رسانه اجتماعی - تحلیلی بازار سرمایه

گزارش روزانه بورس اوراق بهادار- 9 آذر 94
نوع تحلیل : گزارش   |   نظر کارشناس : صعودی

13

: در جریان معاملات روز جاری، سهام‌داران 658 میلیون سهم و حق تقدم را به ارزش یک هزار و 663 میلیارد ریال در 28 هزار نوبت معاملاتی داد و ستد کردند. در این راستا شاخص کل بورس با رشد 9 واحدی در سطح 62 هزار و 648 واحد متوقف شد. در معاملات روز جاری گروه‌های شیمیایی، بانک‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند.

نگاهی به بازار روز ­دوشنبه 1394/09/09

در جریان معاملات روز جاری، سهام داران ۶۵۸ میلیون سهم و حق تقدم را به ارزش یک هزار و ۶۶۳ میلیارد ریال در ۲۸ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد کردند. در این راستا شاخص کل بورس با رشد ۹ واحدی در سطح ۶۲ هزار و ۶۴۸ واحد متوقف شد.

در معاملات روز جاری گروه های شیمیایی، بانک ها و سرمایه گذاری ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعتی قرار گرفتند.

در بازار امروز بیشترین افزایش قیمت از آن سهام داران نمادهای شهد، صنایع شیمیایی فارس، بین المللی محصولات پارس، پتروشیمی شازند، دوده صنعتی پارس، بانک اقتصاد نوین و پارس سرام بود.

در حالی که تکنوتار، چرخشگر، گروه صنعتی ملی، قند لرستان، فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر، قند ثابت خراسان و شیشه و گاز بیشترین افت قیمت را نصیب سهام داران خود کردند.

بیشترین تقاضای خرید در معاملات روز جاری در نمادهای اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، قند قزوین، صنایع شیمیایی فارس، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، ایران ترانسفو، پگاه آذربایجان غربی و سرمایه گذاری صنعت بیمه رخ داد.

از طرفی سفارش ساخت توسعه ملی، بانک کارآفرین، ذرت، سیمان اصفهان، خوراک دام پارس، صنایع کاشی و سرامیک سینا و گلوکوزان بیشترین متقاضیان فروش روز را داشتند.

شایان ذکر است امروز در پایان بازار، بیشترین حجم و ارزش معاملات مربوط به معامله بلوکی بانک ملت بود.

تاثیرگذارترین نمادهای بورسی

تاثیرگذارترین نمادهای بورس

تاثیرگذارترین نمادهای فرابورسی

تاثیرگذارترین نمادهای فرابورس

گذری بر اخبار روز:

اُفت دلار: قیمت دلار که روز گذشته به مبلغ سه هزار و 680 تومان هم رسیده بود، امروز با 20 تومان کاهش به سه هزار و 660 تومان رسید. امروز قیمت دلار پس از فروکش کردن تب و تاب خریداران رو به پایین حرکت کرده است. این نزول قیمتی در اثر تردید بازیگران بازار بر رشد متوالی روزانه صورت گرفته است. پارسال هم به دلیل افزایش تقاضا فصلی قیمت ارز به ۳۶۰۰ تومان افزایش اما در پایان سال کاهش یافت.

عوامل موثر بر بازار

عوامل موثری که در این روزها به صعود دلار کمک کرده اند شامل موارد زیر می باشد: افزایش تقاضای مسافرتی و زیارتی ارز، افزایش شاخص جهانی دلار در برابر بقیه اسعار مانند یورو، کاهش قیمت طلا و نفت. در این میان صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی عوامل افزایش نرخ ارز را مقطعی دانسته و گفته است: پیش بینی می کنیم پس از آغاز سال میلادی جدید، عرضه ارز افزایش یابد و به نرخ های واقعی و متعادل تر در قیمت ارز برسیم.

رئیس بانک مرکزی، تعادل در بازار ارز با بورس نقدی ارز

در این میان رئیس بانک مرکزی با اشاره به تصمیم ایجاد بورس نقدی ارز اشاره کرد و گفت: این بورس برای ایجاد تعادل در بازار ارز و پوشش ریسک معاملات ارزی است و بانک مرکزی همه خرید و فروش های بازار را زیر نظر دارد.

علی محمد احمدی، افزایش عرضه ارز

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس طی صحبت ها پیش بینی کرده است که در ماه های باقیمانده تا آخر سال عرضه ارز افزایش یابد و با وجود افزایش تقاضا، به نرخ های واقعی و متعادل تر در قیمت ارز نزدیک تر شویم.

وضعیت اوره در جهان

قیمت های اوره گرانول آفریقای شمالی به پایین ترین میزان خود از اوایل سال ۲۰۱۰ رسید.

تولیدکنندگان با دریافت پیشنهاد خرید ۵۰ تا ۶۰ هزار تن اوره برای تحویل در نیمه اول دسامبر مجبور شدند قیمت های پایین تر از ۲۶۰ دلار در هر تن (FOB) را بپذیرند. ایالات متحده همچنان قیمت هایی پایین بین ۲۲۳ تا ۲۲۵ دلار در هر تن (FOB) را به تولیدکنندگان خلیج فارس پیشنهاد می دهد. علیرغم وضعیت منفی بازار در غرب، تولیدکنندگان چینی پیش از اعلام قیمت ها توسط IPL در این هفته به فروش اوره پریل پایین تر از رقم ۲۵۰ دلار در هر تن (FOB) تمایلی نشان نداده اند.

بدون شک با قیمت های فعلی چین به صورت FOB تولیدکنندگان خلیج فارس قادر خواهند بود با قیمت هایی بین ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار در هر تن (FOB) و تقریبا ۲۵ دلار در هر تن بالاتر از قیمتی که در حال حاضر وجود دارد، در بازار ایالات متحده رقابت کنند.

از این رو محتمل است در ۳۰ تا ۴۵ روز آینده قیمت های کلی بازار اوره به سطحی برسند که موقعیت برای افزایش نسبی قیمت ها در سه ماهۀ اول سال ۲۰۱۶ ایجاد شود.

کاهش قیمت اوره به ضرر شرکت های پتروشیمی تمام خواهد شد، چرا که از طریق بهای تمام شده کالای فروش رفته نسبت به فروش، بر حاشیه سود شرکت تأثیر خواهد گذاشت. اگر کاهش قیمت در سال جاری مداوم باشد، کاهش سودآوری شرکت از این حیث دور از انتظار نیست. مگر اینکه شاهد افزایش نرخ ارز حتی بیشتر از این حد و همچنین عدم کاهش قیمت نفت در بازار باشیم که می تواند اثرات کاهنده بر درآمد شرکت از افت بهای اوره را جبران کند. ناگفته نماند که تأثیر این کاهش قیمت فروش رفته بر هر شرکتی با توجه به ترکیب سازمان متفاوت است.

فصل تازه روابط اقتصادی ایران و ایتالیا

گروه تجارت: برج میلاد تهران روز گذشته پذیرای۳۶۰ صنعتگر، فعال اقتصادی و کارآفرین ایتالیایی بود.

نعمت زاده با اشاره به حضور حدود ۱۰ بانک ایتالیایی در ایران همراه با مدیران بیمه صادراتی ساچه، خاطرنشان کرد: بانک های ایران نیز آماده همکاری هستند زیرا بدون ارتباط بانکی روان، توسعه تجارت چندان موفقیت آمیز نخواهد بود. بانک مرکزی ایران و بانک های دیگر چند ماهی است با بانک های اروپایی و غیراروپایی در حال مذاکره هستند و امیدواریم در پایان دسامبر که برجام عملیاتی می شود، بانک ها بتوانند به توافق نهایی برسند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به سوالی درباره همکاری ایران با شرکت خودروسازی فیات خاطرنشان کرد: ما برنامه داریم که در کمتر از ۱۰ سال آینده به تولید ۳میلیون خودرو برسیم و پیش بینی شده یک سوم این میزان صادر شود، به همین دلیل ما به دنبال شرکای معتبر هستیم که سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم. در ایران، شرکت های متعدد قطعه ساز در ایران داریم و علاقه مند هستیم در رابطه با ساخت قطعات خودرو با شرکت های قطعه ساز ایتالیا مشارکت داشته باشند. از طرفی معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا تأکید کرده است: می خواهیم هم به نخستین شریک تجاری ایران در جهان برسیم و هم اینکه تا سال ٢٠١٨، ایران را به هشتمین سازنده خودرو در جهان تبدیل کنیم.

این خبر تأثیر مثبتی بر دو صنعت خودرو و بانکی در بلند مدت خواهد گذاشت. طبق آخرین آمار تولید خودروی جهان در سال ۲۰۱۴ که از سوی سازمان بین المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری منتشر شده است، ایران با تولید سالانه یک میلیون و ۹۰ هزار و ۸۴۶ خودرو در رده هجدهم جهان قرار دارد. طبق گفته معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا که مطرح نموده اند: " تا سال ٢٠١٨، ایران را به هشتمین سازنده خودرو در جهان تبدیل خواهیم کرد." میزان تولیدات خودرو ایران طی دو سال آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت. در حال حاضر برزیل هشتمین کشور تولید کننده خودرو با تولید سالانه سه میلیون و ۱۴۶هزار و ۱۱۸ عدد خودرو می باشد. این یعنی میزان تولیدات خودرو ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ سالانه ۹۴ درصد افزوده خواهد شد! این خبر به نوبه خود می تواند تأثیر بسیار زیادی بر صنعت خودروسازی ایران داشته باشد. از طرفی حضور ۱۰ بانک ایتالیایی در هیأت کنونی حاضر از ایتالیا در ایران خبر مثبت دیگری محسوب می شود. حضور گسترده مدیران بانک های ایتالیا و نیز مسئولان بیمه صادراتی ساچه ایتالیا، بدین معناست که میزان تبادلات مالی و پولی بین المللی بانک های ایرانی افزوده خواهد شد و تأثیر مثبتی بر گردش مالی بانک های ایران خواهد گذاشت.

پیش بینی انجمن صنایع شیمیایی و پتروشیمی خلیج فارس

افزایش ۴ درصدی تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی

کانستراکشن ویک آنلاین اعلام نموده است بازار جهانی پتروشیمی همچنان از چشم انداز مطلوبی برخودار است و پیش بینی می شود تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی، ظرف یک دهه آینده، با نرخ متوسط چهار درصد افزایش یابد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس ۱۳ درصد از کل حجم تولیدات جهانی پتروشیمی را به خود اختصاص داده اند. ﺟﻰ.ﭘﻰ.ﺳﻰ.ﺍی (انجمن صنایع شیمیایی و پتروشیمی خلیج فارس) تخمین می زند که شرکت های پتروشیمی کشورهای جی سی سی (شورای همکاری خلیج فارس) در سال گذشته میلادی، ۱۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی تولید کرده و درآمدی معادل ۸۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داشته اند.

عبداللطیف احمد عثمان، رئیس هیئت مدیره سازمان سرمایه گذاری های عمومی عربستان سعودی عنوان کرد: ما در عربستان سعودی یک سیستم گسترده با قابلیت دریافت، تصفیه و فرآوری گاز از طریق یک شبکه انتقال گاز با خطوط لوله ای به طول بیش ازچهار هزار کیلومتر، که از ظرفیت تولیدی معادل ۹ میلیارد استاندارد فوت مکعب گاز در روز برخوردار است، ایجاد کرده ایم.

تأثیر این خبر بر صنعت پتروشیمی مثبت ارزیابی می شود. در حال حاضر از طرف عرضه، برنامه های تولیدی چین، هند و آمریکا رو به گسترش است. از طرف تقاضا هم تقاضای کل جهان متأثر از تقاضای بازار چین و هند رو به صعود می باشد و نگاه کارشناسان به این روند کاملاً مثبت ارزیابی می شود. میزان تولیدات محصولات پتروشیمی کشورمان در سال ۹۳ معادل ۴۴.۵ میلیون تُن بوده است و در سال ٢٠١٢ سهم ایران از تولید محصولات پتروشیمی جهان سهم ایران ٢,٣١ درصد بوده است (کل تولیدات جهان ۱،۵۰۶،۱۱۸ هزار تُن). ایران سهمی بیش از ۲۴ درصد از تولیدات محصولات پتروشیمی خاورمیانه را داراست، لذا در افزایش تقاضای این محصولات به میزان ۴ درصد طی ده سال آینده میزان قابل ملاحظه ای بر تقاضای محصولات ایران (تقریباً یک صدم از ۴ درصد افزایش تقاضای کل) می افزاید.

نگاهی به وضعیت نمادها و صنایع:

سمگا با اولین پیش بینی خود روی کدال آمد: شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران با سرمایه 80 میلیارد تومانی سود هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به 1395.09.30 حدود 1.028 ریال برآورد کرد که نسبت به سال گذشته با کاهش 28 درصدی همراه بوده است، شایان ذکر است این شرکت نسبت به وضعیت سال آینده بازار سرمایه دید نسبتا" مثبتی دارد چرا که بخش عمده برآورد افزایش درآمد های عملیاتی این شرکت مربوط به دید مثبتش به بازار سرمایه در سال 95 می باشد.

عمده دلیل این تغییر به شرح ذیل می باشد:

افزایش ۷۲ میلیارد ریالی خالص درآمد های عملیاتی

کاهش ۵۰۲ میلیارد ریالی درآمد های متفرقه

افزایش سرمایه ۲۸ درصدی بانک دی: بانک دی با سرمایه 5.000 میلیارد ریالی جهت توسعه فعالیت های بانکی و اصلاح ساختار مالی اقدام به افزایش سرمایه 28 درصدی از محل سود انباشته نمود به عبارتی با افزایش 1.400 میلیارد ریالی سرمایه "دی" به 6.400 میلیارد ریال خواهد رسید.

غصینو در نیمه نخست سال چه کرد: شرکت صنعتی مینو با سرمایه 680 میلیارد ریال در صورت مالی حسابرسی شده سود هر سهم خود را برای دوره شش ماهه نخست سال 236 ریال اعلام کرد که نسبت به گزارش حسابرسی نشده تغییری نداشته است لازم به ذکر است شرکت در سه ماهه ابتدایی سال 91 ریال سود ساخته بود به عبارتی رشد سه ماهه دوم به اول برابر 58 درصد بوده است.

عملکرد کروی در شش ماهه ابتدایی سال: شرکت توسعه معادن روی ایران در صورت مالی حسابرسی شده ی شش ماهه ابتدایی سال با سرمایه 2,413,950 میلیون ریال توانست 43 ریال سود بسازد که نسبت به گزارش حسابرسی نشده اش تغییری نداشته لازم به ذکر است شرکت توانسته 21 درصد از سود هر سهم براوردی خود را پوشش دهد.: در جریان معاملات روز جاری، سهام‌داران 658 میلیون سهم و حق تقدم را به ارزش یک هزار و 663 میلیارد ریال در 28 هزار نوبت معاملاتی داد و ستد کردند. در این راستا شاخص کل بورس با رشد 9 واحدی در سطح 62 هزار و 648 واحد متوقف شد. در معاملات روز جاری گروه‌های شیمیایی، بانک‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند.

نگاهی به بازار روز ­دوشنبه 1394/09/09

در جریان معاملات روز جاری، سهام داران ۶۵۸ میلیون سهم و حق تقدم را به ارزش یک هزار و ۶۶۳ میلیارد ریال در ۲۸ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد کردند. در این راستا شاخص کل بورس با رشد ۹ واحدی در سطح ۶۲ هزار و ۶۴۸ واحد متوقف شد.

در معاملات روز جاری گروه های شیمیایی، بانک ها و سرمایه گذاری ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعتی قرار گرفتند.

در بازار امروز بیشترین افزایش قیمت از آن سهام داران نمادهای شهد، صنایع شیمیایی فارس، بین المللی محصولات پارس، پتروشیمی شازند، دوده صنعتی پارس، بانک اقتصاد نوین و پارس سرام بود.

در حالی که تکنوتار، چرخشگر، گروه صنعتی ملی، قند لرستان، فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر، قند ثابت خراسان و شیشه و گاز بیشترین افت قیمت را نصیب سهام داران خود کردند.

بیشترین تقاضای خرید در معاملات روز جاری در نمادهای اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، قند قزوین، صنایع شیمیایی فارس، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، ایران ترانسفو، پگاه آذربایجان غربی و سرمایه گذاری صنعت بیمه رخ داد.

از طرفی سفارش ساخت توسعه ملی، بانک کارآفرین، ذرت، سیمان اصفهان، خوراک دام پارس، صنایع کاشی و سرامیک سینا و گلوکوزان بیشترین متقاضیان فروش روز را داشتند.

شایان ذکر است امروز در پایان بازار، بیشترین حجم و ارزش معاملات مربوط به معامله بلوکی بانک ملت بود.

تاثیرگذارترین نمادهای بورسی

تاثیرگذارترین نمادهای بورس

تاثیرگذارترین نمادهای فرابورسی

تاثیرگذارترین نمادهای فرابورس

گذری بر اخبار روز:

اُفت دلار: قیمت دلار که روز گذشته به مبلغ سه هزار و 680 تومان هم رسیده بود، امروز با 20 تومان کاهش به سه هزار و 660 تومان رسید. امروز قیمت دلار پس از فروکش کردن تب و تاب خریداران رو به پایین حرکت کرده است. این نزول قیمتی در اثر تردید بازیگران بازار بر رشد متوالی روزانه صورت گرفته است. پارسال هم به دلیل افزایش تقاضا فصلی قیمت ارز به ۳۶۰۰ تومان افزایش اما در پایان سال کاهش یافت.

عوامل موثر بر بازار

عوامل موثری که در این روزها به صعود دلار کمک کرده اند شامل موارد زیر می باشد: افزایش تقاضای مسافرتی و زیارتی ارز، افزایش شاخص جهانی دلار در برابر بقیه اسعار مانند یورو، کاهش قیمت طلا و نفت. در این میان صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی عوامل افزایش نرخ ارز را مقطعی دانسته و گفته است: پیش بینی می کنیم پس از آغاز سال میلادی جدید، عرضه ارز افزایش یابد و به نرخ های واقعی و متعادل تر در قیمت ارز برسیم.

رئیس بانک مرکزی، تعادل در بازار ارز با بورس نقدی ارز

در این میان رئیس بانک مرکزی با اشاره به تصمیم ایجاد بورس نقدی ارز اشاره کرد و گفت: این بورس برای ایجاد تعادل در بازار ارز و پوشش ریسک معاملات ارزی است و بانک مرکزی همه خرید و فروش های بازار را زیر نظر دارد.

علی محمد احمدی، افزایش عرضه ارز

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس طی صحبت ها پیش بینی کرده است که در ماه های باقیمانده تا آخر سال عرضه ارز افزایش یابد و با وجود افزایش تقاضا، به نرخ های واقعی و متعادل تر در قیمت ارز نزدیک تر شویم.

وضعیت اوره در جهان

قیمت های اوره گرانول آفریقای شمالی به پایین ترین میزان خود از اوایل سال ۲۰۱۰ رسید.

تولیدکنندگان با دریافت پیشنهاد خرید ۵۰ تا ۶۰ هزار تن اوره برای تحویل در نیمه اول دسامبر مجبور شدند قیمت های پایین تر از ۲۶۰ دلار در هر تن (FOB) را بپذیرند. ایالات متحده همچنان قیمت هایی پایین بین ۲۲۳ تا ۲۲۵ دلار در هر تن (FOB) را به تولیدکنندگان خلیج فارس پیشنهاد می دهد. علیرغم وضعیت منفی بازار در غرب، تولیدکنندگان چینی پیش از اعلام قیمت ها توسط IPL در این هفته به فروش اوره پریل پایین تر از رقم ۲۵۰ دلار در هر تن (FOB) تمایلی نشان نداده اند.

بدون شک با قیمت های فعلی چین به صورت FOB تولیدکنندگان خلیج فارس قادر خواهند بود با قیمت هایی بین ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار در هر تن (FOB) و تقریبا ۲۵ دلار در هر تن بالاتر از قیمتی که در حال حاضر وجود دارد، در بازار ایالات متحده رقابت کنند.

از این رو محتمل است در ۳۰ تا ۴۵ روز آینده قیمت های کلی بازار اوره به سطحی برسند که موقعیت برای افزایش نسبی قیمت ها در سه ماهۀ اول سال ۲۰۱۶ ایجاد شود.

کاهش قیمت اوره به ضرر شرکت های پتروشیمی تمام خواهد شد، چرا که از طریق بهای تمام شده کالای فروش رفته نسبت به فروش، بر حاشیه سود شرکت تأثیر خواهد گذاشت. اگر کاهش قیمت در سال جاری مداوم باشد، کاهش سودآوری شرکت از این حیث دور از انتظار نیست. مگر اینکه شاهد افزایش نرخ ارز حتی بیشتر از این حد و همچنین عدم کاهش قیمت نفت در بازار باشیم که می تواند اثرات کاهنده بر درآمد شرکت از افت بهای اوره را جبران کند. ناگفته نماند که تأثیر این کاهش قیمت فروش رفته بر هر شرکتی با توجه به ترکیب سازمان متفاوت است.

فصل تازه روابط اقتصادی ایران و ایتالیا

گروه تجارت: برج میلاد تهران روز گذشته پذیرای۳۶۰ صنعتگر، فعال اقتصادی و کارآفرین ایتالیایی بود.

نعمت زاده با اشاره به حضور حدود ۱۰ بانک ایتالیایی در ایران همراه با مدیران بیمه صادراتی ساچه، خاطرنشان کرد: بانک های ایران نیز آماده همکاری هستند زیرا بدون ارتباط بانکی روان، توسعه تجارت چندان موفقیت آمیز نخواهد بود. بانک مرکزی ایران و بانک های دیگر چند ماهی است با بانک های اروپایی و غیراروپایی در حال مذاکره هستند و امیدواریم در پایان دسامبر که برجام عملیاتی می شود، بانک ها بتوانند به توافق نهایی برسند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به سوالی درباره همکاری ایران با شرکت خودروسازی فیات خاطرنشان کرد: ما برنامه داریم که در کمتر از ۱۰ سال آینده به تولید ۳میلیون خودرو برسیم و پیش بینی شده یک سوم این میزان صادر شود، به همین دلیل ما به دنبال شرکای معتبر هستیم که سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم. در ایران، شرکت های متعدد قطعه ساز در ایران داریم و علاقه مند هستیم در رابطه با ساخت قطعات خودرو با شرکت های قطعه ساز ایتالیا مشارکت داشته باشند. از طرفی معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا تأکید کرده است: می خواهیم هم به نخستین شریک تجاری ایران در جهان برسیم و هم اینکه تا سال ٢٠١٨، ایران را به هشتمین سازنده خودرو در جهان تبدیل کنیم.

این خبر تأثیر مثبتی بر دو صنعت خودرو و بانکی در بلند مدت خواهد گذاشت. طبق آخرین آمار تولید خودروی جهان در سال ۲۰۱۴ که از سوی سازمان بین المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری منتشر شده است، ایران با تولید سالانه یک میلیون و ۹۰ هزار و ۸۴۶ خودرو در رده هجدهم جهان قرار دارد. طبق گفته معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا که مطرح نموده اند: " تا سال ٢٠١٨، ایران را به هشتمین سازنده خودرو در جهان تبدیل خواهیم کرد." میزان تولیدات خودرو ایران طی دو سال آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت. در حال حاضر برزیل هشتمین کشور تولید کننده خودرو با تولید سالانه سه میلیون و ۱۴۶هزار و ۱۱۸ عدد خودرو می باشد. این یعنی میزان تولیدات خودرو ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ سالانه ۹۴ درصد افزوده خواهد شد! این خبر به نوبه خود می تواند تأثیر بسیار زیادی بر صنعت خودروسازی ایران داشته باشد. از طرفی حضور ۱۰ بانک ایتالیایی در هیأت کنونی حاضر از ایتالیا در ایران خبر مثبت دیگری محسوب می شود. حضور گسترده مدیران بانک های ایتالیا و نیز مسئولان بیمه صادراتی ساچه ایتالیا، بدین معناست که میزان تبادلات مالی و پولی بین المللی بانک های ایرانی افزوده خواهد شد و تأثیر مثبتی بر گردش مالی بانک های ایران خواهد گذاشت.

پیش بینی انجمن صنایع شیمیایی و پتروشیمی خلیج فارس

افزایش ۴ درصدی تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی

کانستراکشن ویک آنلاین اعلام نموده است بازار جهانی پتروشیمی همچنان از چشم انداز مطلوبی برخودار است و پیش بینی می شود تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی، ظرف یک دهه آینده، با نرخ متوسط چهار درصد افزایش یابد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس ۱۳ درصد از کل حجم تولیدات جهانی پتروشیمی را به خود اختصاص داده اند. ﺟﻰ.ﭘﻰ.ﺳﻰ.ﺍی (انجمن صنایع شیمیایی و پتروشیمی خلیج فارس) تخمین می زند که شرکت های پتروشیمی کشورهای جی سی سی (شورای همکاری خلیج فارس) در سال گذشته میلادی، ۱۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی تولید کرده و درآمدی معادل ۸۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داشته اند.

عبداللطیف احمد عثمان، رئیس هیئت مدیره سازمان سرمایه گذاری های عمومی عربستان سعودی عنوان کرد: ما در عربستان سعودی یک سیستم گسترده با قابلیت دریافت، تصفیه و فرآوری گاز از طریق یک شبکه انتقال گاز با خطوط لوله ای به طول بیش ازچهار هزار کیلومتر، که از ظرفیت تولیدی معادل ۹ میلیارد استاندارد فوت مکعب گاز در روز برخوردار است، ایجاد کرده ایم.

تأثیر این خبر بر صنعت پتروشیمی مثبت ارزیابی می شود. در حال حاضر از طرف عرضه، برنامه های تولیدی چین، هند و آمریکا رو به گسترش است. از طرف تقاضا هم تقاضای کل جهان متأثر از تقاضای بازار چین و هند رو به صعود می باشد و نگاه کارشناسان به این روند کاملاً مثبت ارزیابی می شود. میزان تولیدات محصولات پتروشیمی کشورمان در سال ۹۳ معادل ۴۴.۵ میلیون تُن بوده است و در سال ٢٠١٢ سهم ایران از تولید محصولات پتروشیمی جهان سهم ایران ٢,٣١ درصد بوده است (کل تولیدات جهان ۱،۵۰۶،۱۱۸ هزار تُن). ایران سهمی بیش از ۲۴ درصد از تولیدات محصولات پتروشیمی خاورمیانه را داراست، لذا در افزایش تقاضای این محصولات به میزان ۴ درصد طی ده سال آینده میزان قابل ملاحظه ای بر تقاضای محصولات ایران (تقریباً یک صدم از ۴ درصد افزایش تقاضای کل) می افزاید.

نگاهی به وضعیت نمادها و صنایع:

سمگا با اولین پیش بینی خود روی کدال آمد: شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران با سرمایه 80 میلیارد تومانی سود هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به 1395.09.30 حدود 1.028 ریال برآورد کرد که نسبت به سال گذشته با کاهش 28 درصدی همراه بوده است، شایان ذکر است این شرکت نسبت به وضعیت سال آینده بازار سرمایه دید نسبتا" مثبتی دارد چرا که بخش عمده برآورد افزایش درآمد های عملیاتی این شرکت مربوط به دید مثبتش به بازار سرمایه در سال 95 می باشد.

عمده دلیل این تغییر به شرح ذیل می باشد:

افزایش ۷۲ میلیارد ریالی خالص درآمد های عملیاتی

کاهش ۵۰۲ میلیارد ریالی درآمد های متفرقه

افزایش سرمایه ۲۸ درصدی بانک دی: بانک دی با سرمایه 5.000 میلیارد ریالی جهت توسعه فعالیت های بانکی و اصلاح ساختار مالی اقدام به افزایش سرمایه 28 درصدی از محل سود انباشته نمود به عبارتی با افزایش 1.400 میلیارد ریالی سرمایه "دی" به 6.400 میلیارد ریال خواهد رسید.

غصینو در نیمه نخست سال چه کرد: شرکت صنعتی مینو با سرمایه 680 میلیارد ریال در صورت مالی حسابرسی شده سود هر سهم خود را برای دوره شش ماهه نخست سال 236 ریال اعلام کرد که نسبت به گزارش حسابرسی نشده تغییری نداشته است لازم به ذکر است شرکت در سه ماهه ابتدایی سال 91 ریال سود ساخته بود به عبارتی رشد سه ماهه دوم به اول برابر 58 درصد بوده است.

عملکرد کروی در شش ماهه ابتدایی سال: شرکت توسعه معادن روی ایران در صورت مالی حسابرسی شده ی شش ماهه ابتدایی سال با سرمایه 2,413,950 میلیون ریال توانست 43 ریال سود بسازد که نسبت به گزارش حسابرسی نشده اش تغییری نداشته لازم به ذکر است شرکت توانسته 21 درصد از سود هر سهم براوردی خود را پوشش دهد.


1394/09/09
0
/
0
یک دقیقه وقت دارید؟
شما تنها یک قدم با به اشتراک گذاشتن اولین ایده خود فاصله دارید. برای انتشار مطالب خود در ارشن، لطفا ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و شماره‌ی همراه خود را فعال نمایید.
تکمیل پروفایل
نمایش {{content.commentsTotal - content.comments.length}} نظر قبلی
علت امتیاز منفی

×
بله
خیر
تغییرات شاخص
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
وضعیت بازار : {{closedTitle(tepix.isClosed)}}
شاخص کل
{{tepix.change}}
{{tepix.index}}
فرابورس
{{absValueChange(tepix.faraBourseChange)}}
{{tepix.faraBourseIndex}}
شاخص 50 شرکت
{{absValueChange(tepix.companyFiftyChange)}}
{{tepix.companyFiftyIndex}}
شاخص آزاد شناور
{{absValueChange(tepix.freeFloatChange)}}
{{tepix.freeFloatIndex}}
شاخص مالی
{{absValueChange(tepix.financialChange)}}
{{tepix.financialIndex}}
شاخص صنعت
{{absValueChange(tepix.indastryChange)}}
{{tepix.indastryIndex}}
2222
33333