساخت بنابراین سودآوری سخاش بسیار حساس به نرخ است و مقدار فروش بر آن تاثیر کمتری دارد و این یعنی اگر صنعت سیمان بتواند به میانگین نرخ فروش ۱۱۵هزار تومانی خود در هر تن برسد، سخاش صعود با اهمیتی در eps انجام می دهد و به راحتی سود سال ۹۴ و ۹۳ را تکرار می کند.

تحلیلگر : ولید هلالات: شرکت سیمان خاش در سال 1365 به صورت شرکت سهامی خاص در تهران تاسیس شد و پس از پذیرش در بورس طی سال 1382 برای اولین بار در بازار مورد معامله قرار گرفت. این شرکت با سرمایه اسمی 125میلیارد ريال توان تولید 820هزار تن سیمان در سال را دارد و در سال 94 موفق به کسب 2155ريال سود شده در حالی که شرایط رکودی منجر شده تا شرکت برای سال جاری سود 941ريالی را پیشبینی کند. تغییرات نرخ فروش تاثیر با اهمیتی بر سودآوری این شرکت دارد.
علت تحلیل: بررسی تاثیر تغییرات نرخ فروش با توجه به احتمال رشد نرخ ها در نیمه دوم سال
نتیجه‌گیری: افزایش نرخ فروش در سطح کشور به قیمت های مصوب رشد محسوس سودآوری را به دنبال خواهد داشت.

تعریف سیمان :

سیمان ماده ای چسبنده است که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارا است و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسید های معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد ساخته می شود.

به محصول ایجاد شده ، پس از حرارت دادن مواد معدنی فوق الذکر ، کلینکر گویند . کلینکر جزء یکی از مواد اولیه تولید سیمان به شمار رفته و یک محصول فرایندی است و برحسب نوع سیمان، در ترکیب سیمان استفاده می شود .

از آسیاب کردن کلینکر به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ ، سیمان تیپ های مختلف بدست می آید . همچنین با اضافه نمودن پوزولان به کلینکر ، سیمان پوزولانی حاصل می شود. پوزولان گونه ای خاکستر آتشفشانی ریزدانه است که در ساخت بتن کاربرد دارد.

سیمان پرتلند هم نوعی سیمان هیدرولیک است و از پودر کردن کلینکری که عمدتاً از اکسیدهای سیلیسی، آلومینیومی و آهنی بدست می آید. تفاوت سیمان پرتلند و پوزولانی به این صورت است که بتن دارای پوزولان، نسبت به بتن با سیمان پرتلند آهسته تر به مقاومت اولیه می رسد، اما مقاومت نهایی آن، بیشتر از مقاومت بتن با سیمان پرتلند است.

معرفی شرکت : شرکت سیمان خاش در سال 1365 به صورت شرکت سهامی خاص در تهران تاسیس شد و پس از پذیرش در بورس طی سال 1382 برای اولین بار در بازار مورد معامله قرار گرفت. با توجه به قرارگیری این شرکت در شهر خاش از استان سیستان و بلوچستان، تاکنون امکان گازرسانی به شرکت فراهم نبوده بنابراین این شرکت سیمانی از مازوت به عنوان سوخت جهت تولید کلینگر و سیمان بهره می برد. دراین کارخانه انواع مختلف سیمان تیپ 2، تیپ 325، تیپ 425 و پوزولانی ویژه تولید می شود. ظرفیت اسمی این کارخانه 820هزار تن انواع سیمان است که در سال گذشته 808هزار تن سیمان به فروش رسیده است.

انواع سیمان:

سیمان نوع دو : این نوع سیمان علاوه بر کاربردهای عمومی و مصرف در بتن ریزی ها و فونداسیون ها در محیط هایی که احتمال حمله سولفات ها وجود دارد و یا محل هایی که غلظت سولفات در آب های زیر زمینی و یا خاک ها، بالاتر از حد معمول است مناسب می باشد.

سیمان نوع ۳۲۵ : این سیمان به عنوان سیمان پرتلند معمولی برای مصارف عمومی در ساخت ملات یا بتن به کار می رود و حداقل مقاومت ۲۸ روزه آن باید ۳۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد. از این سیمان جهت مصارف عمومی و شرایط آب و هوایی عادی و جایی که مشکل سولفات و کلر وجود نداشته باشد استفاده می شود.

سیمان نوع ۴۲۵ : این سیمان دارای مشخصات شیمیایی و فیزیکی سیمان ۳۲۵ است اما دارای مقاومت فشار اولیه (۲ روزه) حداقل ۱۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و مقاومت نهایی (۲۸ روزه) حداقل ۴۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و حداکثر ۶۲۵ کیلو گرم بر سانتی متر مربع می باشد که یک سیمان زود سخت شونده محسوب شده و در کلیه سازه های بتنی مسلح و غیر مسلح که نیاز به مقاومت اولیه و نهایی بیشتر می باشد ، قابلیت کاربرد دارد.

سیمان پوزولانی ویژه : این نوع سیمان که معروف به سیمانهای مخلوط می باشد با افزایش ۱ تا ۱۵ درصد پوزولان به کلینکر در آسیابهای سیمان بدست می آید. در این سیمان ، ماده پوزولانی بیش از ۱۵درصد و تا ۴۰درصد وزنی سیمان پرتلند پوزولانی را تشکیل می دهد. این سیمان دارای حرارت هیدراتاسیون پایین بوده و در برابر املاح شیمیایی مقاوم است. این محصول به منظور استفاده در بتن ریزی های حجیم مانند سد ، فونداسیون ، پل و مناطقی که احتمال وقوع واکنش های سیلیکاتی و قلیایی وجود دارد، تولید شده است.

ترکیب سهامداران :

تحلیل سودآوری سیمان خاش

صورت های مالی اساسی

شرکت سیمان خاش سال مالی منتهی به اسفند ماه دارد. این شرکت با سرمایه اسمی ۱۲۵میلیارد ریالی در بازار دوم بورس پذیرش شده است. طبق قوانین درج، حداقل سرمایه شرکت های بورسی در این بازار ۲۰۰میلیارد ریال است بنابراین شرکت طبق الزامات باید در پی انجام افزایش سرمایه باشد.

الف) ترازنامه: با توجه به سال مالی شرکت، ترازنامه سه ماهه سیمان خاش نشان می دهد که شرکت در مقابل ۷۹۴میلیارد ریال دارایی جاری، ۸۰۳میلیارد ریال بدهی جاری دارد. بخش سرمایه گذاری های کوتاه مدت، حساب دریافتنی و موجودی کالا تشکیل دهنده بخش اعظم دارایی های جاری است در حالی که سود سهام پرداختنی، تسهیلات بانکی و حساب پرداختنی غیر تجاری، بخش اعظم بدهی های جاری را تشکیل داده است.

تحلیل سودآوری سیمان خاش

سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت ۲۶درصد از کل دارایی های جاری است. از مجموع این مبلغ حدود ۱۸۰میلیارد ریال(بر اساس گزارش ۱۲ ماهه) سپرده سرمایه گذاری بانکی است همچنین بخش پرتفوی بورسی با بهای تمام شده ۱۲میلیارد ریال ارزش بازار ۴۰میلیارد ریالی دارد بنابراین ارزش افزوده پرتفوی بورسی به ازای هر سهم ۲۳۰ریال است که نسبت به ارزش بازار شرکت ( ۸۸۰میلیارد ریال – ۷۲۰۰ریال هر سهم ) با اهمیت قلمداد نمی شود. در بخش بلند مدت سرمایه گذاری به بهای تمام شده ۴۰میلیارد ریال عمدتا سپرده های بانکی است.

موجودی کالا ۵۱درصد از مجموع دارایی های جاری شرکت را تشکیل داده است. بخش مهمی از این مبلغ مربوط به لوازم یدکی است و مجموع مواد اولیه و محصول ساخته شده کمتراز ۲۳۰ میلیارد ریال (کل بهای تمام شده یک سال ۶۸۰میلیارد ریال) است و نسبتا رقم بالایی است که نشان می دهد شرکت با دپوی مقدار بالایی مواد اولیه مواجه است. بر طبق اطلاعات موجود در پایان سال گذشته این شرکت ۱۶۲هزار تن کلینکر و ۲۸هزار تن سیمان در انبارها داشته است که برابر با تولید حدود ۲ ماه شرکت است. می توان گفت رقم موجودی مواد برای یک شرکت ازین صنعت نسبتا بالا است اما در مقطع فعلی نسبت به همگروهان خوب است.

حساب پرداختنی غیر تجاری عمدتا بابت خرید مازوت و هزینه های بندری جهت ارسال محصولات است. تسهیلات بانکی اخذ شده ۲۲درصد از بدهی های جاری است که نرخ آن کمتر از ۲۰درصد است. ۷۴میلیارد ریال از این تسهیلات بابت یارانه حامل های انرژی است که کارمزد و سودی احتمالا نخواهد داشت.

*نتیجه: شرکت سیمان خاش منابع خوبی نزد بانک ها سپرده کرده است و با توجه به اینکه ارزش بازار شرکت ۸۸۰میلیارد ریال است است تقریبا ۲۲۰میلیارد ریال سپرده نزد بانک دارد که رقم با اهمیتی محسوب می شود اما میزان موجودی مواد این شرکت رقم نسبتا بالایی است که می تواند علامتی برای رکود باشد که باعث می شود شرکت کلینکر را با حاشیه سود نسبتا کمی از طریق بنادر جنوبی صادر کند تا در ظرفیت کامل به تولید بپردازد. همچنین مازوت سوز بودن این شرکت به دلیل عدم دسترسی به گاز یک نکته منفی است که دولت فعلی برای حمایت از تولید، مازوت را به نرخ گاز به این شرکت تحویل می دهد اما طرح انتقال گاز به منطقه خاش همکنون در دستور کار دولت است و بر طبق گزارش فعالیت هیات مدیره،طرح گازسوز شدن کوره های این شرکت همکنون ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته و این ریسک طی ماه های آتی از سیمان خاش حذف می شود.

ب) صورت جریان وجوه نقد: سیمان خاش در ۳ ماه نخست ۶۱میلیارد ریال ورود وجه نقد عملیاتی داشته و توانسته ۲۶میلیارد ریال از تسهیلات بانکی اخذ شده را تسویه و ۱۲میلیارد ریال سرمایه گذاری جدید نیز انجام دهد بنابراین شرایط به نحوی است که شرکت نیازمند افزایش تسهیلات و یا استفاده از منابع نقد خود جهت پرداخت بدهی نیست. مادامی که شرکت سود سهام پرداختنی را از محل منابع نقد پرداخت نکند، وضعیت شرکت با گذر زمان بهتر نیز می شود و روند سرمایه گذاری ها صعودی خواهد بود.

ج) صورت سود و زیان: شرکت سیمان خاش با سرمایه اسمی ۱۲۵میلیارد ریال در سال ۹۲ و ۹۳ به ترتیب ۱۹۲۶ریال و ۲۱۲۷ریال سود ساخت. این شرکت در سال گذشته نیز به سود ۲۱۵۵ریالی دست یافت اما برای سال جاری ۹۴۱ریال سود پیشبینی کرده که در سه ماه نخست ۳۱۷ریال ازان معادل ۳۴درصد محقق شده است.

این شرکت سیمانی برای سال جاری، قصد دارد ۸۳۰هزار تن کلینکر و ۷۷۰هزار تن سیمان تولید کند و ضمن فروش کل سیمان تولید شده، کلینکر دپو شده از سال قبل و مازاد تولید سال جاری را به مقدار ۱۵۰هزار تن صادر کند. مجموع فروش شرکت ۹۲۰هزار تن پیشبینی شده که بر اساس گزارش تحلیلی امکان تحقق فروش ۹۸۰هزار تنی وجود دارد و در حالی که صنعت سیمان دچار رکود و عدم تحقق برنامه های فروش است، شرکت سیمان خاش فراتر از برنامه ها پیش خواهد رفت.

جدول زیر وضعیت سال ۹۴، پیشبینی سال جاری، واقعی سه ماه نخست و پیشبینی تحلیلی را در بخش فروش نشان می دهد:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

با توجه به تغییرات فروش مقداری، با تناسبی معقول، مقادیر مصرف مواد و انرژی نیز تعدیل شده و با توجه به اینکه بخشی از محصول دپو شده در انبار به فروش می رسد، بنابراین میزان موجودی پایان دوره ۳۴میلیارد ریال کمتر از ابتدای دوره فرض شده است:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

سایر بخش ها، همچون هزینه های عمومی اداری بر اساس واقعیات سه ماه نخست و واقعی سال ۹۴ تعدیل شده است. هزینه مالی با توجه به مانده واقعی تسهیلات و نرخ بهره اعلامی آنها واقعی شده است. درآمد سرمایه گذرای با توجه به سوابق و واقعی سه ماه نخست، با فرض افزایش دوره رسوب منابع مالی در بانک ها، با افزایش فرض شده و نتیجه عوامل منجر به تعدیل سود و زیان به شرح زیر خواهد بود:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

ملاحظه می شود که سود عملیاتی از ۱۰۴میلیارد ریال پیشبینی شده به ۸۲میلیارد ریال کاهش و سود سرمایه گذاری به دلیل رسوب منابع در بانک ها بر اساس واقعیات و سوابق افزایش ۱۹میلیارد ریالی را تجربه می کند. این انتظار وجود دارد که در سه ماه دوم شرکت نتواند سود عملیاتی فصل بهار را تکرار کند که این موضوع تحت تاثیر نحوه شناسایی و تعدیل موجودی انبار است و در واقع کاهش موجودی پایان دوره بهای تمام شده را افزایش خواهد داد با این حال سخاش که طرح گازسوز کردن کوره های خود را در برنامه دارد، نسبت به سایر سیمانی ها شرایط بسیار بهتری دارد ازین جهت که در فروش مقداری مشکلی ندارد اما به دلیل کاهش نرخ فروش در سطح کشور، این شرکت نیز فعالیت را با تخفیف نقدی انجام می دهد با این حال در مقطعی که شرکت های سیمانی بتوانند در سطح نرخ های مصوب فروش را انجام دهند، سخاش نیز با شتاب بالایی سود خود را افزایش می دهد و می تواند به جای کلینکر، سیمان را بفروشد تا حاشیه سود بهتری کسب کند نتیجه اینکه در یک بازار نرمال که صنعت سیمان به حالت عادی درآمده باشد، سخاش قادر است به یکباره با تغییر در ترکیب فروش، سود سال ۹۴ را تکرار کند.

با توجه به اینکه شرکت نهایتا قادر به فروش ۸۲۰هزار تن سیمان به صورت قابل تکرار است، می توان تحلیل حساسیت را بر مبنای مقدار فروش و میانگین نرخ فروش در نظر گرفت. جدول تحلیل حساسیت زیر نشان خواهد داد که تغییرات فروش مقدار سیمان بین ۷۰۰هزار تن تا ۸۲۰هزار تن و همینطور تغییرات نرخ فروش با فواصل ۲.۵درصدی چه تاثیری بر eps دارد:

تحلیل سودآوری سیمان خاش

مشاهده می شود که اگر نرخ های فروش ۵درصد نسبت به وضعیت جاری افزایش یابد، شرکت ۱۲۷۱ریال سود خواهد ساخت بنابراین سودآوری سخاش بسیار حساس به نرخ است و مقدار فروش بر آن تاثیر کمتری دارد و این یعنی اگر صنعت سیمان بتواند به میانگین نرخ فروش ۱۱۵هزار تومانی خود در هر تن برسد، سخاش صعود با اهمیتی در eps انجام می دهد و به راحتی سود سال ۹۴ و ۹۳ را تکرار می کند.

تحلیلگر : ولید هلالات


1395/06/14
0
/
9
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333